Skocz do zawartości

Uruchamianie I Konfigurowanie Samby


piotrino

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Serwer DHCP uruchamia mi się bez przeszków, po wpisaniu adresów , masek i bramy , dns w hostach na windowsach wszystko działa jak należy(siec mam na windowsach ze skonfigurowanymi statycznymi adresami ). Dziwi mnie jedno, jak wyłączę serwer DHCP na fedorze, to mimo to mam dalej sieć na windowsach. A powinno raczej nie byc

 

Mówisz, że czytałeś o DHCP, a nie wiesz po co jest ten protokół ani jak działa. Na wstępie do tematu polecam najpierw chociaż Wikipedię poczytać. DHCP pozwala na przydzielenie adresu IP i innych el. konfiguracji sieci i nie ma nic wspólnego z dalszym przesyłaniem danych i stąd nazwa Dynamic Host Configuration Protocol.

 

jak ustawię na inny adres klasy niz pierwszy to nie mam sieci

nie rozumiem zdania - co to jest adres klasy ??? najlepiej wstaw interesującą Cię linię konfiguracji przed i po zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mówisz, że czytałeś o DHCP, a nie wiesz po co jest ten protokół ani jak działa. Na wstępie do tematu polecam najpierw chociaż Wikipedię poczytać. DHCP pozwala na przydzielenie adresu IP i innych el. konfiguracji sieci i nie ma nic wspólnego z dalszym przesyłaniem danych i stąd nazwa Dynamic Host Configuration Protocol.

 

 

nie rozumiem zdania - co to jest adres klasy ??? najlepiej wstaw interesującą Cię linię konfiguracji przed i po zmianie.

Chodzi mi o adres klasy:A-10.0.0.0.10.255.255.255 B: 172.16.0.0-172.16.31.255.255 itp....

Może zle mnie zrozumiałea :rolleyes:

Co do DHCP, to wiem że pozwala przydzielać adresy sieciom itd..... :rolleyes:

Ale działa mi bez problemu ta konfiguraja co teraz ustawiłem......Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o adres klasy:A-10.0.0.0.10.255.255.255 B: 172.16.0.0-172.16.31.255.255 itp....

Może zle mnie zrozumiałea :rolleyes:

Co do DHCP, to wiem że pozwala przydzielać adresy sieciom itd..... :rolleyes:

Ale działa mi bez problemu ta konfiguraja co teraz ustawiłem......Dzięki za pomoc :)

 

Nie znam nic co by przypominało Twój styl zapisu ani co by nosiło nazwę adres klasy, ale z tego co widzę to łączysz adres IP oraz maskę sieci w adres klasy i wtedy mamy adres A - 10.0.0.10 i maska klasy 255.255.255.0. Na początek wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Podsie%C4%87.

 

generalnie fajnie, że Ci działa, ale jak chcesz poznać jak działa sieć to podręczniki + wireshark & maszyny wirtualne.

 

Jeżeli masz pytania to najlepiej opisz + spróbuj wkleić interesujące Cię linie pliku konfiguracyjnego to można będzie się sensownie dogadać, bo póki co nie posługujemy się jednolitym słownictwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...nie wiem skąd wywnioskowałes ze nie znam się na sieciach->podsieciach :rolleyes:

znam się lepiej niż sądzisz....Ale ok, widocznie zle się rozumiemy....., może nie jasno piszę, postaram się bardziej "precyzyjnie" pisac...Pozdrawiam

 

P.S Grunt ze wszystko działa jak chcę, jeszcze zostało mi do opanowania drukarka na sambie(nie drukuje) ale dojdę do tego tez ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może po tym:

To co ci napisałem to chodziło mi o adresy bloków prywatnych, zle się wyraziłem, sorki mój błąd

Jeśli chodzi o klasę adresów bloku A:-1-127 a ten adres 10.0.0.0 jest klasy A, i adres klasy B: 128-191 a ten adres : 172.16.0.0 jest adresem klasy B...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ci napisałem to chodziło mi o adresy bloków prywatnych, zle się wyraziłem, sorki mój błąd

Jeśli chodzi o klasę adresów bloku A:-1-127 a ten adres 10.0.0.0 jest klasy A, i adres klasy B: 128-191 a ten adres : 172.16.0.0 jest adresem klasy B...

 

Może i znasz się na sieciach, ale generalnie nie potrafisz pisać w zrozumiały dla mnie sposób (albo ja źle czytam), bowiem nadal nie wiem co to jest adres bloku prywatnego ani co znaczy A:-1-127 ani że adres jest klasy (jak już to "z klasy" a już zupełnie nie "adres klasy") . Generalnie fajnie, że Ci działa, ale jakbyś zadawał pytania to proszę posiłkuj się odpowiednimi liniami z pliku konfiguracyjnego albo jakąś bardziej standardową, ogólnie używaną terminologią.

 

Mam nadzieję, że Cię nie zraziłem do siebie i forum, nie było to moim zamiarem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bowiem nadal nie wiem co to jest adres bloku prywatnego

Ze strony: poczytaj_sobie

 Prywatne adresy IPv4 [edytuj]

Istnieje pula prywatnych adresów IP. Mogą być one wykorzystane tylko w sieciach lokalnych. Infrastruktura Internetu ignoruje te adresy IP. IANA (Internet Assigned Numbers Authority) zarezerwował następujące trzy bloki przestrzeni adresów IP dla prywatnych sieci:

   * 10.0.0.0 - 10.255.255.255 – dla sieci prywatnych klasy A (maska: 255.0.0.0/8)
   * 172.16.0.0 - 172.31.255.255 – dla sieci prywatnych klasy B (maska: 255.240.0.0/12)
   * 192.168.0.0 - 192.168.255.255 – dla sieci prywatnych klasy C (maska: 255.255.0.0/16)

Adresy prywatne można wykorzystywać za pomocą lokalnych routerów w sieciach lokalnych, ale nie działają one w publicznej części internetu. Jeżeli administrator sieci lokalnej przydzieli swoim komputerom adresy IP z puli prywatnej, to routery mogą łatwo rozpoznać kiedy komputery chcą się łączyć z internetem. W takiej sytuacji brama internetowa wykorzystuje technikę maskowania adresów sieciowych NAT, która pozwala na łączenie się z internetem komputerom nie posiadającym własnych publicznych adresów IP. Komputery z adresami prywatnymi nie mogą pełnić roli serwerów sieciowych w Internecie chyba, że posłużymy się techniką maskowania adresów docelowych (DNAT).

Automatyczne przydzielanie adresów IPv4 może być realizowane poprzez zastosowanie protokołów DHCP, RARP, BOOTP, PPP.

 

ani co znaczy A:-1-127 ani że adres jest klasy (jak już to "z klasy" a już zupełnie nie "adres klasy") .

 Co oznaczają klasy IP ?

Na pewno słyszełeś o klasach adresów IP nazywanych literkami A, B i C. Jak to działa ?
Spójrzmy na następującą tabelkę:

Klasa A     1 - 127*     0xxxxxxx
Klasa B     128 - 191     10xxxxxx
Klasa C     191 - 223     110xxxxx


* adres zaczynający się na 127 to część klasy A, ale nie można używać adresów 127.x.x.x ponieważ są one zarejestrowane dla adresu pętli zwrotnej komputera lokalnego.

Co to oznacza ? Jeżeli mówimy o klasie adresu IP, należy patrzeć tylko na pierwszy oktet, aby określić z jakiej klasy jest adres.

Dla klasy A, pierwszy oktet na pewno będzie się zaczynał od 0. Najniższy bit pierwszego oktetu to 00000001, a najwyższy to 01111111 (dziesiętnie to przedział od 1 do 127).

Dla klasy B, pierwszy oktet na pewno będzie się zaczynał od 10. Najniższy bit pierwszego oktetu to 10000000, a najwyższy to 10111111 (dziesiętnie to przedział od 128 do 191).

Dla klasy C, pierwszy oktet na pewno będzie się zaczynał od 110. Najniższy bit pierwszego oktetu to 11000000, a najwyższy to 11011111 (dziesiętnie to przedział od 192 do 223).

Istnieją odpowiednie maski sieciowe dla odpowiednich klas:

Klasa A     255.0.0.0
Klasa B     255.255.0.0
Klasa C     255.255.255.0

Mam nadzieję, że Cię nie zraziłem do siebie i forum, nie było to moim zamiarem :P

Nie ;)

 

P.S Uwagi twoje przyjąłem, postaram się precyzyjniej opisywać dany problem. ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podtrzymuję ,że nadal nie wiem co to jest adres bloku prywatnego może coś przeoczyłem (używałem funkcji znajdź w Firefoxie, ale nie znalazł mi nic w wklejonych przez Ciebie cytatach na ten temat). nadal też uważam, że stwierdzenie adres klasy jest nieprawidłowe - klasa nie posiada adresu. imho klasy w tym kontekście należy używać w podobnej formie jak zakres (bo tym jest zakresem adresów IP).

 

generalnie nie zamierzam już ciągnąć tematu, bo nie dość że offtop to zaczynamy pisać już n-ty post na temat słownictwa użytego jednym krótkim poście. Zbędna redundancja, szkoda łącza itp :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...