Skocz do zawartości

Dekoder Mpeg-1 Layer (Mp3); Odtwarzanie Mp3.


farba

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, no właśnie jest problem z odtwarzaniem plików mp3. W tej chwili domyślnym programem jest Totem, który podczas próby odtworzenia pliku mp3 informuje mnie o potrzebie zainstalowania wtyczki/dekodera MPEG-1 LAYER dla mp3. Jednak go nie znajduje.

Xmms, bez skutku - nie odtwarza, informuje o problemach licencyjnych i krokach podjętych przez RedHat.

W poradniku dla wydania Laughlin, znalazłem program audacious wraz z możliwością zainstalowania wtyczek. Generalnie wygląda to w ten sposób;

 

su -c "yum install audacious audacious-plugins{,-vortex,-wavpack,-freeworld{,-mp3,-ffaudio,-aac}}"

Niestety, wynik jaki otrzymuję jest następujący;

 

Ustawianie procesu instalacji
Nie ma pakietu audacious-plugins-freeworld.
Nie ma pakietu audacious-plugins-freeworld-mp3.
Nie ma pakietu audacious-plugins-freeworld-ffaudio.
Nie ma pakietu audacious-plugins-freeworld-aac.
Rozwiązywanie zależności

Cała transakcja wymaga instalacji 17 pakietów! Przerwałem to, ze względu właśnie na tekst - Nie ma pakietu audacious-plugins-freeworld-mp3. Jak Wy rozwiązaliście ten problem? Czy pomimo informacji o braku takich pakietów, instalacja rozwiąże problem odtwarzania plików mp3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie pomyślałem o tym. Ale z drugiej strony, skoro np. w xmms dostałem info o krokach podjętych przez RedHat ze względu na licencję plików .mp3, zaprzestałem dalszego szukania, i zwróciłem się do Was. Dam znać czy dodanie tego repo pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, pomoglo. Dodanie repo RPMFusion spowodowalo, ze Totem znalazl i zainstalowal wszystkie potrzebne pakiety, dzieki którym moge sluchac plików .mp3. Watpliwosci mialem, kiedy instalujac jedna z paczek, instalator zapytal czy zródlo owego rezpozytorium jest bezpieczne. :rolleyes:

 

Czy waszym zdaniem to repo jest potrzebne, kiedy wszystko czego potrzebujecie macie juz w systemie? Czy usuniecie pliku rpmfusion-free-updates/testing z katalogu /etc/yum.repos.d/ spowoduje calkowite usuniecie rezpozytorium z systemu, czy dokonuje sie tego np. za pomoca yuma?

 

Dzieki serdeczne za wskazówki! Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, lepiej miec aktualizowane na biezaco, ale sa jakies metody na usuniecie dodanych rezpozytoriów?

 

System ===> Administracja ===> Zródla oprogramowania

zawieraja nowe wpisy, których wczesniej nie bylo, czyli; RPM Fusion Free/Test/Updates/Rawhide . Czy odznaczenie ich spowoduje jedynie to, o czym wpomniales multics, mianowicie, ze yum nie bedzie szukal tego repo? Czy spowoduje kompletne usuniecie ich z systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że nie będzie szukął tego repo. W pliku .repo jest linijka: enabled= i tam jest 0 lub 1. Jeśli chcesz jakieś repo wyłączyc, to poprostu zmieniasz wartośc tej opcji. "Źródła oprogramowania" właśnie to robią jak "odklikniesz" jakieś repo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku morsik rozumiem to, ale pytałem o kompletne odinstalowanie rezpozytoriów - czy istnieje taka możliwość. Dodatkowo, w razie problemów, włączyłem ochronę, instalując yum-protectbase plugin. Chodzi o to, że;

 

This plugin allows certain repositories to be protected. Packages in the protected repositories can't be overridden by packages in non-protected repositories even if the non-protected repo has a later version.

 

LenoX właśnie przeglądam tą stronę, mimo, że problem został rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletne odinstalowanie repozytoriów rpmfusion-free i rpmfusion-nonfree jest bez sensu. Obydwa repo są zgodne z Fedorą a zawierają dużo oprogramowania np. niezgodnego z prawem obowiązującym w USA lub budzącego wątpliwości co do statusu prawnego (choćby niejasne regulacje dotyczące MP3) oraz paczki z zamkniętym oprogramowaniem np. własnościowe sterowniki Nvidia.

Wystarczy zadbać o to, żeby wyłączone były części "testing" i "rawhide" zostawiając repozytorium podstawowe i "updates".

 

Jeśli upierasz się przy ich odinstalowaniu, to nie rób tego usuwając pliki konfiguracyjne tylko usuwając paczki, które te repozytoria zainstalowały

yum remove rpmfusion\*

Ale tak jak pisałem jest to IMO bezsensowne posunięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki WalDo za odpowiedź nt. kompletnego usunięcia tych rezpozytoriów. Pytałem z ciekawości, ponieważ, mam nadzieję, że niczego nie będę już potrzebował instalować z RPF Fusion. A z tego co widzę części rawhide oraz testing są wyłączone - nic nie zmieniałem. Ale chwileczkę; masz na myśli rpmfusion-free-rawhide.repo oraz rpmfusion-free-updates-testing.repo, tak? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując; w podanych rezpozytoriach, w plikach z katalogu /etc/yum.repos.d ich zawartość ma wyglądać między innymi tak:

 

[rpmfusion-free-rawhide]
enabled=0

[rpmfusion-free-rawhide-debuginfo]
enabled=0

[rpmfusion-free-rawhide-source]
enabled=0

Jest to przykład jednego z plików - rpmfusion-free-rawhide.repo.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie, i pomoc w rozwiązaniu tego "problemu".

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...