Skocz do zawartości

S.m.a.r.t.


Lae

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

Mając zainstalowaną F12 bodajże dostawałem komunikaty o możliwym uszkodzeniu twardego dysku. Ich sprawcą był oczywiście SMART, jeśli się nie mylę i zostałem uświadomiony, że to jego błąd. Po aktualizacji do F13 (nie odinstalowywałem F12) mam ciągle to samo.

Moje pytanie: jak usunąć te komunikaty? Reinstalacja SMARTa pomoże? Jeśli tak, to jak ją wykonać? Nie wiem jak go nazwać w yumie...

 

Będę wdzięczny za każdą pomoc. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak go nazwać w yumie...
http://wiki.fedora.pl/wiki/Zarządzanie_pak...3.B3w_po_opisie

 

Jeśli to błąd w S.M.A.R.T. to jego reinstalacja jest raczej bez sensu. Może naprawdę masz uszkodzenia na dysku i trzeba pomyśleć albo o wymianie dysku albo przynajmniej o oznaczeniu i wyłączeniu bad sectors.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smartctl -i /dev/twój dysk - po danych z info powinieneś poznać, że wskazałeś prawidłowo właściwy napęd /dev/twój dysk (najprawdopodobniej będzie to /dev/sda, ale niekoniecznie)

smartctl -a /dev/twój dysk

jak wyczytasz, że są jakieś błędy zamieść je (a co najmniej gdzieś skopiuj to, co się pokaże) i...

smartctl -t long /dev/twój dysk

w ten sposób przetestujesz gruntownie napęd; test trochę trwa (o ile pamiętam smart podaje szacunkowo czas testu), jak odpuścisz sobie na te kilka/naście minut pracę na kompie, źle nie będzie)

po czasie wskazanym przez smarta (z ew. naddatkiem) ponownie smartctl -a /dev/twój dysk

jak ponownie błędy - napisz jakie. albo poszperaj po sieci z czym się jaki błąd wiąże.

ps. smarta nie tak łatwo przeinstalować, bo to oprogramowanie dysku(dla uproszczenia, taki bios dysku). można go natomiast wyłączyć, ale nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość próba sprayu

Z tego co widzę w F13 S.M.A.R.T. dysku jest składnikiem Disk Utility (menu Applications > System Tools). Wybierasz dysk i w sekcji Drive jest do wyboru m.in. SMART Data, po kliknięciu którego jest dostępny odczyt S.M.A.R.T. dysku. Jeśli jakieś atrybuty są zaznaczone na czerwono udaj się na jakieś forum techniczne/tematyczne, które zdiagnozuje Ci wyniki. Zamieść tam cały S.M.A.R.T. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...