Skocz do zawartości

Fedora Na Pendrive


adash

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam laptopa z systemem windows i jestem poczatkujacy w swiecie linuksa. Meczy mnie troche uzywanie virtualboxa, a bardzo bym chcial przerzucic sie w przyszlosci na linuxa ale potrzebuje jeszcze troche praktyki. Dlatego tez chcialbym miec fedore zainstalowana na pendrivie ( nie interesuje mnie LiveCD bootwany z pednriva czy cos w tym rodzaju). Chcialbym miec zwykly system na USB.

 

Szukam w internecie rozwiazan ale jeszcze nie natrafilem na konkretne i rzeczowe rozwiazanie krok po kroku.

Nawet nie wiem czy jest mozliwe zainstalowanie systemu na pendrive.

 

Czy ma ktos moze jakies wskazówki, instrukcje. Kazda pomoc sie przyda :)

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fedora potraktuje Twój pendrive jako zwykły SSD, zatem wystarczy że podczas instalacji systemu wybierzesz go jako dysk główny i oczywiście grub-a wgrasz na jego MBR.

Instalacja przebiega tak jak na zwykłym dysku (Oczywiście warto byś wiedział o co chodzi z /dev/sda1, /dev/sdb2 itd).

 

Po instalacji warto w pliku /etc/fstab dopisać "noatime" po defaults dla partycji /

 

Przykładowy wygląd takiej linii:

/dev/sda1               /     ext4   defaults,noatime      0     0

 

Teraz ciemna strona mocy

Pendrive jest pamięcią typu flash, każdy sektor ma ograniczoną liczbę zapisów i musi kiedyś umrzeć. Jedni w ten sposób używają systemu na codzień przez pół roku, inni przy tanich pendrivach po kilku dniach go załatwią.

1. Nie rób na nim partycji SWAP, najlepiej w ogóle

2. Nie trzymaj żadnych ważnych rzeczy na tym pendrivie

3. Przygotuj się że pewnego pięknego dnia pendrive odejdzie na gwarancję/do kosza

4. Fajnie by było jakbyś /tmp montował w pamięci RAM dzięki temu przedłużysz mu żywot - o ile masz RAM jakieś 1GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@3k_PL

Masz jakieś empiryczne dowody na tak krótką żywotność? Peny mają limity na jakieś 100tyś zapisów. Nie wiem co trzeba by z nimi robić, żeby je zajeździć. Może to są dane z przed kilku lat "bez przygotowania".

 

Ja bym w takim razie zaczął od sprawdzenia w google "ext4 ssd" i "ssd linux". Powinno wyskoczyć kilka praktycznych porad, pozwalających przedłużyć żywotność pena.

 

Ad.1 & 4

Katalog /tmp jest tak naprawdę prawie pusty. Dopóki lądują tam jedynie pliki "gniazda" to zajmuje kilobajty (nawet nie mega). To co go zapycha to np. pdf otwierane z poziomu przeglądarki. Można go śmiało montować w RAM.

To jest jeden wpis w pliku /etc/fstab (tutaj ustawiony na 128MB)

tmpfs			/tmp		tmpfs		defaults,size=128M,mode=1777 	0 0

Zdarzają się programy, które przy braku swap wywracają się jak biedronki do góry nóżkami. Można wówczas zrobić im swap jako plik . Najlepiej w /tmp podpiętym w RAM. Wiem, że to sprowadza ideę swap do absurdu, ale w tej sytuacji to całkiem sensowne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@borzole Spodobało mi się to z biedronkami :D

Ja mam EEE PC z dyskiem 4GB SSD (Zatem na SWAP mnie nie stać) no i kiedyś kupiłem kartę SDHC Class10 16GB, pół roku używałem tak Fedory 9 i przy którejś aktualizacji coś się zaczęło psuć. Wtedy jeszcze był dostęp do danych, ale zrobiłem fsck -y i.... gwarancja.

 

Dwa miesiące temu padł znajomym dysk więc dałem im tani prendrive 4GB (Krówkę :D ) z zainstalowanym Ubuntu 10.10. kilkanaście dni im chodził i padł.

 

Wg. mnie lepiej jest zrobić Live USB z opcją pamiętania zmian. Czyli przyznajemy ileś-set MB na dane użytkownika, usuwamy LiveUser, dajemy własnego, instalujemy najbardziej potrzebne aplikacje i nie aktualizujemy go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja dziś zainstalowałem F15 na pendrivie .

Instalacja poszła gładko , pendriv ma 4 GB , jako miejsce instalacji bootloadera

wyubrałem partycję /boot na pendrivie .

Ustawiłem w BIOSIE by pierwszym startującym napędem był pendriv ,

I proszę co ujrzałem ; ciemny obraz i tylko migająca kreska w lewym górnym rogu;

obrazpowitalnyfedora15.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Karta grafiki ATI MOBILITY RADEON 500 SERIES .

Żadna kombinacja klawiszy typu CTRL+ALT+F1,2,3 ... nie działa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to pamięć flash nie nadaję się na normalną instalację systemu operacyjnego (poza SSD, ale to inna kategoria). Poza tym najczęściej bios nie radzi sobie z odpaleniem gruba (lub odwrotnie to grub nie radzi sobie przy bootowaniu z usb), dlatego lepiej jako bootloadera używać isolinuksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...