Skocz do zawartości

Ukrycie Dysku Przed Instalatorem/Kernelem


webspider

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam na komputerze trzy dyski zestawione w raid0 przy użyciu kontrolera na płycie głównej (pomińmy słuszność i jakość takiego rozwiązania) i chciałem teraz dołożyć luzem czwarty dysk i na nim postawić fedorę.

Pod windowsem tamte trzy dyski są widziane jako macierz, a linux niestety widzi każdy z osobna - i tu moje pytanie - czy jest możliwe już podczas procesu instalacji ukrycie i wyłączenie dostępu do tamtych trzech dysków by podczas instalacji i podczas pracy w fedorze nie można było ich jakkolwiek zmodyfikować?

Wszystkie dyski na SATA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie instalacji to root powinien myśleć :) A po instalacji jak się mu nie chce, to chyba w GRUB można skorzystać z polecenia "hide (hdX,Y)"

Nie sprawdzałem, ale tak na oko powinno zadziałać.

 

BTW w Fedorze to sda, sdb itd ;) hda, hdb,... są przestarzałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki program ktory zmienia tablice partycji w trakcie startu systemu. Tylko nie pamietam nazwy.

 

Moze to pomoze:

http://e.suarezsantana.com/content/dynamic-partition-table-using-grub

 

Ogólnie - dynamic partition

 

Edit:

 

Ale z tego co tez przejrzalem - ta metoda jest dosc katorznicza i przy kazdej zmianie w strukturze trzeba zmieniac. Zwykle hide/unhide powinno dac rade, sprobuj to ew. jesli nie pojdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wypnij kable (-;

Innego wyjścia nie ma. Ja i tak nie widzę sensu usuwania ich na czas instalacji, to może przysporzyć tylko problemów potem (bo grub się skonfiguruje z hd0 zamiast hd3). I w lini poleceń kernela będzie root=/dev/sda1 zamiast /dev/sdd4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...