Skocz do zawartości

Jasność Ekranu Laptopa F14


koptus

Rekomendowane odpowiedzi

Od niespełna 2 godzin jestem nowym użytkownikiem fedory. Otóż mam taki problem, w moim laptopie (dell vostro 3500) nie dzialają klawisze odpowiedzialne za ściemnianie i rozjaśnianie ekranu. Tzn może źle się wyraziłem, po wciśnięciu Fn+strzalka w górę / dół pojawia się okienko i pasek symbolizujący zmianę jasności, niestety ekran nie reaguje na to. Zainstalowałem sterowniki do karty graficznej tak jak to było napisane w poradniku, niestety to rowniez nie pomoglo.

 

Dodatkowo chcialem sie zapytac czy istnieja programy wspomagajace oszczedzanie energii w laptopie (np. przez obniżenie wydajności procesora, tak jak to jest w win7).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo chcialem sie zapytac czy istnieja programy wspomagajace oszczedzanie energii w laptopie (np. przez obniżenie wydajności procesora, tak jak to jest w win7).

Tym zajmuje się kernel i nie są potrzebne dodatkowe programy.

Co do jasności to może sprawdź czy w ogóle hotkeye są poprawnie wykrywane, uruchom acpi_listen i zobacz czy po wciśnięciu tych kombinacji klawiszy pojawiają się ich kody na ekranie.

Tu https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=641978 jeszcze świeży bug.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wlasnie chodzi o podswietlanie matrycy, troche sie niejasno wyraziłem, to własnie ono ma wpływ na zuzycie baterii

 

klawisze dzialaja, bo fedora reaguje na fn+strzalka w gore/dol, tylko ze nie wplywa to na podswietlenie matrycy.

 

mam jeszcze pytanie dot. bluetooth'a, wyłączam go klikając prawym klawiszem i wybierajac "wylacz bluetooth", niestety po restarcie systemu ponownie jest wlaczony. Co zrobić, aby nie trzeba było powtarzać tej czynności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klawisze dzialaja, bo fedora reaguje na fn+strzalka w gore/dol, tylko ze nie wplywa to na podswietlenie matrycy.

Aha, w takim razie raczej nic nie poradzimy. Musisz zglosic buga lub dopisac sie do wczesniej podanego przeze mnie https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=641978 (chociaz tam jako komponent jest podany xorg-x11-drv-intel, a Ty masz chyba nvidie?). Rozumiem, ze zarówno na sterowniku nouveau jak i nvidii blad wystepuje?

Jeszcze mozesz tak jak napisalem ten koles zglaszajacy buga spróbowac zmienic wartosc pliku /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness. Czyli na poczatku sprawdz wartosc aktualna cat /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness i potem spróbuj zmienic (u mnie to jest np. max 15 i zmiana jest co 2, czyli 13, 11, 9 itp.) poleceniem np. echo 11 > /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem po wciskaniu Fn+strzalki wartość w tym pliku się zmienia, ale jasność podświetlenia nie.

 

Ponawiam pytanie dot bluetootha:

mam jeszcze pytanie dot. bluetooth'a, wyłączam go klikając prawym klawiszem i wybierajac "wylacz bluetooth", niestety po restarcie systemu ponownie jest wlaczony. Co zrobić, aby nie trzeba było powtarzać tej czynności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi ci o cos takiego jak windowsowa zmiana planu zasilania po kliknieciu na ikonke baterii na pasku zadan to w linuksie dodaj sobie do panelu "wskaznik akumulatora"

Po jego kliknieciu tez bedziesz miec wybór pomiedzy performance a power saver :)

U mnie podswietlanie matrycy zmienia sie kombinacja Fn+ strzalki

prawo/lewo . Czy u ciebie tak nie zadzialalo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno masz fedore 14? po kliknieciu dodaj do panelu lub prawym/lewym klawiszem na ikone baterii nie moge dodac do panelu wskaznik akumulatora :/

tzn mam wskaznik, ale nie widze opcji power saver itp.

Polityka "on demand" jest wystarczająca, o czym kilka razy pisałem tu na forum. Power save czy performance nic nie dają, dlatego nie trać czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie do zarzadzania jasnoscia matrycy wymagany byl plik /etc/X11/xorg.conf z dopisana jedna ekstra linijka (podam ja pózniej jak bede mial dostep do swojego kompa, aczkolwiek to bylo przy karcie nVidia). Jesli tego pliku nie masz to mozesz spróbowac go wygenerowac.

 

[edytka]

W sekcji Device w xorg.conf wklejamy linijke:

Option "RegistryDwords" "EnableBrightnessControl=1"

Po restarcie serwera X regulacja jasnosci zaczela u mnie hulac.

[/edytka]

Edytowane przez multics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...