Skocz do zawartości

Wyłączenie Selinux


aretofe

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy fafig wytłumaczy Ci więcej niż masz na wiki w arcie o sudo. Przeczytaj moją odpowiedź na post fafiga, tam jest odpowiedź na Twoje pytanie dot. grupy wheel.

 

Nie za bardzo rozumiem...mówisz o tym,że nie trzeba dodawać się do grupy wheel,żeby korzystać z sudo? To w takim razie jak korzystać z sudo? Chodzi o wpisanie su w terminalu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to,że zawsze jak coś chcę zrobić w środowisku graficznym(jak jestem jako normalny user) to mi wyskakuje że nie mam odpowiednich uprawnień - czy da się chociaż uruchomić roota na środowisku graficznym? Bo nie zawsze da się zrobić n terminalu to samo co w środowisku graficznym(a przynajmniej ja się na tyle nie znam na konsoli). A co chciałem zrobić: po prostu wyłączyć SELinux - co już dawno zrobiłem,teraz tylko po prostu chcę się zorientować jak jest z rootem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy da się chociaż uruchomić roota na środowisku graficznym? Bo nie zawsze da się zrobić n terminalu to samo co w środowisku graficznym(a przynajmniej ja się na tyle nie znam na konsoli).
Logowanie na konto roota w gdm (menedżer logowania) jest domyślnie wyłączone ze względów bezpieczeństwa. Poza tym każdy kto choć trochę orientuje się w linuksie powie Ci, że nie ma potrzeba logowania graficznie do root, bo ja chcesz uruchomić jakąś graficzną aplikację np. menedżer plików nautilus (bo pewnie o to chodzi) to wystarczy, że zalogujesz się w terminalu su - i wpiszesz nautilus (identycznie postępuje się z innymi programami), więc jak widzisz nie ma potrzeby uruchamiania X'ów dla roota. Ale jeśli to Cię nie przekonuje to możesz wymusić na gdm pozwolenie na logowanie na roota, wystarczy wyedytować plik /etc/gdm/custom.conf i pod linią [security] dopisać AllowRoot=true i to wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...