Skocz do zawartości

Win Xp I Fedora 10


magellan

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ze tematów było mnóstwo.

Ale czytam i nie mogę sobie z tym poradzić.

Mam zainstalowanego xp, chce zainstalować fedore 10.

Cel - robienie stron , programowanie, konfiguracja własnego serwera tylko w celu nauki.

Dysk 250 GB dla windowsa partzcja C,D,E,F -> ntfs

A pytanie mam takie, 80 GB wolnego miejsca podczas instalacji wybrać aby (_linuks_ ? Linux) ORT sam rozdzielił partycje czy ustalać samemu ich rozmiar?

jeśli tak to jakie partycje?

Czy potrzebne sa partycje

/boot

/usr

/var

?????

w var zapisują się logi, jeśli jej nie utworze to gdzie będą się zapisywać?

 

czy cos takiego jest ok ?

pojemnosc                              typ                           punk montowania

512  MB                                   swap                                 brak
15   GB                                   ext3                                /.
50   GB                                   ext3                                /home
200  MB                                   ext3                                /boot
512  MB                                   ext3                                /var

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)w var zapisują się logi, jeśli jej nie utworze to gdzie będą się zapisywać? (...)
W var masz nie tylko logi, ale między innymi bazę danych mysql, domyślny katalog dla serwera httpd to /var/www itd.. Jeśli nie utworzysz partycji /var, to taki katalog znajdzie się po prostu w głównym systemie plików.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj było było. Nie dalej jak 1-2 dni temu. Jeszcze raz: na domowy użytek nie ma sensu mnożyć partycji. /, /boot, /home i swap i wystarczy.

Co do podziału dysku - nigdy nie miałem zaufania do automagicznych narzędzi, nigdy nie wiadomo co tam się stanie, więc zawsze dzielę sam. Nie korzystam też z LVM bo przy jednym dysku to jaki to ma sens?

 

Poczytaj mniej więcej od tego postu → http://forum.fedora.pl/index.php?s=&sh...st&p=120784

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jam to robię inaczej, oczywiście zdaje sobie sprawę, że po moim poście napiszecie, że tak się nie powinno robić idt itp, ale ja twierdzę, że najlepiej zrobić partycję / i swap i tyle i nie robić oddzielnych /home /boot itd itp. A teraz dlaczego, a dlatego, że po skonfigurowaniu i poinstalowaniu wszystkiego robimy kopię zapasową za pomocą partimage, a jak wymienimy dysk twardy, to tylko wgrywamy tą kopię na nowy dysk, odzyskujemy gruba i po sprawie. Podobnie jak ktoś lubi grzebać, i tak nagrzebie, że system się nie włączy, to też można w 10 minut całość przywrócić, łącznie ze swoją konfiguracją /home. A na dane prywatne to ja ich nie zapisuję w /home tylko na osobnych partycjach "magazynach" najlepiej w ntsf aby były widoczne z Linuksa i Windowsa, które sobie wtedy można naprzemian uźywać mając z obu systemów dostęp z odczytem i zapisem do całości swoich danych, a i też nawet całkowite wywalenie partycji z którymś z systemów, nie niszczy naszych prywatnych danych.

 

/dev/sda1 * 1 2050 16466593+ 7 HPFS/NTFS

/dev/sda2 2063 19451 139677142+ 5 Extended

/dev/sda5 2063 2583 4184901 6 FAT16

/dev/sda6 2584 10161 60870253+ 7 HPFS/NTFS

/dev/sda7 10162 17305 57384148+ 7 HPFS/NTFS

/dev/sda8 17306 19248 15607116 83 Linux

/dev/sda9 19249 19451 1630566 82 Linux swap / Solaris

 

Tak to u mnie wygląda: 1=Win 5= Win Swap 6,7=MAGAZYNY, 8=Lin, 9=Lin Swap, Bez zbędnego kombinowania i wszystko działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wiadomo też ma swoje zalety osobne /home, ale to akurat też się da załatwić w moim przypadku, najprościej przed zmianą systemu, spakować całe /home na inną partycję, po zainstalowaniu nowego systemu rozpakować z powrotem. Poprostu nie chcę dzielić dysku na nie wiadomo ile partycji bo już miałem kłopoty z błędami w tablicy partycji, gparted wariował, natomiast jak bym miał 2 dyski po jednym do każdego systemu to bym oczywiście zrobił /home. Z tym, że właśnie muszę kupić nowy dysk w tym celu, bo instalowanie któregokolwiek systemu na starym 8GB, które mam ze starego kompa nie ma sensu bo to nie ten transfer co w nowych dyskach i bardzo spowalnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na dane prywatne to ja ich nie zapisuję w /home tylko na osobnych partycjach "magazynach"
Czyli de facto masz osobne partycje ;) Ustawienia aplikacji dla użytkowników też masz w tych "magazynach"? Tzn. że tak naprawdę przeniosłeś /home do "magazynów". A że to nazwałeś "magazyn" i do tego na partycji NTFS...

 

najprościej przed zmianą systemu, spakować całe /home na inną partycję
No, to żeś sobie uprościł :) To ja już wolę dodatkowy "magazyn" na /home ;)

Nie mówiąc o tym, że znowu piszesz o pakowaniu na inną partycję, więc po co sobie komplikować życie jak można mieć od razu na innej partycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie Ja napisałem, że zapewne zaraz się dowiem że tak jest źle, ale tak się już przyzwyczaiłem, i dopiero jak będę miał 2 dyski zrobię to "wedle sztuki". Co do xfs to nie wiedziałem, że Grub nie może na nim być, nie mam ani laptopa ani UPS więc wolę się nie bawić się w xfs bo ponoć bez tego można się na xfs przejechać w razie braku prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolę się nie bawić się w xfs bo ponoć bez tego można się na xfs przejechać w razie braku prądu

 

Zapewniam Cię, nic się nie dzieje. XFSa używam odkąd się dowiedziałem że można i nigdy mi się nic nie stało. A kilka brutalnych wyłączeń czy resetów na różnych kompach się trafiało.

 

p.s. To samo dotyczy ext4. Tzn. z niemożnością startu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...