Skocz do zawartości

Problem Z Instalacją Programu Z Kodu źródłowego


Fr3on

Rekomendowane odpowiedzi

próbowałem zainstalować gnome control center i xmms, w obu przypadkach jest to samo :

[root@Ice xmms-1.2.11]# ./configure
checking build system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking host system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for gawk... gawk
checking whether make sets $(MAKE)... no
checking for prefix by checking for xmms... no
checking for gcc... no
checking for cc... no
checking for cc... no
checking for cl... no
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log' for more details.

sprawdzałem gdzie jest gcc przy pomocy whereis gcc, ścieżkę którą dostałem dodałem do $PATH, nic to nie dało. Więc dodałem ścieżkę nie do katalogu a do samego kompilatora gcc, jednak to też nie pomogło. Jak mam zainstalować ten program?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co sam kompilujesz zamiast skorzystać z gotowych paczek? Jak nie umiesz czegoś to albo dokładnie wcześniej poczytaj albo korzystaj z tego co gotowe i działa.

 

Pokaż no gdzie (i czy) masz tego gcc

rpm -qa gcc

Poprawnie zainstalowany gcc powinien być w /usr/bin i nie wymaga dopisywania czegokolwiek do ścieżki użytkownika.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze trzeba
yum install gcc-c++

To na pewno, ale wg mnie przede wszystkim brak gcc. @Fr3on miałeś pokazać czy w ogóle masz kompilator zainstalowany, bo wiele wskazuje na to, że nie ;)
rpm -qa gcc

Jeśli to Ci nic nie zwraca, to oprócz tego co napisał sokar620 dodaj jeszcze gcc.

 

I jeszcze raz zapytam: dlaczego sam kompilujesz? Jeśli chcesz się tylko czegoś nauczyć, to może zacznij od prostszych paczek. Zarówno gnome-control-center jak i xmms są w repozytoriach :lol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

internet pod linuksem mi trochę szaleje, działa jak chce. Po reinstalacji systemu (dziś rano) i ponownej konfiguracji net działał w 100% prawidłowo, a teraz już nie. W FF nie mogę włączyć żadnej strony a polecenia ping i yum działają, próbowałem wpisywać IP strony zamiast adresu ale to nic nie dało i musze dalej siedzieć na Viście.

W odpowiedzi na polecenie

whereis gcc

dostaję

gcc: /usr/libexec/gcc

ale

rpm -qa gcc

nie daje żadnego wyniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zainstalujesz gcc, to dalej też nie będzie różowo. Będziesz potrzebował pakiety devel. Na przykład jeśli dostaniesz powiedzmy checking for alsa-lib... no to potrzebujesz zainstalować alsa-lib-devel itd. Wiele paczek rpm zostało zbudowanych z uwzględnieniem patchy, które nie zawsze są dołączane do kodu źródłowego, nawet jeśli pakiet jest w repozytorium, to nie zawsze musi się u Ciebie poprawnie skompilować. Jeśli uważasz, że własnoręczna kompilacja znacząco przyśpieszy działanie programu, to też nie do końca prawda - ./configure i make to nie jest super dostosowanie programu do sprzętu na jakim działa. Nie chcę Ciebie zniechęcać, czasem przydaje się coś samemu skompilować, np. jak nie ma programu w repozytorium, ale jeśli jest to po co się męczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz już muszę kompilować... Ściągnąłem Audacity z repozytorium ale przy próbie otwarcia MP3 dostaje komunikat ,że program został skompilowany bez wsparcia dla MP3. I teraz tak, mam kompilator

[Fr3on@Ice ~]$ rpm -q gcc
gcc-4.3.2-7.i386
[Fr3on@Ice ~]$ rpm -q gcc-c++
gcc-c++-4.3.2-7.i386
[Fr3on@Ice ~]$

przy kompilacjij wywala mi taki błąd

configure: Checking that the installed version of wxWidgets is 2.4.x
configure: error: Unable to locate a suitable configuration of wxWidgets v2.4.x.
The currently available configurations are listed below.  If necessary, either
install the package for your distribution or download the 2.4.x version of
wxWidgets from http://wxwidgets.org.
To help configure find the right version set WX_CONFIG to point to it.
wxWidgets 2.5.x and 2.6.x are NOT supported!

znalazłem wxGTK 2.4.0 ale nie mogę go zainstalować bo mam już nowszą wersję, jak wywalić nowsze wxGTK i zainstalować stare ?

rpm -e wxGTK

nie działa na to

błąd: Niespełnione zależności:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem Audacity z repozytorium ale przy próbie otwarcia MP3 dostaje komunikat ,że program został skompilowany bez wsparcia dla MP3.
Tak się składa, że Audacity ze względów licencyjnych jest podawane w dwóch paczkach. Paczkowana projekt Fedora audacity - ta, którą zapewne zainstalowałeś, bez obsługi MP3 oraz audacity-freeworld z repo rpmfusion-free :)

Proponuję

yum remove audacity
yum install audacity-freeworld

 

Zawsze najpierw dobrze poszukaj zanim podejmiesz się samodzielnej kompilacji. A czasem i tak lepiej ładnie na forum poprosić, to może ktoś zapaczkuje RPM i Ci wystawi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...