Skocz do zawartości

Instalacja Na Pendrive


voytek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od kilku dni zbieram informacje odnośnie możliwości instalcji systemy na pendrive.

Przetestowałem kilka rozwiązań (liveusbcreator, instalacja bezpośrednio z obtazu itp.) i jakoś brak rezultatów.

Moje pytanie - czy jest możliwe w ogóle instalowanie systemy na pendrive bezpośrednio z obrazu DVD dokładnie tak jak instaluje się na HDD ?

Testowałem to rozwiązanie dla Fedory 11 i Fedory 9 (te obrazy mam wypalone na płycie) i za każdym razem instalka wysypuje sie w momencie kiedy powinna rozpoczynać się instalacja pakietów na dysk. Partycjonowanoe przebiega OK, formatowanie też, kopiowanie obrazu na dysk OK a w momencie jak mają instalowac się pakiety wysypuje komunikat o błędzie i komputer resetuje się. Testowałem na dwuch różnych maszynach. Za każdym razem to samo. Sumy kontrolne obrazów sprawdzone - OK.

Miejsca na pendrive mam 16GB - powinno wytarczyć.

 

Szukałem na tym forum informacji - instalacja liveCD mnie nie urządza - chce mieć możliwość swobodnej instalacji pakietów i dodatkowych sterowników.

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca na pendrive mam 16GB - powinno wytarczyć.

 

Szukałem na tym forum informacji - instalacja liveCD mnie nie urządza - chce mieć możliwość swobodnej instalacji pakietów i dodatkowych sterowników.

Dziwne rzecy opisujesz, na moim 8GB penie miałem już F9, teraz mam F10 - instalacja normalna, jako na dysku, nie LiveUSB.

Bezproblemowo, ale dość długo trwało, mimo że pen jest z tych szybkich - zapis do 12 MB/s, odczyt do 30.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam światełko w tunelu.

Można zrobić to co mam zamiar zrobić - jest dobrze ;)

Co do błędów - jeszcze raz odpaliłem, wrzuciłem komunikaty do googla i jest

 

wyświetla się coś takiego

 

anaconda 11.4.0.82 exception report

traceback (most recent call first):

File "/usr/lib/anaconda/yuminstall.py",line 156, in call back

s = _("<b>Installing %s</b> )%s)\n")%(pkgStr, size_string(hdr['size']))

File

"/usr/lib/python2.5/site-packages/yum/__init__.py", line 766, in runTransaction

errors = self.ts.run(cb.callback,'')

File "/usr/lib/anaconda/yuminstall.py",line 766, in run

self.runTransaction(cb=cb)

 

z tego co znalazłem - trzeba zrobić instalację po angielsku.

 

http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic...mp;#entry114326

 

 

Idę walczyć dalej.

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę walczyć dalej.

A, tak z ciekawości, próbowałeś F10 albo F12 instalować?

Albo innego spina F11 pociągnąć?

 

Tam (w Twoim linku) wyraźnie piszą, że błąd był już poprawiony w F9...

 

Podpowiedź: ja zrobiłem tak: wyjąłem dysk z laptopa (na wszelki wypadek, żeby ręka nie drgnęła), włożyłem pena (jako jedyny dysk w tym momencie) i instalowałem po polsku tylko KDE

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Po całum dniu kombinowania sytuacja jest następująca:

 

Mam ściągniętą aktualną wersję Fedory11

Sumy kontrolne OK

Wypalony nośnik - OK - sprawdzony podczas instalacji

Podczas instalacji wyskakiwał błąd - instalator nie potrafił utworzyć partycji (próbowałem w trybie graficznym i tekstowym)

W końcu odpaliłem z konsoli FDISK, utworzyłem partycje "recznie", podczas instalacji wskazałem punkty montowania i instalka poszła.

Po trzech godzinach podczas finalizacji instalacji wystąpił błąd - nie można było zainstalować GRUBa. Instalcja się "wysypała"...

Co z tym zrobić ?

Da się jakoś zainstalować GRUBa przed instalacją systemu (rpm -ivh..... może ?? )

Może ktoś miał podobny problem i ma gotowe rozwiązanie....

może instalować bez GRUBa....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany.

Mój błąd - trzeba przyznać.

W czasie instalacji kazałem mu instalowac GRUBa w MBR - po prostu nie zauważyłem wyboru opcji.

Po wybraniu opcji instalacji GRUBa w pierwszych sektorach odpowiedniej partycji na moim pendrive instalka poszła OK.

 

Tak więc reasumując moje problemy z instalacją:

 

- pierwsza kwestia to partycjonowanie - tu Anaconda sobie nie poradziła - trzeba było utworzyć partycje "ręcznie"

- druga kwestia to wybór właściwych opcji podczas instalacji.

 

Tak więc system mam, teraz go trzeba "uzdatnić" do użytku ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Po kilku dnich fedora 11 śmiga na moim pendrive pięknie.

Tak pięknie, że kolega poprosił mnie żebym na jego pendrive również zainstalował fedore.

 

I tu pojawił się problem.

Kupił pendrive Sandisk 32G. Po pierwszej instalacji system nie wstał. Okazało się, że na dysku jest jakaś partycja z dziwnym oprogramowaniem co miało cośtam ułatwiać.

Krókie googlanie pozwoliło rozwiązać problem. Ponowna instalacja poszła OK. Ale przy pierwszym odpaleniu systemu z pendrive wyskoczył tylko komunikat missing operating system. Jak sprawdziłem dysk pod moją fedorką, to wszystko jest na swoim miejscu struktura katalogów itd...

Sformatowałem raz jeszcze pendrive pod windows i sprawdziłem. Dysk OK. Ponowna instalka (tylko w trybie tekstowym) - tylko podstawowe komponenty i ten sam efekt. Komunikat instalacja OK i po reboot kolejny komunikat missing operating system.

Kolejny format, fdisk i ustawienie na nowo partycji. potem reboot i..... już nie mogę nawet odpalić instalki. Efekt taki jakby nie widział w ogóle dysku. Po initializacji urządzeń komputer się resetuje.

 

Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem ?

 

Jakieś pomysły co robić ??

---- łączenie postów ----

jeszcze w uzupełnieniu:

komunikat jaki wyświetla przed restartem:

 

DBus Exception: org.freedesktop.DBus.Error.Invalid.Args

No such property HwAddress

Install exited abnormaly

------------------------

Nie pisz postów pod własnymi, przynajmniej nie w odstępie kilkuminutowym. Pod postem znajduje się przycisk [EDYTUJ] - skorzystaj z niego.

Edytowane przez WalDo
połączenie postów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grub nie nadaje się do odpalania systemu z pendrive od zawsze miał z tym problemy, dlatego prawie wszędzie stosuje się ISOLINUX (livecd, liveusb itp.). Ta informacja "missing operating system" może się pojawić w zależności od komputera lub dysku usb przy partycjach typu fat. Standardowo stosuje się fat32, ale może się okazać, że ruszy tylko pod fat16 (ja tak miałem). W ogóle 32GB to trochę za dużo dla fat... No i na koniec instalowanie linuksa na usb w identyczny sposób jak na dysku twardym też nie jest dobrym pomysłem. Do takich zastosowań stworzono odpowiednie systemy plików (np. SquashFS), które zapobiegają m.in. przedwczesnemu "zużywaniu się" pamięci. O prawidłowym tworzeniu LiveUSB możesz poczytać tu http://fedoraproject.org/wiki/FedoraLiveCD/USBHowTo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...