Skocz do zawartości

Fedora 15 Intel Gma4500Hd Ciemny Ekran Podczas Instalacji


czarnul

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich użytkowników.

Chciałem się przesiąść z win na linuxa. Wybrałem fedorę 15 i zaczęły się problemy. Podczas instalacji w normalny trybie wywala mi czarny ekran, ale nie zupełnie ciemny. Jak się dobrze przyjrzeć da się zauważyć instalator(nawet przebrnałęm z nosem w matrycy przez cały proces instalacji z nadzieją, że po będzie wszystko ok).. nie było. Instalacja w podstawowym trybie graficznym przebiega bez problemu. Oczywiście po takiej instalacji nie da się uruchomić Gnome, a jedynie domyślne środowisko. Pomyślałem, że spróbuę z UBUNTU i ten sam efekt. Na 100% to wina grafiki. Będę wdzięczny za sugestie i porady bo naprawdę chcę przesiąść się na Linuksa;). Na razie pozostaję przy win.

Laptop Emachines e725

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten laptop ma czujnik światła jak mój Asus, który jest domyślnie włączony? U mnie było podobnie i już chciałem zwracać laptopa (kupiłem bez systemu), bo podczas instalacji było bardzo ciemno i myślałem, że taka kiepska matryca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale co jest problemem, podswietlenie (backlight) czy moze slabe nasycenie kolorów? To jest matryca z podswietleniem ledowym czy starego typu?

 

EDIT: System reaguje na klawisze multimedialne jasniej/ciemniej?

EDIT2: Bug. Tym razem poszukalem za Ciebie http://www.google.pl/search?q=linux+e725+backlight

Jesli chcesz od razu zobaczyc róznice to jako root w terminalu wpisz setpci -s 00:02.0 F4.B=00

Natomiast lepszym rozwiazaniem, które pozwoli od razu ozywic klawisze bedzie dodanie acpi_osi=Linux do opcji kernela (plik /boot/grub/grub.conf).

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/765438

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Hej miałem podobny problem. Posłużyłem sie monitorem kolegi żeby jakoś postawić nową fedorę (Choć i tak konieczna było latarka w ekran:):)

 

Obecnie podczas uruchamiania komputera loguję się "na oślep" i od razu w konsoli rozjaśniam ekran na maksa tak jak było wcześniej pisane za pomocą setpci -s 00:02.0 F4.B=00

 

 

Mam za to problem z drugą częścią.

 

 

 

Natomiast lepszym rozwiązaniem, które pozwoli od razu ożywić klawisze będzie dodanie acpi_osi=Linux do opcji kernela (plik /boot/grub/grub.conf).

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/765438

 

Zmieniam uprawnienia do pliku /boot/grub/grub.conf i próbuję dopisać acpi_osi=Linux, ale nie da się zapisać zmienionego pliku. Może coś źle robię???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam uprawnienia do pliku /boot/grub/grub.conf i próbuje dopisac acpi_osi=Linux, ale nie da sie zapisac zmienionego pliku.
Po co zmieniasz uprawnienia do tego pliku? :blink:

Przechodzisz na konto root (→ http://wiki.fedora.pl/wiki/Konto_root#Logowanie_na_roota ) i edytujesz dowolnym edytorem tekstowym np. nano, mcedit albo vi.

 

P.S. Przywróc pierwotne ustawienia, bo moze kombinujac z uprawnieniami odebrales wszystkim prawa do zapisu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie podczas uruchamiania komputera loguję się "na oślep" i od razu w konsoli rozjaśniam ekran na maksa tak jak było wcześniej pisane za pomocą setpci -s 00:02.0 F4.B=00

Dopisz sobie tę linię do /etc/rc.local. Nigdy nie spotkałeś się z autostartem?

 

Co do zmieniania uprawnień to jesteś na dobrej drodze, aby uniemożliwić Grubowi znalezienie pliku konfiguracyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak czasem mała zj..ka może uczynić cuda. Muszę sie przyznać, że źle kombinowałem z tym dopisywaniem (wszystko starałem się robić w trybie graficznym, myszką klikałem w okienka itd.) Wasze dwa posty uzmysłowiły mi że jest inna droga(możliwości mc) i własnie ją odkryłem:):) Kolejny krok milowy, który pewnie Wy już dawno macie za sobą i nawet zapomnieliście o swoich początkach. W każdym razie przywróciłem poprzednie uprawnienia i podopisywałem wszystko jak i gdzie należy.Teraz latarkę mogę odstawić :):) Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...