Skocz do zawartości

Czyszczenie Systemu


Pirouette

Rekomendowane odpowiedzi

O czasu do czasu, czyli raz na miesiąc, usuwam pliki w /tmp, nieużywane programy (testowe, które zapomniałem usunąć) oraz pliki konfiguracyjne w katalogu domowym (.nazwaprogramu). Na tym kończy się moje porządkowanie.

Jeśli chodzi o serwer (na netbook-u też można, np. webowy, FTP) to polecam zapoznać się z prostymi poleceniami basha i "man cron".

 

A możesz sprecyzować co rozumiesz przez porządkowanie i czyszczenie systemu? Czym masz zamiar zaśmiecać system?

 

[EDIT]

@WalDo - pisaliśmy w tym samym czasie, prawie jak Dual Core:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kdeutils jest takie narzędzie sweeper, który pomaga w utrzymaniu porządku, chociaż nikt go nie używa. Ale jeśli boisz się zwolnienia systemu z czasem jak na windowsie to spokojnie, systemy plików linuksowe nie ulegają tak szybko defragmentacji i jedną instalkę systemu możesz używać latami właściwie bez utraty szybkości. Właściwie to powinieneś przestrzegać zasady, że Twoją przestrzenią jest /home/user, a resztą zajmuje się system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czasu do czasu, czyli raz na miesiąc, usuwam pliki w /tmp, nieużywane programy (testowe, które zapomniałem usunąć) oraz pliki konfiguracyjne w katalogu domowym (.nazwaprogramu). Na tym kończy się moje porządkowanie.

Jeśli chodzi o serwer (na netbook-u też można, np. webowy, FTP) to polecam zapoznać się z prostymi poleceniami basha i "man cron".

 

A możesz sprecyzować co rozumiesz przez porządkowanie i czyszczenie systemu? Czym masz zamiar zaśmiecać system?

 

[EDIT]

@WalDo - pisaliśmy w tym samym czasie, prawie jak Dual Core:)

Porządkowanie w sensie usuwanie zbednego balastu - nieużytecznych pozostałosci po konfiguracjach czy instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozostałosci po konfiguracjach czy instalacjach.
Konfiguracje to foldery/pliki w katalogu Twojego użytkownika zaczynające się od kropki np. .gconf . Usuwaniem pakietów zajmuje się menedżer pakietów i nie pozostawiając śmieci poza wcześniej wspomnianymi konfigami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...