Skocz do zawartości

Problem Z Rozpoczęciem Pracy W Fedorze


mayka

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich;)

 

Zainstalowalem fedore w pakiecie minimalnym, chciałem zapytać jak zacząć ? Bo (_niemam_ → nie mam) ORT ani internetu ani żadnego edytora (vim mc edit) cokolwiek..

Chciałem zapytać jak sobie poradzić z skonfigurowaniem czegoś ? Chodzi mi o prace w konsoli nie tam żadne okienkowe wynalazki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek musisz zainstalowac NetworkManagera - tak bedzie najprosciej. Jak ruszy polaczenie z Internetem, to reszte doinstalujesz sobie yumem zgodnie z potrzebami.

 

[EDIT]

W sumie mozesz na poczatek spróbowac "recznie" jako root

ifup <nazwa interfejsu>

Ewentualnie wczesniej okreslic niezbedne parametry w plik /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-<nazwa interfejsu> albo juz tak calkiem na piechote przez ifconfig.

Ale jesli polaczenie bezprzewodowe to prosciej NM.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek musisz zainstalować NetworkManagera - tak będzie najprościej. Jak ruszy połączenie z Internetem, to resztę doinstalujesz sobie yumem zgodnie z potrzebami.

 

[EDIT]

W sumie możesz na początek spróbować "ręcznie" jako root

ifup <nazwa interfejsu>

Ewentualnie wcześniej określić niezbędne parametry w plik /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-<nazwa interfejsu> albo już tak całkiem na piechotę przez ifconfig.

Ale jeśli połączenie bezprzewodowe to prościej NM.

 

Zrobił bym to nawet na piechote ale wersja minimalna (_niema_ → nie ma) ORT żadnego edytora (?!) I (_niemam_ → nie mam) ORT jak go pobrać bo (_niemam_ → nie mam) ORT netu.. dlatego takie dziwne pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego takie dziwne pytanie
No, ale jakos instalowales/as te minimalna wersje? Z jakiego obrazu? LiveCD? DVD?

 

Zapewne ma vi,
Ale sam wiesz, ze to wymaga pewnej wiedzy i wprawy.
poza tym ifconfig [...]
Wspomnialem juz wczesniej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale jakos instalowales/as te minimalna wersje? Z jakiego obrazu? LiveCD? DVD?

 

Ale sam wiesz, ze to wymaga pewnej wiedzy i wprawy.

Wspomnialem juz wczesniej

 

1 CD ze strony fedory, no vi od vima sie za bardzo nie rózni.. Ale jest Vi ;) Cale szczescie, a jak skonfigurowac polaczenie z siecia za pomoca ifconfig ? Bo ja wiem ze ifconfig wyswietla informacje o kartach sieciowych ale o konfiguracji polaczenia nie slyszalem, jak by mógl ktos z was mnie oswiecic

 

Zrobilem ifup eth0 i teraz w ifconfig mam: http://zapodaj.net/5d409342fe2b.png.html

i za chol**** nie wiem skad sie wzielo ipv6 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To takie troche porywanie sie z motyka na slonce ;) Na razie nie znasz nawet podstaw obslugi konsoli i oczekujesz, ze ktos Cie poprowadzi krok po kroku... To albo uzywasz równolegle narzedzi ulatwiajacych prace i przy okazji uczysz sie obslugi konsoli, albo podchodzisz do sprawy ambitnie i czytasz manuale (man ifconfig, man dhclient itd.). Bo na razie to wyglada tak, ze chcesz sie nauczyc, ale nie chcesz sie uczyc.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thof mnie nie chodzi o podstawy obsługi konsoli tylko o to gdzie i w jaki sposób skonfigurować dostęp do internetu, nie używając KDE..

To że zaczynam zabawe z konsolą to prawda ale w fedorze (_niema_ → nie ma) ORT polecenia man..

A do tego nie chce ale muszę, wiec myslałem że skoro to jest forum o fedorze to ktoś mnie naprowadzi gdzie i czego szukac..

 

Na szczeście WalDo mnie naprowadził brakło mi tylko tego żeby ustawić bootproto= na dhcp i zaczęło śmigać, wszystko co potrzebowałem sobie pobrałem yumem..

 

A jeszcze jedno można jakoś zrobić żeby po wpisaniu np ls w katalogu gdzie jest duzo plików zeby przeskakiwało po 'stronie' bo nie jestem w stanie podejrzeć (przewinac do góry) wszystkich plików, jest jakiś sposób na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze zaczynam zabawe z konsola to prawda ale w fedorze (_niema_ → nie ma) ORT polecenia man..

Bo chyba zainstalowales bardzo minimalna wersje systemu. Doinstaluj wszystko co potrzebne, bo narzedzia sa tak samo wazne jak sam system.

 

Co do ls to znowu pytasz o podstawy, o których powinienes poczytac. Mozesz napisac tak ls | less lub ls | more. Mozesz zrobic na to aliasy tak samo na ls z atrybutem --color. Poczytaj o aliasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ sieć już kolega ma:

 

Na szczeście WalDo mnie naprowadził brakło mi tylko tego żeby ustawić bootproto= na dhcp i zaczęło śmigać, wszystko co potrzebowałem sobie pobrałem yumem..

 

Tak btw mayka jaki jest cel Twoich działań? Bo operacje na plikach w konsoli można sobie ułatwić instalując choćby mc. Chyba że musisz "zgasić słońce gołymi rękami" i nie możesz korzystać z żadnych narzędzi.

Może jest jakiś krótszy i łatwiejszy sposób na osiągnięcie tego co chcesz zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...