Skocz do zawartości

Synchronizacja Czasu Skrypt


samba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuje dobrego i prostego skryptu czasu FC7 . Mam serwer który nie może być wpięty do internetu więc ntpd nie może pobrać automatycznie czasu .

 

Zrobiłem taki skrypt :

 

 

#!/bin/bash
/sbin/ifup eth1
sleep 20
/usr/sbin/ntpdate pool.ntp.org
/sbin/ifdown eth1

Skrypt uruchamiany jest przez Cron

 

Ten działa ale czasami nie wiem dla czego czas się nie synchronizuje widzę wyraźne opóźnienie w czasie na serwerze.

 

Wcześniej miałem taki sam skrypt tylko robiłem service ntpd restart i wyłączałem karetę sieciową. Jednakże przy tym skrypcie z ntpd czas też sie nie aktualizował tzn raz aktualizował raz nie .

Zrodziło się pytanie czy usługa ntpd ma działać czy nie? obecnie przy ntpdate ntpd nie może działać także musi być wyłączone.

 

Czy usługa ntpd ma być TRWALE wyłączona przy synchronizacji czasu przez ntpdate zakładając że serwer nie jest podpięty na stałe do internetu ????

 

Jakie macie skrypty synchronizacji czasu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na czuja, to tego sleepa dałbym przed wyłączeniem interfejsu - serwis musi mieć chwilę na skontaktowanie się i synchronizację.

Serwis odpalałbym po podniesieniu interfejsu - powinien wtedy bezzwłocznie poprosić o serwer o podanie czasu.

Poza tym → http://www.google.pl/linux?hl=pl&num=1...=Szukaj&lr= Szczególnie ten z pierwszego linku wygląda skutecznie ;)

 

Co do ntpd i ntpdate: "man ntpdate" mówi

However, it is important to note that ntpdate with contrived

cron scripts is no substitute for the NTP daemon, which uses sophisti-

cated algorithms to maximize accuracy and reliability while minimizing

resource use.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na czuja, to tego sleepa dałbym przed wyłączeniem interfejsu - serwis musi mieć chwilę na skontaktowanie się i synchronizację.

Serwis odpalałbym po podniesieniu interfejsu - powinien wtedy bezzwłocznie poprosić o serwer o podanie czasu.

 

 

Co do ntpd i ntpdate: "man ntpdate" mówi

 

Jak na razie mój skrypt działa zastanawiam się co było/jest (jeśli znów się to stanie) że czas nie chciał się synchronizować.

Tamten skrypt troche przekombinowany jest ale jak mój nie zadziała to spróbuje tamtego co podałeś Waldo.

 

Dzięki pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób eksperyment:

- ustaw czas tak, aby był niezgodny o więcej niż 17 minut,

- odpal swój skrypt.

 

Zauważysz, że ntp nic nie zrobi. Jeżeli czas różni się o więcej niż 1000 sekund, to ntpdate zakłada, że nastąpiło coś dziwnego i nie poprawia lokalnego czasu.

 

Jeśli często zegarek mocno odstaje od rzeczywistości, to rozważ wymianę bateryjki na płycie głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...