Skocz do zawartości

Podstawa Konfiguracja Usług ?


SpAyKeR

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

otóż mam do zrealizowania mały projekt w pracowni komputerowej. Nauczyciel prosił mnie, abym postawił (prosty?) serwer na linuxie i aby on coś wykonywał. Wspominał także coś o konfiguracji zdalnej PC, żeby z jednej pracowni móc wykonać zarządzanie PC'tem w innej. Otóż moje pytanie brzmi czy jest możliwym w jakimś najprostszym stopniu taki serwer postawić ? Chodzi o same podstawowe funkcję, gdyż ja na linuxie ani także na windowsie (tutaj coś wspominał o Active Directory) nie bawiłem się więc proszę o wyrozumienie i cierpliwość.

Pozdrawiam,

spayker

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaw serwer na fedorze

żeby spełnić warunek "cośwykonywalności" - cron da radę

a mógłbyś mi to jakoś wyjaśnić - krok po kroku jeśli coś takiego jest możliwe ?

 

zarządzanie drugim pctem na windowsie ? - vnc ;)

Nie chce zarządzać drugim pc z poziomu windowsa, lecz z poziomu windowsa. Jak już wcześniej wspomniałem mam do dyspozycji jeden komputer w pracowni (u siebie w szkole) i nauczyciel chciał, aby postawić jakiś serwer, który wykonywałby jakieś czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wczesniej wspomnialem mam do dyspozycji jeden komputer
[...]zeby z jednej pracowni móc wykonac zarzadzanie PC'tem w innej.
Te dwie wypowiedzi sa wzajemnie sprzeczne.

Nie chce zarzadzac drugim pc z poziomu windowsa, lecz z poziomu windowsa.
A to raczej bez sensu (wytluszczenia moje).

Zastanów sie o co Ci chodzi i opisz dokladnie, tak zeby mialo rece i nogi.

Poniewaz komputer jest jeden (wiec raczej nie dzial "Sieci") a przedstawienie problemu absurdalnie niespójne, to przeniose temat do "Hyde Park".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj system i już możesz nazywać go dumnie serwer :) Jeśli chciałbyś go np. nazwać serwer WWW to doinstaluj apache (wszystko jest w wiki), odpal i zarzuć w przeglądarce adres http://localhost/. Jeszcze jak podmienisz standardowy index.html jakimś własnym to nauczycielowi z wrażenia chyba kapcie spadną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ komputer jest jeden (więc raczej nie dział "Sieci") a przedstawienie problemu absurdalnie niespójne, to przeniosę temat do "Hyde Park".[/size][/font]

No tak mój błąd - przepraszam. Chciałbym na tej jednej maszynie w pracowni zainstalować linux (żeby to był ten swerer) i zarządzać komputerami (tak aby na innych maszynach z windowsami mógł tworzyć konta, blokować inne stacje robocze), które posiadają windows'y - teraz chyba jaśniej wyjaśniłem ? Jest coś takiego możliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, teraz troche sie wyjasnia.

Czy nie chodzi przypadkiem o postawienie na Linuksie serwera/kontrolera domeny windowsowej? Czyli takie zastapienie platnego, drogiego systemu Windows Server darmowym kontrolerem domeny na Linuksie?

Wtedy nieco jasniejsze byloby to co Twój nauczyciel wspomnial o Active Directory. O Sambie nic nie wspominal?

Mysle, ze w tym kierunku powinny isc Twoje poszukiwania. Jesli sie myle, to mnie zaraz ktos tutaj poprawi.

 

[EDIT]

Prawie, ze gotowca mozna znalezc → http://www.google.pl/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=kontroler+domeny+na+Linuksie#sclient=psy&hl=pl&q=kontroler+OR+serwer+domeny+na+Linuksie&aq=f&aqi=&aql=&oq=&pbx=1&fp=2e8ebe42de55553b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę roboty, robiłem to w mojej szkole (w ramach zajęć dodatkowych :P). Testy były udane, ale ostatecznie projekt nie doszedł do skutku. Za to czegoś się nauczyłem. I tak, serwer działał oparty o SMB w domenie (nie AD, bo nie znalazłem żadnego info jak postawic serwer AD - jedynie jak sambe skonfigurować jako klient AD). Konfiguracja tego jest prawie prosta (jak się oczywiście wie co robi, jak nie, to mi zajęło jakieś 2-3h zegarowe na wyszukanie w sieci i poukładanie wszystkiego w spójną całość), gorzej jest to jakoś zautomatyzować. Nie widziałem nigdzie gotowych skryptów, więc ew. panel administracyjny (dodawanie userów, tworzenie home-a, dodawanie do grup smb) będziesz musiał napisać sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@morsik

Cóż próbowałem na kanale irc pomocy, lecz nikt tego nie robił. Jak na razie udało mi się u siebie na pc postawić wirtualną maszynę z minimalną instalacją i update'em yuma. Jest to oczywiście tryb tekstowy a nie graficzny. W szkolę posiadam na każdym pc windows 7 bez żadnych kontrolerów domen itp., nauczyciel poprosił, aby na linuksie postawić domenę i utworzyć z pod tego konta etc. Cóż ja nadal jestem w martwym punkcie, gdzie szukać (google.pl szukałem i nic jak na razie) i z jakimi zapytaniami. Więc w dalszym ciągu proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...