Skocz do zawartości

Problemy Z Konfiguracją Interfejsów W F12


tombog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dluzszego czasu z powodzeniem korzystam z serwerka postawionego na Fedorze 5. W zasadzie nie mam do niego zastrzezen, ale korzystajac z wolnego czasu postawilem obok serwer na Fedorze 12, no i sie zaczelo ;). Problemów sporo, ale po kolei.

 

Podczas instalacji systemu dokonalem wstepnej konfiguracji interfejsów, ale jak to w zyciu bywa zycie wymusilo wprowadzenie zmian. Teoretycznie dane do prawidlowej konfiguracji znajduja sie w plikach /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-ethX, gdzie X to numer interfejsu. W praktyce jednak jedynie adres IP przydziela sie prawidlowo, reszta jakby nie miala najmniejszego znaczenia.

 

Gdzies wyczytalem, ze fedora przydziela wartosci maski i broadcastu na podstawie podanego adresu IP w zaleznosci od uzytej klasy, w sposób domyslny dla danej klasy. Tak sie jednak sklada, ze ja chce uzyc tych parametrów z innymi wartosciami. Zmiana ich w plikach konfiguracyjnych recznie nie powoduje przypisania ich do interfejsu. Przypisanie ich za pomoca ifconfig oczywiscie dziala, ale to nietrwale przypisanie.

 

Chcialbym przypisac takie dane:

 

IPADDR: 192.168.11.200

NETMASK: 255.255.128.0

BROADCAST: 192.168.127.255

 

a uparcie laduja sie takie:

 

IPADDR: 192.168.11.200

NETMASK: 255.255.255.0

BROADCAST: 192.168.11.255

 

Czy ktos wie dlaczego tak sie dzieje ? Jak zmusic interfejsy do pracy z moimi danymi ? Dlaczego zmiany wprowadzane w plikach konfiguracyjnych nie przenosza sie na rzeczywiste wartosci na interfejsach ?

 

Za wszelkie sugestie bede bardzo wdzieczny, bo F12 stoi juz sobie kilka miesiecy i tak co chwila podchodze do tematu, ale nijak nie moge go ugryzc ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, uzywalem ifconfig i do resetu ustawienia sa przypisywane do interfejsu. Z pliku niestety nie. Oto zawartosc ifcfg-eth2

 

# Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+
DEVICE=eth2
HWADDR=74:EA:3A:80:94:A5
ONBOOT=yes
IPADDR=192.168.11.200
BOOTPROTO=none
NETMASK=255.255.128.0
BROADCAST=192.168.127.255
DNS2=208.67.202.202
TYPE=Ethernet
DNS1=208.67.222.222
IPV6INIT=no
USERCTL=no
PREFIX=24
NAME="System eth2"
UUID=5fb06bd0-0bb0-7ffb-45f1-d6edd65f3e03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie pamietam juz dokladnie, ale sprawdzilbym ten PREFIX=24. Moze cos mi sie zle przypomina, ale ten parametr ma chyba wplyw na maske, a jesli tak, to i na reszte problemu.

Moze testowo usun go z pliku.

 

[EDIT]

A nie masz uruchomionej uslugi "network" i jednoczesnie "NetworkManager"?

Sprawdz

chkconfig --list | grep [nN]etwork

 

 

[EDIT2]

Chyba dobrze mi sie kojarzy ten PREFIX. Nadpisuje NETMASK. Cos jak opis sieci 192.168.11.0/24? :unsure:

 

Tu dwa slowa

Edytowane przez WalDo
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[root@tombog01 ~]# chkconfig --list | grep [nN]etwork
NetworkManager  0:wyłączone     1:wyłączone     2:włączone      3:włączone      4:włączone      5:włączone      6:wyłączone
network         0:wyłączone     1:wyłączone     2:wyłączone     3:wyłączone     4:wyłączone     5:wyłączone     6:wyłączone

 

Co do PREFIX=24 to jego usunięcie skończyło się wysypaniem ciekawych komunikatów przy starcie systemu, tuż po "login:"

r8169: etho: link is not ready 
r8169: _rename: link down
ADDRCONF(NETDEV_UP): _rename: link is not ready
r8169: eth2: link up
r8169: eth2: link up
eth3: link down
ADDRCONF(NETDEV_UP): eth3 link is not ready
eth1: link down
ADDRCONF(NETDEV_UP): eth1 link is not ready

 

Zmieniłem więc w pliku wartość PREFIX na 17. Wysypało te same komunikaty, ale interfejs przyjął parametry wpisane do pliku :). Wygląda na to, że pomogła zmiana wartości parametru PREFIX. Zmieniłem ponownie na PREFIX=24. Komunikaty zniknęły. parametry interfejsu niewłaściwe. Zmieniłem znowu na PREFIX=17. Komunikaty wypluło, ale tym razem przed "login:". Interfejs skonfigurowany prawidłowo i wygląda na to, że działa.

 

Martwi mnie jednak ten powyższy wysyp. Wcześniej go nie było. Podłączyłem pozostałe interfejsy do sieci i zyskały w wysypie status "link up" :). Wygląda więc na to, że to zwykły wysyp informujący o statusie interfejsu. Czemu jednak ma związek z wartością PREFIX ? Pytanie w kosmos ;). W każdym razie dzięki za pomoc :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz, bo moze przeoczyles moje "edytki" powyzej - usun NETWORK= NETMASK=... moze to wplynie równiez na brak bledów przy starcie.

Dlaczego PREFIX a nie NETWORK NETMASK to nie wiem, ale w tym linku co podalem wyzej gosc pisze, ze w F12 PREFIX jest preferowany a NETWORK NETMASK raczej w fazie "deprecated".

 

Wazne ze dziala ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SeeM, po wylaczeniu Network Menager i wlaczeniu Network (bylo wylaczone) sytuacja jakby wrócila do normy. Wywalilem PREFIX z plików i wszystkie paramerty zaczely sie ladowac do interfejsu. Przy dalszych jednak doswiadczeniach (lubie wnikac) wlaczylem NM razem z Network i tez wszystko lata. Wyglada wiec na to, ze nie NM przeszkadal, a brak Network bylo glówna przyczyna. Tak mi sie wydaje przynajmniej :).

WalDo, Nie mam NETWORK w plikach, wiec nie moge go wywalic ;).

 

Zauwazylem tez, ze faktycznie PREFIX ma przewage nad NETMASK.Zmiana wartosci pierwszego parametru, powoduje natychmiastowa zmiane w interfejsie, natomiast drugi praktycznie nie dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...