Skocz do zawartości

[fedora 12] Problem Z Instalacją - Problem Podczas Ustalania Partycji.


dziora

Rekomendowane odpowiedzi

To ja już zupelnie Cię nie rozumiem. Przecież Fedora w całości jest na partycji rozszerzonej? Jak żeś wymyślił, że jest na podstawowej?

Zobacz, że /dev/sda4 to rozszerzona a w jej skład wchodzą /dev/sda5 i /dev/sda6.

Tyle w tym temacie chyba? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo Nie zrozumieliśmy się - ponieważ tobie chodziło o partycje na której instalowałem Linuxa - a ja mówiłem co zrobiłem - i już Ci wyjaśniam - zanim doszedłem (metodą prób i błedów) że instalator poszedł - miałem taką sytuację na dysku:

C:/ - 40 GB - part podstawowa (NTFS) | D:/ - 40 GB - part logiczna (NTFS) | 57 GB - przestrzeń nie przydzielona | 15 GB - Recorvery (NTFS) |

 

i niewiedzieć czemu - po co dysk D:/ miałby być partycja logiczna (zrobiłem ją gdy dzieliłem dysk na 3 części(jak kupiłem lapka to standard wszystko na jednej)). No i tutaj doszedłem do wniosku że może właśnie ta partycja logiczna robi problem - wiec zgrałem sobie dane i zdjałem ja i założyłem jej system podstawowy (cały czas mówie o partycji D:/) dopiero po tym fakcie - włożyłem płytke Fedora Live CD - i na tym wolnym miejscu (czyli przestrzeni 57 GB - nie przydzielonego do niczego) mogłem dopiero zainstalować system - jak juz mówiłem skorzystałem z opcji - by system wykorzystał wolne miejsce i umieścił na nim domyślny układ partycji linuxowy - bo zawsze mi taki wystarczył i odpowiadał. :) - i właśnie nie rozumiem tego że dlaczego dopiero po zmianie parametrów dysku D:/ z logicznego na podstawowy spowodowało to że instalator ruszył - a przecież przy innych dystrybucjach na tym właśnie laptopie i w tym samym układzie partycji - wszystko szło bez problemu.

 

Mam nadzieję że teraz rozumiesz o co mi chodzi.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że teraz rozumiesz o co mi chodzi.
Teraz to chyba tak :)

Jedynym wyjaśnieniem są wg mnie jakieś błędy w tym poprzednim partycjonowaniu. Trzeba by mieć obraz jak to wyglądało przed zmianą typu partycji NTFS.

 

Wcześniej zrozumiałem, że to partycje pod Fedorę musiałeś ustawić jako podstawowe, żeby dało się zainstalować i wydało mi się to co najmniej dziwne :blink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie czytałeś co pisałem wyżej ??
Czytałem nawet kolejne i to tylko potwierdziło to co o czym wcześniej napisałem. Musiałem tylko sprostować, bo to co napisałeś było totalną bzdurą, a jeszcze ktoś by trafił na ten temat i faktycznie myślałby, że trzeba mieć na dysku tylko partycje podstawowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne programy potrafią mieszać (zwłaszcza windowsowe, do których jakby na siłę dowalono ext) w partycjach, też miałem problem z f12 ale mój błąd, że byłem na tyle głupi by użyć jakiś wynalazków z Hirena zamiast Gparteda. Zauważyłeś wpisy o "niepoprawności kolejności" ? Prawdopodobnie świadczyło to o jakiś namieszaniach w strukturze. Czym i jak tworzyłeś partycje przygotowując ją pod linucha - nie wiem, fakt, że jest to dość drażliwy temat.

 

Z XP nie było u mnie wcale lepiej - też strzelał focha na Logiczną i dopiero po skasowaniu Swapa i zrobieniu Podstawki ruszył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłeś wpisy o "niepoprawności kolejności" ?
To wynika z "wymuszonej" przez laptopa (producenta laptopa) kolejności partycji, który umieścił "diagnostic" na końcu dysku (ale w notebookach to chyba normalne? :unsure: ), a numeracja leci tak, jak została zainicjowana. I lepiej nie ruszać tego :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji. Wywalaja mi sie takie błędy :

 

Urządzenie Rozruch Początek Koniec Bloków ID System

/dev/sda1 1 2550 20480000 83 Linux

Partycja 1 nie kończy się na granicy cylindra.

/dev/sda2 2550 28047 204800000 83 Linux

Partycja 2 nie kończy się na granicy cylindra.

/dev/sda3 * 28048 35696 61440592+ 7 HPFS/NTFS

/dev/sda4 35697 60801 201655912+ 5 Extended

/dev/sda5 35697 36078 3068383+ 82 Linux swap / Solaris

 

jak to naprawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj właśnie chodzi o hierarchie partycjonowania - są zasady ze na dysku np. X może być tyle i tyle partycji podstawowych i logicznych - i o to się właśnie chodzi.

Czyli są odpowiednie schematy partycjonowania dysków.

na Wikipedii znalazłem jedno ważne zdanie:

Dysk MBR może zawierać maksymalnie cztery partycje podstawowe albo trzy partycje podstawowe i jedną partycję rozszerzoną z wieloma partycjami logicznymi.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_rozszerzona

Także warto poczytać: http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_logiczna

http://pl.wikipedia.org/wiki/System_plików

(oczywiście - informacje są nie do końca wyczerpujące - najlepiej przeczytać o tym w książkach z wydawnictw informatycznych)

 

A u mnie było tak że ta partycja logiczna była i drugiej nie mogłem stworzyć - na partycji rozszerzonej.

W ten sposób gdy z dysku D:/ zrobiłem - partycję podstawową - mój schemat partycji miał 3 partycje podstawowe i jedną rozszerzona na której dopiero wtedy zainstalowałem Fedorę.

 

I wydaje mi się że o to właśnie się rozbiło w moim przypadku - w przypadku instalacji Fedory 12 - bo jak już wcześniej wspomniałem Debian i Ubuntu, bez problemu się instalowało.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...