Skocz do zawartości

Instalacja (_linuxa_ → Linuksa) ORT Na Zewnętrznym Dysku Twardym.


luker1985

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W moich rękach znalazł się dysk twardy, który chciałbym wykorzystać

jako dodatkowe miejsce do przechowywania danych.

Dysk twardy jest ze starszego kompa stacjonarnego (koniec 2001 roku)

ma 40 GB pojemności - Seagate ATA 100 (podaję to na wszelki wypadek).

Chciałbym się dowiedzieć czy byłoby możliwe podłączenie tego dysku do laptopa

(Acer Aspire 5570Z) poprzez USB i zainstalowanie na nim (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

Na głównym (wewnętrznym twardzielu lapka jest Vista).

Jeżeli tak to prosiłbym o wyjaśnienie w kilku krokach jak to zrobić.

W BIOS-ie jest funkcja bootowania z USB.

Generalnie zależny mi na tym aby Linux był zainstalowany na zewnętrznym dysku twardym i uruchamiał się gdy będzie on podłączony do laptopa poprzez USB, zaś

po jego odłączeniu żeby normalnie (czyt. bez komplikacji) uruchamiała się Vista,

zainstalowana na twardzielu wewnętrznym.

Z góry dzięki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz kieszeń na twardy dysk z podłączeniem przez USB, to najprościej sprawdzić ;) Tylko to nie jest zbyt wygodne rozwiązanie - dodatkowy zasilacz do kieszeni, kable itp.

 

[EDIT]

Takie mniej więcej rozwiązanie jak tu widać → http://allegro.pl/item715672662_qoltec_kie...ta_usb_2_0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ...

Myślałem, że może wystarczyłaby zewnętrzna kieszeń z USB bez dodatkowego zasilania.

Niedawno widziałem taki artykuł w Komputer Świecie, ale tam opisywany był

dysk mający 2,5 cala. No to Skoro mniejszy to może faktycznie wystarczało mu

zasilanie przez samo USB.

Zaś co do instalacji, to rozumiem , że wystarczyłoby ów zewnętrzny dysk podłaczyć

do lapka, uruchomić płytkę instalacyjną Fedory i ten własnie dysk wskazać jako

"miejsce" instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś co do instalacji, to rozumiem , że wystarczyłoby ów zewnętrzny dysk podłaczyć

do lapka, uruchomić płytkę instalacyjną Fedory i ten własnie dysk wskazać jako "miejsce" instalacji?

Jak na każdym innym dysku.

No i uwaga, żeby GRUBa na MBR tego dysku z windowsem nie zapisać. Do odzyskania oczywiście jakby co, ale po co kłopot.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...hymmm, pojęcze

Kieszeń za 99PLN, to już może lepiej zwyczajnego pena kup. Będziesz miał mniej miejsca na pliki, ale więcej w torbie i zaoszczędzisz na kablach. Moim zdaniem nietrafiony pomysł z tym starym dyskiem do laptopa. Szczególnie, że taka fedora zajmie Ci góra 10GB. Jeszcze żebyś tę kieszeń wykorzystywał do czegoś więcej, a nie tylko do dysku z 2001 roku. Toż to dziadek, może Ci niespodziankę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20zł???

W sumie nawet mi to nie jest potrzebne ale i tak zamówiłem :)

 

Jeśli chodzi o instalacje na dysku na USB to jak będziesz miał jako podłączyć to zobacz program Unetbootin - bajecznie prosty w obsłudze, wybierasz z menu fedora, wersję LIVE i instalujesz i wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qmic pochwal sie co to za skarby masz na polce w szafie. jeszcze sie okaze ze jest caly IBM z10 w czesciach kupionych przez pomylke ;]

 

W piwnicy 3 kompy Pentium 500

Z 20 dysków twardych o pojemności od 10 do 120GB

5 myszek (częściowo sprawne)

4 klawiatury (częściowo sprawne)

3 przejściówki ATA 2,5-3,5

4 notebooki

3 pary słuchawek (jedne chyba zepsute, drugie sprawne, 3 bezprzewodowe)

2 dyski 2,5 cala

5 licencji per Device na Windows SBS (kupiłem za dużo)

3 płyty główne

I pełno mniejszych rzecz ale nie chciało mi się dłużej grzebać.

 

Nawet już nie pamiętam co z tego działa a co miałem naprawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak myśle że chyba qmic prowadzi jakąś firmę albo hurtownię bo szmalu ma dużo .A moim marzeniem jest to żeby kiedyś oprócz stacjonarnego kompa mieć jakiegoś netboota na którym mógłbym przeglądać neta siedząc na ławce przed domem teraz w ciepłe dni ..... :( :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak myśle że chyba qmic prowadzi jakąś firmę albo hurtownię bo szmalu ma dużo .A moim marzeniem jest to żeby kiedyś oprócz stacjonarnego kompa mieć jakiegoś netboota na którym mógłbym przeglądać neta siedząc na ławce przed domem teraz w ciepłe dni ..... :( :(

 

Tak średnio trafiłeś, z hurtowniami nie mam nic wspólnego, a kasy nie potrafię zarobić tyle aby nie być jej w stanie wydać, choć sprawdzam to co miesiąc tak więc nie mam dużo.

Jeden z tych notebooków to 100% sprawny hp nc4200 może chcesz kupić? Lepszy od netbooków. Jak coś to pisz na priv :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...