Skocz do zawartości

Wyłączenie Selinux


aretofe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałem wyłączyć SELinux bo blokował mi menedżera pakietów i zmieniłem wszystko co trzeba pliku konfiguracyjnym SELinux,ale nie mogę go zapisać,bo pisze mi,że nie mam uprawnień do zapisania tego pliku a moje konto ma przecież uprawnienia roota bo jest w grupie root,dodam,że nie jestem na koncie roota,tylko na własnym utworzonym przeze mnie,które jednak dodałem do grupy użytkowników root. Nie wie ktoś o co chodzi? A może w ogóle da się jakoś odinstalować SELinux? W menedżerze pakietów go nie mogę znaleźć a ręcznie go wywalić nie mogę bo mówi mi,że nie mam uprawnień do usunięcia katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... na własnym utworzonym przeze mnie,które jednak dodałem do grupy użytkowników root. Nie wie ktoś o co chodzi? A może w ogóle da się jakoś odinstalować SELinux? W menedżerze pakietów go nie mogę znaleźć a ręcznie go wywalić nie mogę bo mówi mi,że nie mam uprawnień do usunięcia katalogu.

Oj, co Ty wyprawiasz?!... :lammer:

 

Niepotrzebnie dodawales swojego usera do grupy root - do wykonywania polecen wymagajacych uprawnien roota sluzy su -

... zaloguj sie w terminalu jako root przez su - i wtedy dzialaj.

 

A co to za pomysly z usuwaniem calych katalogow bez odinstalowywania programow w nich zawartych? Czyzby nawyki wyjete zywcem z okien?... dodam tylko, ze nawet w M$ takie dzialania to grzech smiertelny ;)

 

Jak bedziesz tak dalej traktowal swoj system to obawiam sie ze dlugo to on nie pociagnie...

 

Tak czy inaczej - powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz miec uprawnienia roota to albo su - , albo dodaj sie do grupy wheel i ustaw sudo. selinux mozna wylaczyc w /etc/sysconfig/selinux. wywalenie selinuksa spowoduje usuniecie 90% systemu. przeciez windows nie ma FHS, wiec skad wiesz ze w danym katalogu jakas inna paczka rpm nie poinstalowala swoich plikow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vi /etc/sysconfig/selinux ?

gedit /etc/sysconfig/selinux ?

 

edytorow to jest tuzin pod linuksem. najlepiej najpierw przejsc na (_root'a_ ? roota) ORT wczesniej

 

Wiem,że edytorów jest dużo pod Linuksem,ale one są na środowisku graficznym a ja mam wpisać su na terminalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że edytorów jest dużo pod Linuksem,ale one są na środowisku graficznym a ja mam wpisać su na terminalu.

 

Vi akurat jest edytorem konsolowym.

vimtutor pl

To wbudowany tutorial, przejdź przez to dla własnego dobra.

W konsoli:

su -
<tu podajesz haslo>
vi /plik/ktory/masz/wydedytowac

 

Pozdro,

Esail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aretofe to proste zrob tak

 

1) uruchom konsole

2) wpisz su - zatwierdz enterem i podaj haslo

3) wpisz system-config-selinux zatwierdz enterem

 

Administarcja selinuksa uruchomi sie z prawami roota i bedziesz mogl wylaczyc selinuksa,

natomiast nie probuj usuwac pakietow z systemu.

 

Oczywiscie nie musze tlumaczcy jak bardzo taki krok obniza bezpieczenstwo systemu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WalDo

 

no jak to po co do wheel, przeciez to standardowe podejscie, nawet w pliku to pisze (oczywiscie chodzi o pelne prawa roota). po co zasmiecac pliki jakims crapem :P. poza tym jak sie dodasz do wheela, mozna wtedy spokojnie usunac suid z su i zmienic grupe na wheel. zwykly user nie bedzie mogl robic su :)

 

fragment sudoers

## Allows people in group wheel to run all commands
%wheel ALL=(ALL)       ALL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna wtedy spokojnie usunac suid z su i zmienic grupe na wheel. zwykly user nie bedzie mogl robic su :)

 

fragment sudoers

## Allows people in group wheel to run all commands
%wheel ALL=(ALL)       ALL

 

fafiq: Możesz mi to wytłumaczyć spokojnie i łopatologicznie jak zielonemu? Bo nie za bardzo rozumiem co mam dalej robić,dodałem się do grupy wheel,ale chyba jeszcze nie mam pełnych uprawnień roota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fafiq: Możesz mi to wytłumaczyć spokojnie i łopatologicznie jak zielonemu?
Nie wiem czy fafig wytłumaczy Ci więcej niż masz na wiki w arcie o sudo. Przeczytaj moją odpowiedź na post fafiga, tam jest odpowiedź na Twoje pytanie dot. grupy wheel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...