Skocz do zawartości

Instalacja Gcc


isaac.newton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zainstalowalem na twardy dysk Fedore 11 z livecd i sprawa oczywista pierwsza rzecza jaka chcialem dokonac to polaczenie sie z internetem. Jednak do szczescia brakuje mi pakietu gcc(kompilatora jezyka C nie wiem jak to nazwac:p) ale nie potrafie sobie z tym poradzic. Z tego co zrozumialem z opisow przydatne sa polecenia rpm i yum ale to raczej odpada bo musialbym juz miec podlaczenie do neta prawda? Szukalem tego pakietu w internecie ale jedyne co znalazlem to plik z razszezeniem .spec i jak sie dowiedzialem to intrukcja jak zbudowac wlasna paczke ale w praktyce nie potrafie jej stworzyc. Moje pytanie jest takie czy ktos jest w stanie wytlumaczyc mi jak w prostu sposob zainstalowac paczke gcc w Fedorze 11 nie majac podlaczenia do neta? Uzywam modemu ZXDSL 852 i korzystam z neostrady.

 

 

Która to jest wersja modemu, bo tutaj http://linnet.cba.pl/showthread.php?tid=5 możesz znaleźć już skompilowany sterownik do v1.

 

odp: nie wiem jak to sprawdzic ale widze tylko wersje sterownika ZXDSL 852V1.2D13(w windowsie). Wlasnie z tego oprogramowanie ktore mi wskazales korzystam, ale linnet wyswietlil mi informacje ze jezeli posiadam wersje modemu 2 to moj system nie jest gotowy zeby go zainstalowac brakuje wlasnie paczki gcc

 

V1 (mniejszy) | V2 (większy)

 

Sterownik do jedynki jest w jądrze, nie napisałeś jaką masz architekturę, wejdź tu:

http://ftp.man.poznan.pl/pub/linux/fedora/.../11/Everything/

potem: Twoja_architektura >> os >> Packages

 

Architekturę sprawdzisz pisząc w konsoli:

Kod

uname -m

jak masz i686 to wybierasz i386.

 

odp: mam wersje 1, architektura i686, sciagnalem paczke gcc dla wersji i386 ale nie moge jej zainstalowac" Błąd: Cannot retrieve repository metadata (repomd.xml) for repository: fedora. Please verify its path and try again" podobny komunikat o sciezce pojawia sie stosujac komende yum install. Sterownik do modemu posiadam 1 jest z plyty instalacyjnej do modemu a drugi sciagnalem razem z linnetem.

 

 

odp: udalo sie polaczyc z netem, popelnilem blad bo sterowniki modemu w katalogu linneta mialy niewlasciwa nazwe wiec ich nie instalowal przy konfiguracji. Nie instalowalem gcc. Po tym jak linnet polaczyl sie z siecia bylo tak ze nie widzial nazw domen ale kolega znal taki tips zeby do odpowiedniego pliku konfiguracyjnego wpisal dowolnie znaleziony dns i problem zniknal. Pojawil sie kolejny problem otoz nie moge zaktualizowac zadnej paczki ani nawet zadnego programu wciaz ten sam blad:

 BŁĄD rpm_check_debug i rozwiązywania zależności:
rpmlib(PayloadIsXz) jest wymagany przez nazwa_pakietu

nie pomogly komendy yum clean all ; yum-complete-transaction; yum update; rpm -rebuilddb , sciagalem juz 2 razy wszytskie aktualizacje 510mb nie mam ochoty sciagac po raz 3:/ Nie pomogla komenda --skip-broken:/ caly czas pojawia sie ten sam komunikat w/w. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V1 (mniejszy) | V2 (większy)

zxdsl.png

Sterownik do jedynki jest w jądrze, nie napisałeś jaką masz architekturę, wejdź tu:

http://ftp.man.poznan.pl/pub/linux/fedora/.../11/Everything/

potem: Twoja_architektura >> os >> Packages

 

Architekturę sprawdzisz pisząc w konsoli:

uname -m

jak masz i686 to wybierasz i386.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobny komunikat o sciezce pojawia sie stosujac komende yum install.
Jak nie masz połączenia z internetem to stosuj polecenie rpm -Uvh gcc.rpm Jeśli wyskoczą brakujące zależności to niestety musisz je też samodzielnie pobrać. Jak będziesz miał już net, to dla ręcznie pobranych pakietów możesz używać polecenie yum localinstall paczka.rpm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...