Skocz do zawartości

Transakcyjne Systemy Plików


iBochen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jedno z zadań na moich studiach polega na instalacji Fedory 14. I jest jedna rzecz, której kompletnie nie rozumiem. Mianowicie:

 

W sześciu pierwszych utworzonych partycjach umieścić transakcyjne systemy plików utworzone na oddzielnych urządzeniach blokowych. Należy zadbać by systemy plików były sprawdzane maksymalnie co 10 montowań nie później niż co 2 miesiące, a w przypadku wykrycia niespójności struktur systemu plików były przemontowywane tylko do odczytu (mount, umount, mkfs, tune2fs, fsck, blkid, findfs, /etc/fstab, /etc/mtab, /proc/mounts).

 

O ile druga część polega na tym, żeby użyć tune2fs -c 60 -i 10, to nie rozumiem tego pierwszego. (???). Mam zamontowanych 7 partycji, z czego jedna tylko jest swap, a reszta ext4. Mam użyć mkfs.ext4...? Chyba bez sensu. Nie rozumiem. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat transakcyjnych systemów plików jest sporo informacji wystarczy użyć Google. (Przeważnie wystarczy żeby system plików miał włączoną obsługę dziennika np. ext3/4)

Jeżeli chodzi o urządzenie blokowe to samo co powyżej, pierwszy link w Google! (W tym kontekście autor przez urządzenie blokowe ma na myśli partycje, które w Linux-ie są widoczne jako oddzielne urządzenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam takie odpowiedzi. Bardzo dużo czasu poświęciłem na szukanie informacji na ten temat. Rzadko kiedy korzystam z forów internetowych w celu uzyskania pomocy, ale jak już to robię to dlatego, że kompletnie nie mogę sobie poradzić z zagadnieniem i potrzebuję konkretnej odpowiedzi. Twoja taka nie jest. przykro mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem nikogo obrazić. Po prostu cały ten linux to jakaś czarna magia. I jego odpowiedź jest dla mnie równie nie jasna jak moje poprzednie pytanie. Nie wiem na przykład co znaczy "żeby system plików miał włączoną obsługę dziennika np. ext3/4".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam takie odpowiedzi. Bardzo dużo czasu poświęciłem na szukanie informacji na ten temat. Rzadko kiedy korzystam z forów internetowych w celu uzyskania pomocy, ale jak już to robię to dlatego, że kompletnie nie mogę sobie poradzić z zagadnieniem i potrzebuję konkretnej odpowiedzi. Twoja taka nie jest. przykro mi.

 

Tutaj się rozumiemy też nie lubię odsyłania do wyszukiwarek jeżeli temat jest skomplikowany/naprawdę ciężki do odnalezienia ale w tym wypadku temat wg. mnie jest dobrze opisany i nie chciałem "powielać treści", dlatego to co wydawało mi się kluczowe do zrozumienia zadania wyjaśniłem w nawiasach.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...