Skocz do zawartości

Jak Zainstalować Dwa Systemy Obok Siebie ?


grs_84pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Mam obecnie f11 i jestem w miarę zadowolony z tej instalacji.

Moim nieszczęściem jest karta graficzne z rodziny RS690M [Radeon X1200 Series] i brak wsparcia ATI dla tego modelu oraz brak stabilności sterowników RadeonHD.

Z tego powodu z instalacją, która mi "chodzi", obsługuje się jak z jajkiem, mimo to, chciałbym wypróbować 13-tkę.

moje partycje:

/boot ext3 ~300MB

/home ext4 ~ 20GB wolnego

/ ext4 ~5GB wolnego

/dane ext4

 

Mam wątpliwości, które partycje mogę współdzielić z poprzednią instalacją.

domyślam się, że muszę stworzyć nową "/"

ale czy /boot i /home mogę współdzielić ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspólny może być swap :) I tyle, chyba, ze masz np. /tmp jako osobną partycję. /, /boot muszą być osobne a do czasu ostatecznej przesiadki również /home proponowałbym zrobić osobny. F13 może - chociaż nie musi - zmienić ustawienia osobiste programów w taki sposób, że nie będą już użyteczne pod F11.

 

Ew. jeśli koniecznie chcesz współdzielić /home, to pod F13 proponuje utworzenie użytkownika o innym UID niż pod F11, skopiowanie ustawień (czyli w zasadzie wszystkie pliki i katalogi ukryte $HOME/.*) z F11 na nowego usera pod F13 oraz zmianę właściciela (chown -R) skopiowanych plików i katalogów na tego nowego spod F13.

 

Radeon x1200 zachowuje się w miarę przyzwoicie (oczywiście żadnej superakceleracji 3D) na otwartych sterownikach "radeonhd" (yum install xorg-x11-drv-radeonhd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Jeżeli zrobię osobną partycję /boot to jak później mieć możliwość bootowania obu systemów ?

Domyślam się, że przy instalacji "trzynastka" zainstaluje sobie nowego grubasa.

Nie będę miał problemów z nazywaniem kolejnych punktów montowania?

 

Off topic: paczkę z radeonhd mam:

 

1.2.5 (2.8.20090411git.fc11)

 

instalacja:

1.3.0 (4.2.20091204git.fc11)

całkowicie wysypuje mi system.

Nie potrafię nawet X-ów uruchomić na tych nowych sterach. Stąd strach przed nowym systemem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że przy instalacji "trzynastka" zainstaluje sobie nowego grubasa.
Na pewno :)

 

Opcje masz trzy:

1.GRUB z F13 instalowany jest w MBR - do GRUB w F13 dodajesz informacje startowe dla F11 (przepisane z grub.conf w F11)

2.GRUB z F13 instalowany jest w boot sectorze partycji / F13 - do GRUB w F11 wpisujesz dane startowe przepisane z grub.conf w F13

2.GRUB z F13 instalowany jest w boot sectorze partycji / F13 - do GRUB w F11 wpisujesz wywołanie GRUB z F13, czyli dopisujesz coś podobnego jak dla Windows

title Wywolanie GRUB F13
root (hdX,Y) ← tu sobie wpisz X - numer dysku, Y - numer partycji, liczone od 0.
chainloader +1

 

Trzecia opcja jest najprostszym wyjściem - dzięki temu nie będziesz musiał przenosić wpisów z jednego grub.conf do drugiego za każdym razem gdy ściągniesz update jądra.

Opcje 1. i 2. wymuszają ręczną edycję grub.conf na systemie A po każdej aktualizacji jądra na systemie B.

 

Nie będę miał problemów z nazywaniem kolejnych punktów montowania?
Nie wiem, to zależy od Ciebie :D

Punkty montowania z F11 nie będą raczej widziały punktów z F13, więc skąd miałby być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to /boot można zrobić wspólny na obu systemach, bo nowe jądra nie kolidują ze sobą. Jeśli jednak nie "czujesz" gruba to lepiej jednak pozostać przy dwóch osobnych lub jeszcze lepiej /boot z f11 pozostawić w / bez tworzenia osobnej partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...