Skocz do zawartości

Pc Dla Architekta


szaman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poproszono mnie o złożenie komputera dla uczennicy 3 klasy technikum (profil związany z architekturą)... Całość mam zamknąć w ~2500zł. Wiem że będzie pracować w archicadzie i corelu.

Zazwyczaj składam komputery do ogólnego użytku i do grania, więc mam parę pytań:

 


  •  
  • Po pierwsze : czy ktoś wie jak wygląda sprawa skalowalności przy użyciu procesorów wielordzeniowych (lepiej 2 rdzenie taktowane powiedzmy ~4,5GHz czy 4 rdzenie w okolicach 3GHz)?
     
  • Po drugie : jak wygląda wsparcie dla kart graficznych GeForce (nie ma się co czarować kart serii quadro w tej cenie się nie dostanie), nie wiem czy wystarczy powiedzmy GTS 250 czy wskazany byłby GTX460 (rozwiązania AMD pomijam ponieważ czytałem że są z nimi problemy), czy może kupić 8800GTX / 8800 Ultra i modować na quadro?

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2500 razem z monitorem?

Zapytaj czy to dziewcze lubi ciszę i czy nie przeszkadza ewentualny gigantyczny pobór energii.

 


  •  
  • Pierwsze: Mi się wydaje że lepiej brać procek nowszy architekturowo i jednak 4 rdzenie (Jeśli Intel to rozmawiamy o i5/i7, no nie?) bo jest tam turbo core. Powinien na dłużej wystarczyć.
     
  • Drugie: Karta grafiki będzie tym najcieplejszym, najgłośniejszym i najbardziej energożernym elementem ale nie wiem po co to modować do quada? Jedna dobrej klasy powinna najlepszym rozwiązaniem patrząc po ewentualnych problemach jakie kiedyś muszą się pojawić.

No i to wygląda jakbyś przygotowywał zestaw pod World Community Grid :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

2500 zł na sam piec.

Nie wiem czy się rozumiemy :rolleyes: Przez quadro rozumiem karty graficzne nvidii, stworzone specjalnie do zastosowań profesjonalnych. Ponoć fizycznie nie różnią się za bardzo od kart GeForce, a zasadnicza różnica tkwi w sterownikach optymalizowanych dla konkretnych produktów. Właśnie kartu 8800GTX / 8800Ultra da się "przerobić" software'owo żeby były rozpoznawane jako karty quadro i działały z sterownikami od kart quadro Quadro na stronie nv :rolleyes: Tylko jak już pisałem te karty do tanich nie należą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzialem ze nVidia robi karty profesjonalne. Myslalem ze tylko Matrox. Zatem jak widac w tym nie pomoge bo sie nie znam :)

 

To co moge doradzic to procek Intel i5/i7 4cores (Z turbo) +

(OS == 64bit) ? 3x2GB  : 3x1GB  RAM

 

Do tego ladnie przewietrzona obudowa (Dluzsze zycie dysków) z zasilaczem na dole, wielkie wolnoobrotowe smiglo na procek i ocenic ile kasy zostaje na grafe i dysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, że system "rozpozna" kartę jako quadro i załaduje sterowniki nie znaczy, że zwykła nv zrobi się pro. obstawiam, że na poziom szkoły i ew. uniwerku wystarczy nawet średnio wydajna karta (będzie ciszej, mniejszy zasilacz i środki na np. więcej MHz na procesorze). archi + corel -> win?. poszperałbym w dokumentacjach archi i corela, czy któraś potrafi wykorzystać dodatki nvidi, np. physX czy CUDA (tesla to chyba nie ten pułap cenowy...) i ew. tym bym się kierował. jeśli projekty będą duże może się okazać, że istotniejszy będzie ram.

i jeszcze: quadro nie kosztuje tyle ze względu na samą nazwę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tak o tym mowa, to jak duża różnica jest pomiędzy CUDĄ w Tesli a zwykłymi GeForce'ami? Przy moim GT 240 mam 160k operacji na sekundę (znalazlem gdzieś cracker md5 i go testowałem). Czy kilka takich kart Tesla naprawdę robi z jednostki pro system wyliczeń? Kupnem się raczej nie interesuję - nie stać mnie na te karty ani na zapłacenie rachunku za prąd [-; Pytam tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architektura jest ta sama, podobnie jak to API w C, ale już wydajnościowo to inna bajka podobnie jak to, że Tesla została stworzona do pracy w tej technologii http://pl.wikipedia.org/wiki/GPGPU . Poza tym Tesla ma zastępować superkomputery, a nie działać na komputerach stacjonarnych (na razie oczywiście) :) Pisałem trochę pod Teslą (mało) i ciężko cokolwiek powiedzieć, ale żeby był w ogóle sens inwestowania w taką kartę to musi być oprogramowanie odpowiednio napisane, bo bez tego to nie ma co oczekiwać cudów.

 

Co do samej wersji Quadro to podobno właśnie te karty są zoptymalizowane pod architektów (pracę w cadzie), więc nad tą opcją można się zastanowić. W sumie to jest tak, że moi znajomi przeszli całą architekturę (studia) na zwykłych laptopach, więc nie wiem czy jest sens specjalnie udziwniać.

 

W sumie teraz są dyski łączone, stare talerze plus kilka GB SSD. Umieszczanie programów krytycznych na SSD jest IMO dobrym pomysłem. Albo najlepiej jak to stacjonarka to ja bym kupił jakiś dysk SSD (np. 64 GB) i klasycznego "twardziela" na zdjęcia, muzykę, filmy itp. Jednak dla współczesnych komputerów to dysk twardy jest wąskim gardłem. Do tego jakieś 4 GB RAMu z niskim CL i będzie dobrze :D A procek to jak wyżej. Oczywiście do tego dobry zasilacz ;)

 

Btw. ona kupiła tego archicada? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo najlepiej jak to stacjonarka to ja bym kupił jakiś dysk SSD (np. 64 GB) i klasycznego "twardziela" na zdjęcia, muzykę, filmy itp. Jednak dla współczesnych komputerów to dysk twardy jest wąskim gardłem. Do tego jakieś 4 GB RAMu z niskim CL i będzie dobrze :D A procek to jak wyżej. Oczywiście do tego dobry zasilacz ;)

Ciężko będzie w trzy kanałowym kontrolerze uzyskać 4GB. Nie zauważyłem by Cl miał duże znaczenie dla nie-gracza. Według moich doświadczeń wydatek nie wart swojej ceny, za to dobrze by nie były za duże bo będą przeszkadzały w montażu śmigła.

 

 

Odpowiadam na żarty, proszę nie brać tego na poważnie.

 

Zaszalejmy, moja propozycja to:

- 8 dobrych dysków SSD spięte w Raid 0 z użyciem dobrego kontrolera (>6kPLN) - gwarancja szybkości odczytu małych plików

- 3x 4GB RAM z bardzo niskimi czasami

- i7 ExtremeE

- MoBo z 8 fazową linią zasilającą oczywiście podatną na ekstremalne OC

- 4x Qatro (Gdy zabranie mocy to z boku można postawić puszkę z tesli)

- Zasiłkę 1,4kW

- Obudowa ze śmigłami 5x14cm + kawałek łańcucha i kołki w podłogę by to nie odleciało ;)

- 3 monitory 24" ustawione na Pivot, każdy z rodziałką 1920x1280 da łącznie 3840x1920 - idealne go rozmowy na gadu+ www ;)

- To wszystko w lodówkę by nie tracić czasu na problemy z klimatyzatorami

- Spędzić tydzień na OC tego

Zapomniałem o czymś? :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mniej rozrywkowo :)

Mam w rodzinie osobe bedaca architektem, projektujaca budynki (nieraz spore i znacznej wysokosci), korzystajaca od rana do wieczora z AutoCADa czy ArchiCADa z róznymi dodatkami wspomagajacymi i ulatwiajacymi zycie. Wszystko to dzieje sie na niezbyt wypasionym laptopie - dokladnej konfiguracji teraz nie podam, ale laptop ma swoje lata i jest na pewno sprzed czasów czterordzeniowych procesorów. Nie wiem jak z grafika, ale nie zdziwilbym sie gdyby byla wbudowana Intela. Bede mial okazje w ten weekend, to spytam jak nie zapomne i podam bardziej szczególowe informacje.

 

Projekty wykonywane na tym lapku po wyrzuceniu na ploter ogólnego widoku projektu i wydruku mniej wiecej 1,5x1,5m wygladaja jak smiesznie drobna siateczka co chyba swiadczy o skali i skomplikowaniu projektów.

 

Na tej podstawie powiedzialbym ze w granicach 2500 PLN to mozna w tej chwili kupic mocno wypasiony laptop. Do tego zewnetrzny monitor i na potrzeby szkoly to bedzie az nadto.

Panowie - to tylko projekty architektoniczne a nie gra 3D z renderowaniem postaci wysokiej rozdzielczosci w czasie rzeczywistym ;) Nie wypisujcie propozycji, których nie powstydzilby sie pan handlowiec w duzym salonie na prowizji od wartosci sprzedanego sprzetu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WalDo

No dobra :unsure: skrucha.

Zatem obniżam moją propozycję configa do.... 4 dysków SSD :), ale dorzucam NAS-a 6TB :P (nana nana na :P )

 

PS. Również uważam że za 2500 to sprzęt można mieć potężny i przewyższający potrzeby nastolatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko bedzie w trzy kanalowym kontrolerze uzyskac 4GB.

Ciezko bedzie? To mozna wlozyc wiecej :) Juz od dluzszego czasu w sprzecie nie siedze, bo jednak juz 4 rok uzywam tylko laptopa to nawet nie wiem jak to wyglada wszystko. Chociaz SSD to nawet sam bym kupil. Co do niskiego CL to oczywiscie rozsadnie niskiego. Ja u siebie tez nie zwracam na to uwagi, ale skoro to ma byc taki super zadaniowy komputer.

Ostatnio wstawilem do lapka 2GB RAMu (teraz mam 4GB) i jest pelnia szczescia, bo w koncu nie musze sie martwic, ze braknie mi pamieci i komputer zmuli.

 

Poza tym jak pójdzie na studia to pewnie stwierdzi, ze woli laptopa, bo skrzynki nie zabierze na uczelnie i za rok sprzeda swój super przygotowany komputer za pól oryginalnej ceny i kupi przecietnego laptopa (wiem z wlasnego doswiadczenia) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...