Skocz do zawartości

Digikam 1.4.0 Na Fedora 13


WalDo

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem sobie zainstalować najnowszą wersję digikama 1.4.0 (w repo jest 1.2.0, więc to już 2 wersje stabilne do tyłu).

"Podrasowałem nieco speca z paczki Fedory 1.2.0, odpaliłem rpmbuild, ale na wyjściu dostałem m.in.

--  digiKam 1.4.0 dependencies results   <http://www.digikam.org>
-- 
--  Qt4 SQL module found..................... YES
--  MySQL Server found....................... YES
--  MySQL install_db tool found.............. YES
--  libtiff library found.................... YES
--  libpng library found..................... YES
--  libjasper library found.................. YES
--  liblcms library found.................... YES
--  libkipi library found.................... YES
--  libkexiv2 library found.................. NO
-- 
CMake Error at CMakeLists.txt:83 (MESSAGE):
  digiKam needs libkexiv2. You need to install the libkexiv2 (version >= 1.1.0) library development package.
Call Stack (most recent call first):
 CMakeLists.txt:270 (PRINT_LIBRARY_STATUS)


--  libkexiv2 website is at http://www.digikam.org/sharedlibs
-- 
--  libkdcraw library found.................. NO
-- 
CMake Error at CMakeLists.txt:83 (MESSAGE):
  digiKam needs libkdcraw. You need to install the libkdcraw (version >= 1.1.0) library development package.
Call Stack (most recent call first):
 CMakeLists.txt:271 (PRINT_LIBRARY_STATUS)


--  libkdcraw website is at http://www.digikam.org/sharedlibs

 

Próba doinstalowania brakujących plików

[root@F13 ~]# yum install libkexiv2-devel  libkdcraw-devel
Wczytane wtyczki: langpacks, presto, protectbase, refresh-packagekit
Adding pl_PL to language list
0 packages excluded due to repository protections
Ustawianie procesu instalacji
Pakiet 7:kdegraphics-devel-4.4.5-3.fc13.x86_64 jest już zainstalowany w najnowszej wersji
Pakiet 7:kdegraphics-devel-4.4.5-3.fc13.x86_64 jest już zainstalowany w najnowszej wersji
Nie ma niczego do zrobienia

Czyli cholerne KDE jak zwykle swoje 1000in1

 

Skąd można wziąć i zainstalować (względnie) bezpiecznie w F13 libkdcraw (version >= 1.1.0) i libkexiv2 (version >= 1.1.0)? Raczej nie chciałbym

 

Chyba nie będę musiał czekać na jakieś KDE 4.5, 4.6 czy wręcz 5.0?

 

A przy okazji jak sprawdzić wersję libkexiv2 i libkdcraw?

 

[EDIT]

Próbowałem oszukać system wpisując do plików /usr/lib64/pkgconfig/libkdcraw.pc i libkexif2.pc zamiast 1.0.0 wartość 1.1.0 - skrypt configure przeszedł, ale przy dalszej kompilacji się wykłada.

/home/waldo/rpmbuild/BUILD/digikam-1.4.0/libs/dimg/drawdecoding.cpp: In constructor 'Digikam::DRawDecoding::DRawDecoding(const KDcrawIface::RawDecodingSettings&)':
/home/waldo/rpmbuild/BUILD/digikam-1.4.0/libs/dimg/drawdecoding.cpp:57: error: 'fixColorsHighlights' was not declared in this scope
/home/waldo/rpmbuild/BUILD/digikam-1.4.0/libs/dimg/drawdecoding.cpp:57: error: 'const class KDcrawIface::RawDecodingSettings' has no member named 'fixColorsHighlights'
make[2]: *** [digikam/CMakeFiles/digikamcore.dir/__/libs/dimg/drawdecoding.o] Error 1
make[2]: *** Waiting for unfinished jobs....
/home/waldo/rpmbuild/BUILD/digikam-1.4.0/libs/dimg/dimg.cpp: In member function 'void Digikam::DImg::updateMetadata(const QString&, const QString&, bool)':
/home/waldo/rpmbuild/BUILD/digikam-1.4.0/libs/dimg/dimg.cpp:2194: error: 'class Digikam::DMetadata' has no member named 'setTiffThumbnail'
make[2]: *** [digikam/CMakeFiles/digikamcore.dir/__/libs/dimg/dimg.o] Error 1
make[2]: Leaving directory `/home/waldo/rpmbuild/BUILD/digikam-1.4.0/x86_64-redhat-linux-gnu'
make[1]: *** [digikam/CMakeFiles/digikamcore.dir/all] Error 2
make[1]: *** Waiting for unfinished jobs....

 

Nadal chętnie przyjmę wszelką pomoc.

 

Pytanie o to jak sprawdzić wersje oczywiście nieaktualne ;)

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sprawdziłem. 1.3.0 też wymaga KDE 4.5 a dokładniej tych bibliotek w wersji 1.1.0. Będę musiał wytrzymać do F14, bo tam jak widzę jest w tej chwili digikam 1.3.0 i KDE 4.5. Ale na razie jeszcze zbyt wczesna wersja i u mnie na VirtualBox się nie uruchamia.

 

Jeśli ktoś wpadnie na pomysł jak zainstalować biblioteki z KDE 4.5 na F13 w sposób nie rujnujący całego systemu, to ja bardzo poproszę o info.

 

[EDIT]

Oczywiście jeszcze pytanie jak stabilne jest KDE 4.5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można instalować 4.5 z niewielkim ryzykiem reinstalacji systemu? :) Cóż zaryzykuję. Może na początek gdzieś na wirtualnej maszynie.

Konfiguracja repozytorium tak jak napisane w "Poradniku" a pakiety powinienem pobrać z kde-testing?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem "na żywca" - KDE 4.5 zainstalowane pod F13 przynajmniej w części potrzebnej do działania krusadera i digikama. Paczki *-devel dodane. Niestety próba przebudowania pakietu digikam-1.3.0-1.fc14.src.rpm z wersji alfa F14 kończy się błędem

ERROR   0002: file '/usr/lib64/kde4/plugins/marble/ExternalDraw.so' contains an invalid rpath '/usr/64' in [/usr/64:/usr/lib64/kde4/devel]
błąd: Błędny stan wyjścia z /var/tmp/rpm-tmp.SlwUuR (%install)

Pod VirtualBox na wersji 32-bitowej podobna akcja kończy się komunikatem podobnym z tym, że tam zamiast '/usr/64' in [/usr/64:/usr/lib64/kde4/devel] jest '/usr/' in [/usr/:/usr/lib/kde4/devel] - jak widać gdzieś zabrakło "lib", ale nie mam pojęcia gdzie to dodać, żeby było lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rpath to chyba problem dotyczy ustawień rpmbuild. Kiedyś można było to obejść za pomocą:

QA_RPATHS=$[ 0x0001|0x0010 ] rpmbuild ...

Można też zainstalować chrpath i w specu w sekcji %install dodać:

find %buildroot -type f -print0 | xargs -0 -L 20 chrpath --delete --keepgoing 2>/dev/null || :

Najszybciej: dikgikam 1.4 jest już w kde-testing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najszybciej: dikgikam 1.4 jest już w kde-testing.
Przysiągłbym, że wczoraj nie było nawet 1.3.0. Dzięki za info :) Już się cieszę nową wersją.

 

P.S. Próbowałem też kompilować z podanymi przez Ciebie zmianami, ale niestety wciąż ten sam błąd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...