Skocz do zawartości

[Rhel6] Linux Nie Widzi Paczek.


zaicnupagadi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Jest to mój pierwszy post na forum, nie mam już kompletnie pomysłu dlatego piszę na forum licząc na pomoc.

 

Otóż chcę serwer przygotować do instalacji aplikacji ZABBIX, piszą zatem we wszelkich źródłach aby odpalić taką oto komendę, jednak u mnie pojawia się coś takiego:

KOMENDA:

[root@zabbix] yum install zlib-devel mysql-devel glibc-devel curl-devel gcc automake mysql libidn-devel openssl-devel net-snmp-devel rpm-devel OpenIPMI-devel

WYNIK:

Loaded plugins: product-id, refresh-packagekit, subscription-manager

Updating Red Hat repositories.

Setting up Install Process

No package zlib-devel available.

No package mysql-devel available.

No package glibc-devel available.

No package curl-devel available.

No package gcc available.

No package automake available.

No package libidn-devel available.

No package openssl-devel available.

No package net-snmp-devel available.

No package rpm-devel available.

No package OpenIPMI-devel available.

Nothing to do

 

Czy ktoś wie co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiety RH niekoniecznie muszą nazywać się tak jak napisałeś. Sprawdź na przykład przez

yum list *mysql*

output tego polecenia i zobacz czy dostaniesz pakiety z mysql i jakie one będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie za bardzo pokazuje rzeczy ktore mnie interesują, najbardziej zadziwia mnie fakt że raczej w moich poszukiwaniach nie znalazlem by ktos mial problem z instalacja tych paczek za pomoca (_yum'a_ → yuma) ORT. Ostatni system instalowalme scaigajac przerozne paczki i je instalujac, ale narobilem mase balaganu, teraz chcialbym tego uniknac i zainstalowac wszystko raczej zgodnie z praktykami. Dlatego zalezy mi na wyczajeniu czemu ten pieronski system tego nie widzi :)

 

Staram sie jeszcze szukac/pytac gdzie indziej, jak bede cos wiedzial na pewno zupdejtuje.

Bede wdzieczny za kazdy trop.

Pozdrawiam,

Pawel

 

Pakiety RH niekoniecznie muszą nazywać się tak jak napisałeś. Sprawdź na przykład przez

yum list *mysql*

output tego polecenia i zobacz czy dostaniesz pakiety z mysql i jakie one będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym poscie chcialbym odpowiedziec na pytanka, wlasnie wykonalem polecenia i dostalem cos takiego:

 

 

[root@zabbix ~]# yum clean all

Loaded plugins: product-id, refresh-packagekit, subscription-manager

Updating Red Hat repositories.

Cleaning repos:

Cleaning up Everything

[root@zabbix ~]# yum update

Loaded plugins: product-id, refresh-packagekit, subscription-manager

Updating Red Hat repositories.

 

Po tych operacjach i po dodaniu EPEL dalej nie dziala mi to polecenie.

 

Zainstalowalem repozytorium epel ale mimo tego kiszka, wiem jednak ze strony pkgs.org ze mysql-devel to odpowiednik soci-mysql-devel w EPEL, czyli niby odpowiedników mozna poszukac, jednak wg strony pkgs.org nie ma odpowiednika w EPEL dla kilku paczek, miedzy innymi dla net-snmp-devel oraz OpenIPMI-devel które sa mi niezbedne.

 

I to wlasnie mnie martwi, bo ludzie opisuja instalacje pisza ze dokladnie to polecenie "yum install zlib-devel mysql-devel glibc-devel curl-devel gcc automake mysql libidn-devel openssl-devel net-snmp-devel rpm-devel OpenIPMI-devel" zalatwia sprawe, a mi niestety nie. Chcialbym dojsc do takiego punktu by i dla mnie zalatwialo :) po prostu chce wszystko zrobic zgodnie ze sztuka - posciagalem te paczki rpm osobno i chcialem je poinstalowac ale jak to w linuxie wiecznie czegos im brakowalo, zadna nie chciala mi pójsc a gosc nawet na tym filmiku

w 2:47 minucie, zaraz po zainstalowaniu systemu odpala te komendy i mu bangla. I to mnie martwi, bo nawet ja zaraz po zainstalowaniu nie potrafilbym czegos zepsuc :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] sprawdz jak wczesniej pliki w katalogu /etc/yum.repos.d

Prosciej i pewniej bedzie jesli zobaczymy wyjscie polecenia
yum repolist

 

[EDIT]

Ciekawe skad pomysl umieszczenia watku o problemach z repozytoriami RHEL w dziale dot. instalacji i kompilacji pakietów Fedory? Przenosze.

Edytowane przez WalDo
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, chciałem bardzo przeprosić o złe umieszczenie postu, bo skapnąlem się już wcześniej, a nie wiedziałem już jak go przenieść.

 

Wyjście polecenia yum repolist:

[root@zabbix ~]# yum repolist

Loaded plugins: product-id, refresh-packagekit, subscription-manager

Updating Red Hat repositories.

repo id repo name status

epel Extra Packages for Enterprise Linux 6 - x86_64 6,506

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie masz włączone wyłącznie repo EPEL, musisz uruchomić standardowe repozytoria RHEL.

 

Wygląda że masz jak najbardziej rację - wyjaśniło się że w RHELU aby uzyskać dostęp do podstawowych paczek powinienem się zasubskrybować na stronie rhn.redhat.com na te paczki. Zresztą w pliku redhat.repo jest napisane że repozytoriami zarządza rhn manager. Widzisz, kolega który się tym wcześniej zajmował nic o tym nie wspomniał-poprzedni system też nie był zasubskrybowany i te paczki były ściągane przeze mnie i instalowane i narobiłem niezły bajzel czego teraz w końcu chciałbym uniknąć :) masakra...ciężkie są początki z linuchem.

 

Dziękuję zatem niezmiernie za rady, teraz jestem w trakcie dowiadywania się jak to się zasubskrybować na jakies paczuszki poprzez RHN Subscription manager.

Pozdrawiam!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...