Skocz do zawartości

Uruchamianie I Konfigurowanie Samby


piotrino

Rekomendowane odpowiedzi

a nie ma nakładki graficznej na sambę...
System → Administracja → Samba uruchamia nakładkę graficzną. Sprawdź z terminala (jako root) system-config-samba, ale jeśli nie masz w menu, to pewnie powinieneś doinstalować ten pakiet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

System ? Administracja ? Samba uruchamia nakładkę graficzną. Sprawdź z terminala (jako root) system-config-samba, ale jeśli nie masz w menu, to pewnie powinieneś doinstalować ten pakiet.

 

Witam, udało mi się wejść do foldera na sambie z windowsa przy tej konfiuracji:

[global]
workgroup = DOM
server string = Serwer
netbios name = samba
guest account = nobody
security = share
password level = 8
username level = 8
smb password file = /etc/samba/smbpasswd
adduser piotrino
smbpasswd -a sabina
master = yes
username map = /etc/samba/smbusers
preferred master = yes


[pliki]
path = /home/piotrino/pliki
read only = no
guest ok = yes
writeable = yes
browseable = yes
valid users = piotrino
[pliki]
comment = piotrino
path = /home/piotrino/pliki
read only = no
guest ok = yes

Po zrestartowaniu windowsa znowu woła mnie o hasło(uzytkownika nie mogę zmienic-patrz poprzednie moje posty)...Cco można zmienic w konfiguracji smb.conf. żeby mi nie wyskakiwały monity o uzytkownika i hasło???? Na windowsie mam wyłączone konto Gość...czy może być wyłączone ?

 

Co do nakładki samby to ja muiałem doinstalować, i już się pojawiła, tylko jak wpisuję hasło root do uruchomienia tej nakładki to nic się nie pojawia....Zrestartuje fedore i sprawdzę jeszcze raz....POzdrawiam

 

Jednak po restsarcie samba(nakładka graficzna) nie uruchamia sie , mimo wpisania poprawnego hasła roota....hmmmm

Spróbowałem uruchomic sambe z lini polecen:

[root@localhost piotrino]# system-config-samba
Traceback (most recent call last):
 File "/usr/bin/system-config-samba", line 49, in <module>
   mainWindow.MainWindow (debug_flag = debug_flag, use_dbus = use_dbus)
 File "/usr/share/system-config-samba/mainWindow.py", line 104, in __init__
   self.samba_data = sambaConfig.SambaConfig (self.samba_backend)
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/scsamba/core/sambaConfig.py", line 29, in __init__
   self.parseFile ()
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/scsamba/core/sambaConfig.py", line 32, in parseFile
   return self.parse (self.backend.readSmbConf ())
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/scsamba/core/sambaBackend.py", line 104, in readSmbConf
   self.parser.parse (filecontents)
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/scsamba/core/sambaParser.py", line 278, in parse
   token = self.createToken (line, section)
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/scsamba/core/sambaParser.py", line 246, in createToken
   name, value = line.split ("=", 1)
ValueError: need more than 1 value to unpack
[root@localhost piotrino]# 

CIąg dalszy...

Witam po dłuższej walce....wykasowałem wszystko tzn sambę i to co znią związane. Zainstalowałem od nowa i dodatkowo zainstalowałem nakłądke graficzną która bez problemu działała....Po wprowadzeniu w pliku smb.conf tej konfiguracji(które wcześniej działał bez problemu):

[global]

workgroup = DOM
server string = Serwer
netbios name = samba
guest account = nobody
security = share
password level = 8
username level = 8
smb password file = /etc/samba/smbpasswd
adduser piotrino
smbpasswd -a sabina
master = yes
username map = /etc/samba/smbusers
preferred master = yes


[pliki]
path = /home/piotrino/pliki
read only = no
guest ok = yes
writeable = yes
browseable = yes
valid users = piotrino
[pliki]
comment = piotrino
path = /home/piotrino/pliki
read only = no
guest ok = yes


Gdy uruchamiam sambe z lini poleceń

[root@localhost piotrino]# service smb start
Starting SMB services: 
[root@localhost piotrino]# service smb start
Starting SMB services: 
[root@localhost piotrino]# 
[root@localhost piotrino]# /etc/rc.d/init.d/smb restart
Shutting down SMB services:                                [  OK  ]
Starting SMB services:                                     [  OK  ]
[root@localhost piotrino]# service smb start
Starting SMB services: 
[root@localhost piotrino]# service nmb start
Starting NMB services: 
[root@localhost piotrino]#

Jak wpisywałem service nmb start to pokazywało się OK-teraz tego nie ma...

Nie uruchamia mi się wogóla samba teraz i w windowsie tez nie mogę się połączyć z sambą!!!!

Po wprowadzeniu tego configu co wyżej, oczywisći nie działa mi nakładka graficzna na sambie....

 

Panowie dostaję już k...rwicy z tym....proszę o pomoc,bez sensu jest instalować od nowa fedore itd......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dostaję już k...rwicy z tym....proszę o pomoc,bez sensu jest instalować od nowa fedore itd......

 

Witam, znowu odinstalowałem wszystko co związane z sambą, zainstalowałem ponownie, dałem znowu inną konfigurację(próbowałem z kilkoma konfiguracjami) w pliku smb.conf, zrestartowałem kompa i samba się uruchomiła bez żadnych problemów, i mało tego w widnowsie wchodze na sambę bez wpisywania użytkownika i hasła...... :lol: :lol: :lol:

 

 

Dzięki wszystkim za pomoc, aż s ię dziwię ze to wszystko zajęło ma prawie trzy dni z przerwami....Ale teraz będę miał z górki jesli chodzi o konfigurowanie samby itp....Pozdrawiam serdecznie.

 

P.S Co ciekawego zauważyłem ze jak "grzebię" coś w konfiguracji smb.conf np. dopisuje folder do udostępnienia i zapisuje ten plik to samba nie chce mi się po tym uruchmic, muszę wtedy zrobić restart fedory, i dopiero potem samba bezproblemowo mi się uruchamia, i łączę się z sambą bez problemu z poziomu windowsa....Nie przeszkadza mi to, grunt ze samba działa ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Windows Zobaczy to co udostępnisz Sambą, To zależy oczywiście od ustawnień. Jak Sambe skonfigurujesz, to w windzie dodaj nowe miejsce sieciowe i po wszystkim.

Skonfiguruj najpierw maszynę wirtualną, by miała dostęp do sieci.

Jak wiecie ze mam fedore i na niej virtualbox na któerj mam zainsatalowane 2 systemy windows xp PROF., mam pytanie orientacyjne na przyszłości, czy mogę zainstalować serwer DHCP w celu skonfiguorwania(dla celów poznawczych) go .....tzn. nadania adresów IP statycznych tj. podsiec 192.168.1.0 zakres hostów od 192.168.1.1-192.168.1.6 maska podsieci 255.255.255.248...... Na serwer fedora dam adres 192.168.1.6 a na dwa pozostałe hosty dam 192.168.1.1 i192.168.1.2...Pytam ze strony teoretycznej czy jest możliwości ustawinienia tak tego serveru DHCP...???

 

P.S Na razie zajmuję się serwerem vsftpd, a potem zajmę się serwerem DHCP...Pytanie czysto teoreczyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w samym virtualboksie nie da sie z tego co wiem konfigurowac dhcp poza standardowym przydzielaniem adresow. jasne mozna sobie postawic jakiegos wirtualnego linuksa jako serwer dhcp w izolowanej sieci w vbox i z niego przydzielac adresy ip wedlug potrzeb. jest masa poradnikow na ten temat. polecam http://tldp.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w samym virtualboksie nie da sie z tego co wiem konfigurowac dhcp poza standardowym przydzielaniem adresow. jasne mozna sobie postawic jakiegos wirtualnego linuksa jako serwer dhcp w izolowanej sieci w vbox i z niego przydzielac adresy ip wedlug potrzeb. jest masa poradnikow na ten temat. polecam http://tldp.org

 

Ale serwer DHCP chcę postawic na fizycznym systemie fedorze, a na tej fedorze mam zainstalowany virtualbox z dwoma windowsami,.

I właśnie z poziomu fedory z serwerem DHCP chcę przydzielać adresy windowsom znajdujacym się na virtualboxie....?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jasne ze sie da, ale lepiej zrob sobie na inny zakres adresu, najlepiej inna klase wez np B, bo Ci bedzie kolidowac z przydzielaniem adresow z routera do ktorego jestes pewnie podpiety (chyba ze to modem neostrady to wtedy zaden problem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jasne ze sie da, ale lepiej zrob sobie na inny zakres adresu, najlepiej inna klase wez np B, bo Ci bedzie kolidowac z przydzielaniem adresow z routera do ktorego jestes pewnie podpiety (chyba ze to modem neostrady to wtedy zaden problem).

OK dzięki za rady... :) , całą siec mam stworzoną w virtualboxie(dla celów naukowych), oprócz fedory(którą mam fizycznie zainstalwoanie na dysku) na której mam już zainstalowany serwer samba(który działa bez zastrzezen), teraz chcę się pobawić w konfigurację serwerem vsftpd na fedorze, potem się zajmę serwerem DHCP na fedorze i z tego serwery DHCP chcę przydzilelić adresy statyczne dwóm systemom na virtualbo'xe(windowsy).Tak nawiasem fedorze chcę przydzielić adres serwwerowy np.(jak mówisz klasy B: np.172.16.1.6) ...

 

Do routera nie jestem podpięty fizycznie :lol:Serwer->fedore + dwa systemy we vitualbox'e.... :) Pozdrawiam

 

Przynajmniej się trochę podszkolę w sieciach->administrowaniu itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jasne ze sie da, ale lepiej zrob sobie na inny zakres adresu, najlepiej inna klase wez np B, bo Ci bedzie kolidowac z przydzielaniem adresow z routera do ktorego jestes pewnie podpiety (chyba ze to modem neostrady to wtedy zaden problem).

 

A więc ziaintstalowałm yumem serwer DHCP, to mój conf.

#
# DHCP Server Configuration file.
#   see /usr/share/doc/dhcp*/dhcpd.conf.sample
#   see 'man 5 dhcpd.conf'
ddns-update-style interim;
ignore client-updates;

subnet 172.16.1.0 netmask 255.255.0.0 {
interface                       wlan0;
option routers                         172.16.1.1;
range                            172.16.1.2.172.16.1.254;
option subnet-mask             255.255.0.0
option broadcast-address           10.0.0.14;
option nis-domain               "localdomain";
option domain-name            "DOM";
option domain-name-servers         217.98.63.164,194.204.152.34;
option time-offset                 3600;
default-lease-time                86400;
max-lease-time                       86400;
}

host windows {
   hardware ethernet          08:00:27:DA:7E;
   fixed-address                 172.16.1.2;
}

host windows2 {
   hardware ethernet          08:00:27:BB:65:99;
   fixed-address                 172.16.1.3;
}

 

Komputerom na virtulbox'ie dałem adresy statyczne: windows1-172.16.1.2 windows2- 172.16.1.3 adres bramy dałem 10.0.0.138 przez tą bramę łączę się z internetem itp...Mioje ifconfig sieci wlan0:

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:0B:6A:E2:66:F6  
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:0 (0.0 b)  TX bytes:0 (0.0 b)
          Interrupt:17 Base address:0x6f00 

lo        Link encap:Local Loopback  
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:1181 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:1181 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0 
          RX bytes:1247303 (1.1 MiB)  TX bytes:1247303 (1.1 MiB)

wlan0     Link encap:Ethernet  HWaddr 00:15:8A:2C:38:4D  
          inet addr:10.0.0.105 Bcast:10.255.255.255  Mask:255.0.0.0
       
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:198243 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:98621 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:285204052 (271.9 MiB)  TX bytes:9246798 (8.8 MiB)

wmaster0  Link encap:UNSPEC  HWaddr 00-19-5B-2C-38-4C-A1-91-00-00-00-00-00-00-00-00  
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:0 (0.0 b)  TX bytes:0 (0.0 b)

 

Mimo tego jak restartuje dchpd.conf to otrzymuję komunikat:

root@localhost /]# /etc/init.d/dhcpd start
Starting dhcpd:                                            [FAILED]
[root@localhost /]# /etc/init.d/dhcpd restart
Starting dhcpd:                                            [FAILED]
[root@localhost /]#

Gdzie tu zrobiłem błąd w konfiguracji???

P.S Dałem za duży zakres hostów, ale pózniej to poprawię

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy windows ma MAC (jest 10 powinno byc 12 hexa - 48bitow) zle wpisany, pewnie blad przy parsowaniu pliku albo co. poza tym virtualbox laczy sie technicznie z bridgem. wiec proponowalbym ustawic polaczenie na interfejs eth0 a nie jak dales wlan0 (chyba ze masz wlan0 ustawiony w vbox). przy range ma byc kropka ? a nie przypadkiem spacja? odnosze wrazenie ze w ogole nie przeczytales zadnego tutoriala odnosnie dhcp. to co zrobiles to statyczne przydzielanie adresow ip do mac'ow na serwerze dhcp. to jest po to zeby zarezerwowac okreslone adresy na inne kompy np na serwer www. generalnie sie tak tego nie robi ... mozna to tak zrobic ze konfigurujesz dnsmasq i komputer wysyla swoj adres hosta i dostaje IP, nazwa komputera sie nie zmienia tylko jego adres, wiec mozna bez problemu sie polaczyc z nim przez nazwe hosta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy windows ma MAC (jest 10 powinno byc 12 hexa - 48bitow) zle wpisany, pewnie blad przy parsowaniu pliku albo co. poza tym virtualbox laczy sie technicznie z bridgem. wiec proponowalbym ustawic polaczenie na interfejs eth0 a nie jak dales wlan0 (chyba ze masz wlan0 ustawiony w vbox). przy range ma byc kropka ? a nie przypadkiem spacja? odnosze wrazenie ze w ogole nie przeczytales zadnego tutoriala odnosnie dhcp. to co zrobiles to statyczne przydzielanie adresow ip do mac'ow na serwerze dhcp. to jest po to zeby zarezerwowac okreslone adresy na inne kompy np na serwer www. generalnie sie tak tego nie robi ... mozna to tak zrobic ze konfigurujesz dnsmasq i komputer wysyla swoj adres hosta i dostaje IP, nazwa komputera sie nie zmienia tylko jego adres, wiec mozna bez problemu sie polaczyc z nim przez nazwe hosta...

Masz rację moje niedopatrzenie jeśli chodzi o błąd przy wpisywaniu mac w wnidowsie1(poprawiłem), i przy range tez poprawiłem ale mimo to mam ten dam komunikat: FAILED

To mój aktualny conf.

#
# DHCP Server Configuration file.
#   see /usr/share/doc/dhcp*/dhcpd.conf.sample
#   see 'man 5 dhcpd.conf'
ddns-update-style interim;
ignore client-updates;

subnet 172.16.1.0 netmask 255.255.0.0 {
interface                       wlan0;
option routers                         172.16.1.1;
range                            172.16.1.2 172.16.1.254;
option subnet-mask             255.255.0.0
option broadcast-address           10.0.0.138;
option nis-domain               "localdomain";
option domain-name            "DOM";
option domain-name-servers         217.98.63.164,194.204.152.34;
option time-offset                 3600;
default-lease-time                86400;
max-lease-time                       86400;
}

host windows {
   hardware ethernet          08:00:27:DA:7E:C5;
   fixed-address                 172.16.1.2;
}

host windows2 {
   hardware ethernet          08:00:27:BB:65:99;
   fixed-address                 172.16.1.3;
}

 

Mam pytanie do czego jest opcja "option router"???

W virtualbox'e technicznie łączy z bridgem(ustawione mam na vlan)

Jeśli chodzi o twoją uwagę że nie czytałem zadnego "tutoriala", to się trochę mylisz. WCzesnej zanim wziałem się za instalowanie serwera DHCP, to przegładnąłem na ten temat w sieci, i taką konfigurację stworzyłem...Hm... jak to jest zła konfiguracja to popraw mnie...Chodzi mi o to dokładnie zebym w konfiguracji wpisał adresy statyczne jakie przydzielę danym kompiuterom(w tym przypadku dwóm windowsom na VirtuaBOx'e). Jeśli zle to skonfigurowałem to popraw mnie...Co do linku to dzięki za link, przestudiuję go....Ale tak czy inaczej dalej mam komunikat "FAILED" mimo poprawek....Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

option broadcast-address 10.0.0.138;

 

przypadkiem to nie tu siedzi błąd?

 

 

PS może faq na stronie virtualboxa coś Ci pomoże :)

http://www.virtualbox.org/wiki/Advanced_Networking_Linux

Dzięki za link.

W virtualbox'e w preferencjach NETWORK mam włączony serwer DHCP. Pisze tak Host-only Network w edycji networka mam:

ADAPTER:

IPv4 Address: 192.168.56.1 maska 255.255.255.0

 

DHCP SERVER

Serwer address 192.168.56.100 maska 255.255.255.0

Lower address bound: 192.168.56.101

Upper Address bound: 192.168.56.254

hm...nawet jak zmieniłem bramę w configu dhcp na 192.168.56.1000 to po odpaleniu restartu DHCP mam ten sam błąd failed...

chodzi mi zeby mi pobierało adresy z serwera dhcp który mam na fedorze do dwóch hostów które mam w VB ....

 

P.S W ustawieniach virtual boxa w każdym systemie windows mam w zakładce network ustawione w kartach sieciowych adapter do wyboru:

BRIDGED ADAPTER (WLAN0,ETH0)-TO MAM aktualnie USTAWIONE NA WLAN0

Internal Network

Nat

Host only adapter

 

W koncu się udało przy tej konfiguracji odpalić server DHCP na fedorze:

#
# DHCP Server Configuration file.
#   see /usr/share/doc/dhcp*/dhcpd.conf.sample
#   see 'man 5 dhcpd.conf'
ddns-update-style interim;
ignore client-updates;

subnet 192.168.55.0 netmask 255.255.255.0 {
interface                       wlan0;
option routers                         192.168.55.254;
range                            192.168.55.2 192.168.55.254;
option subnet-mask             255.255.255.0;
option broadcast-address           192.168.55.255;
option nis-domain               "localdomain";
option domain-name            "DOM";
option domain-name-servers         194.204.152.34,217.98.63.164;
option time-offset                 3600;
default-lease-time                86400;
max-lease-time                       86400;
}

host windows {
   hardware ethernet        08:00:27:DA:7E:C5;
   fixed-address                 192.168.55.2;
}

host windows2 {
   hardware ethernet          08:00:27:BB:65:99;
   fixed-address                 192.168.55.3;
}

Na windowsie ustawiłem adres 192.168.55.2 i maske 255.255.255.0

Na drugim windowise 192.168.55.3

A bramę ustawilem na 192.168.55.254 (według preferencji w virtuabox'e(patrz wyzej na początku postu), wszystko ładnie ale na windowsie pierwszym mam wpisane adres statyczny 192.168.55.2 255.255.255.0 brama 192.168.55.254 i nie mogę się połączyć z siecią (_wogóle_ → w ogóle) :?: :?: :?: ORT.....

Wcześniej jak miałem ustawioną kartę na DHCP to internet miałem bez problem. Ale jak wpisałem adresy statyczne to nie mam sieci...

Jeszcze pokombinuje zmienić bramę w conf dhcp i na hoście....Ale coś ruszyło... :lol: , może macie jakies wskazówki do mnie....

 

P.S W option routers w konfiguracji dhcpd.conf wpisuję obok adres bramy??? Gdzie dokłądnie w konfiguracji wpisuję adres bramy???Tam własnie wpisałem adres bramy

 

P.S A może wyłączyć w preferencjach VB serwer DHCP?, i korzystać tylko z serweru DHCP na fedorze....

Zmieniłem bramę na 192.168.55.100 i na 10.0.0.138(przy tych ustawieniach server DHCP startował bez problemu) ale nie mogę się połączyć dalej z siecią na windowsie w VB... :?: Jakieś wskazówki?serwer dhcp rusza mi bez problemu w fedorze, ale mam brak sieci w windowsach, chyba ze zrobiie na pobieranie automatyczne DHCP na windowsach(wtedy sieć mam) ale nie o to mi chodzi. Dążę do tego żębym miał sieć przy ustawieniach jakie ja ustawiłem na windowsach i na serwerze DHCP w fedorze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz ustawiona siec? jak inaczej niz bridge networking to zle, bo nie bedzie dzialac. czytales w ogole manual do virtualboxa ? przeczytaj wpierwa nie rob na "oko"

Sieć mam ustawioną na BRIDGED ADAPTER USTAWIONE NA WLAN0 , co do manuala to poczytam to dokładnie, wczoraj w nocy przejrzałem to pobieznie przed spaniem...

 

A co do konfiguracji dhcpd.conf to mam nadzieję ze dobrze mam skonfigurowane? Pozdrawiam

 

Panowie udało sie, tzn zastosowałem tą konfiguracje z adresacji klasy 1:

#
# DHCP Server Configuration file.
#   see /usr/share/doc/dhcp*/dhcpd.conf.sample
#   see 'man 5 dhcpd.conf'
ddns-update-style interim;
ignore client-updates;

subnet 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0 {
interface                       wlan0;
option routers                         10.0.0.138;
range                            10.0.0.1 10.0.0.254;
option subnet-mask             255.0.0.0;
option broadcast-address           10.0.0.255;
option nis-domain               "localdomain";
option domain-name            "DOM";
option domain-name-servers         194.204.152.34,217.98.63.164;
option time-offset                 3600;
default-lease-time                86400;
max-lease-time                       86400;
}

host windows {
   hardware ethernet        08:00:27:DA:7E:C5;
   fixed-address                 10.0.0.1;
}

host windows2 {
   hardware ethernet          08:00:27:BB:65:99;
   fixed-address                 10.0.0.2;
}

Dostępu fizycznego do routera nie mam(ma ją administrator sieci) ale ustawiłem conf.dhcp według tej klasy co na routerze. Serwer DHCP uruchamia mi się bez przeszków, po wpisaniu adresów , masek i bramy , dns w hostach na windowsach wszystko działa jak należy(siec mam na windowsach ze skonfigurowanymi statycznymi adresami ). Dziwi mnie jedno, jak wyłączę serwer DHCP na fedorze, to mimo to mam dalej sieć na windowsach. A powinno raczej nie byc :?: Myśle że pobiera z serwera DHCP routera :?: Prosiłbym o wyjaśnienie mi tego...Czy dhcpd.conf mam dobrze skonfiguraowane?, jak ustawię na inny adres klasy niz pierwszy to nie mam (_wogóle_ → w ogóle) ORT sieci....ALe tak czy siak działa mi na tych ustawieniach co mam wpisane....Proszę o wyjaśnienie mi tych pytań, i powoli kończe ten temat....UFF nareszcie...

 

P.S Ogólnie chodziło mi o zainstalwoanie i skonfigurowanie na fedorze serweru DHPC tak zeby kazdy host w sieci miał przydzielony statyczny adres IP, nie wiem czy dobrze mi to wszystko wyszło :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...