Skocz do zawartości

Instalacja Fedory Na Tym Samym Dysku Co Windows 7


ERo8

Rekomendowane odpowiedzi

Wiedziałem o tym, że ten obraz jest kompresowany...

Przy standardowym pm-utils nie jest kompresowany, natomiast przy niewspieranym przez fedorę uswsusp czy TuxOnIce tak.

Ogólnie to temat jest dosyć trudny i trudno jest się wgłębić, poza tym wątek tego nie dotyczy. Chodziło mi tylko o sprostowanie tego co napisałeś, że hibernacja wymaga, aby wielkość swap była taka sama jak wielkość pamięci RAM w komputerze, bo nie jest tak. Obecnie nawet do laptopów montuje się przynajmniej po 4GB RAM i zalecane rozmiary tej partycji w przeszłości, nie są już aktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy standardowym pm-utils nie jest kompresowany,

W takim razie nie ma szans, aby komputer z wysycona pamiecia operacyjna powiedzmy 2GB zahibernowal sie do 500MB swapa. Albo ja nie rozumiem na czym polega hibernacja.

 

Z oficjalnej dokumentacji Ubuntu dostepnej pod adresem https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq wybralem interesujacy fragment:

Hibernation (suspend-to-disk) The hibernation feature (suspend-to-disk) writes out the contents of RAM to the swap partition before turning off the machine. Therefore, your swap partition should be at least as big as your RAM size. The hibernation implementation currently used in Ubuntu, swsusp, needs a swap or suspend partition. It cannot use a swap file on an active file system.

Jak dla mnie to tlumaczenie jest calkowicie logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie ma szans, aby komputer z wysycona pamiecia operacyjna powiedzmy 2GB zahibernowal sie do 500MB swapa. Albo ja nie rozumiem na czym polega hibernacja.

Nie rozumiesz jak linux zarzadza pamiecia. Nie wszystko jest zawsze potrzebne.

 

Z oficjalnej dokumentacji Ubuntu dostepnej pod adresem https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq wybralem interesujacy fragment:

Ale bez przesady, zeby cytowac dokumentacje Ubuntu :lol: Poza tym pierwszy pogrubiony punkt mówi "This FAQ is aimed at Linux novices.", wiec nie ma co sie spodziewac opisu detali, o których naprawde malo uzytkowników ma jakiekolwiek pojecie. Jesli juz chcesz drazyc temat to tylko dokumentacja kernela http://www.mjmwired.net/kernel/Documentation/power/interface.txt i sam kod modulów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8xxa_FC, masz swapa 32GB? To jest zwykly komputer domowy czy jakis mega-serwer? A moze po prostu popelniles literówke?

 

z zalozenia zwykly domowy, ale czasem pracuje równolegle na duzych plikach (zwykle grafika, a ostatnio dane z wejscia audio) i czasem ramu braknie, swap jak na razie wystarczyl.

ale faktycznie w co najmniej 80-90% czasu pracy systemu swap sie marnuje

przy duzym (jak na czas stawiania systemu) dysku nie zalowalem sobie :)

 

watek poszedl swoja droga i ERo8 zamilkl... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz jak linux zarządza pamięcią.

Czego konkretnie nie rozumiem?

 

Ale bez przesady, żeby cytować dokumentację Ubuntu :lol:

Co jest złego w cytowaniu dokumentacji Ubuntu?

 

Poza tym pierwszy pogrubiony punkt mówi "This FAQ is aimed at Linux novices.", więc nie ma co się spodziewać opisu detali, o których naprawdę mało użytkowników ma jakiekolwiek pojęcie.

Co to ma do rzeczy że dokumentacja jest dla początkujących? Czy to podważa jej wiarygodność? Detale nie są tu potrzebne. Niech mam 4GB RAMu. Niech będą te 4GB RAMu zajęte w całości. I nie, nie cache'm dysku twardego (ten powstaje gdy jest dostępny RAM) tylko zwykłymi danymi w miejscach zaalokowanych przez procesy. I jak te 4GB mają się przy hibernacji zmieścić do 500MB swapa? Wytłumacz mi to, bo ja jakoś nie wierzę w ośmiokrotną kompresję takich danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech mam 4GB RAMu. Niech będą te 4GB RAMu zajęte w całości. I nie, nie cache'm dysku twardego (ten powstaje gdy jest dostępny RAM) tylko zwykłymi danymi w miejscach zaalokowanych przez procesy. I jak te 4GB mają się przy hibernacji zmieścić do 500MB swapa? Wytłumacz mi to, bo ja jakoś nie wierzę w ośmiokrotną kompresję takich danych.

Wklejałem Ci linki do dokumentacji jądra, a Ty dalej to samo. Przecież bronienie swoich racji, kiedy już dawno pokazałem Ci, że się myliłeś to jest trollowanie. Weź sobie wróć na forum ubuntu czy skąd przyszedłeś, bo jak tak dalej zamierzasz męczyć to będę musiał zapamiętać Twój nick (chociaż do tej pory nigdy nie zwracałem uwagi komu odpowiadam) i unikać...
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejałem Ci linki do dokumentacji jądra, a Ty dalej to samo. Przecież bronienie swoich racji, kiedy już dawno pokazałem Ci, że się myliłeś to jest trollowanie. Weź sobie wróć na forum ubuntu czy skąd przyszedłeś, bo jak tak dalej zamierzasz męczyć to będę musiał zapamiętać Twój nick (chociaż do tej pory nigdy nie zwracałem uwagi komu odpowiadam) i unikać...

Znam tę dokumentację. Możesz mi pokazać, gdzie tam jest napisane, że 4GB danych z pamięci zmieszczą się w 500MB swapie? Bo jeśli się nie zmieszczą, to wiesz, hibernacja się nie uda.

 

Nie odpowiedziałeś też na moje dwa pytania: czego nie rozumiem w zarządzaniu pamięcią w Linuksie oraz co jest złego w powoływaniu się na dokumentację Ubuntu. Czekam z niecierpliwością na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikotaj

Dokumentacja Ubuntu dotyczy Ubuntu. Dodatkowo jak to ci Thof wyszczegolnil jest skierowana do nietechnicznych uzytkownikow - jest tam podana standardowa wartosc.

 

By przywrocic system ze stanu, w ktorym byl poprzednio nie trzeba odczytywac dokladnie wszystkiego co jest w pamieci. Jest tam przeciez sporo smieci, tymczasowego cache a nie tylko to co jest potrzebne do dzialania programow. Środowisko graficzne też nie jest doczytywane z pamięci - w końcu zawsze ładuje się tak samo, z takich samych ustawień i nie potrzeba dokładnie zapisywać stanu - można bazować na kilku zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...