Skocz do zawartości

Fedora16 I Szybkość Systemu


kubuniek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na początek:

- wiek kompa: ok 4 lata

- 1GB RAM DDR1

- procesor AMD Turion 1,6 x64

- 80GB HDD

- VGA Ati Radeon x1600

- stałe podłączenie do internetu 4Mb/s

- karta dźwiękowa creative audigy jakaś tam SE

W linuksach siedzę już jakiś czas więc temat mi trochę znany. Używałem wiele dystrybucji ale do tej pory....

Do tej pory miałem F14 z KDE i byłem bardzo zadowolony. Działało wszystko i nie było problemów. F15 nie instalowałem, bo mi się nie chciało,a że teraz wyszła wersja 16 to chciałem się zaktualizować. Najpierw zaistalowałem F16 z GNOME3, żeby zobaczyć czym to pachnie i w miarę da się tego używać jak na moje potrzeby, ale bardzo wolno system działał na zadane mu komendy. Okna otwierały się bardzo powoli i system jakby co chwilę łapał zawiechy. Zrobiłem remament i format tym razem z KDE4, którego do tej pory używałem. I tu podobnie. Myślę, że skoro komputer bez problemu radził sobie z KDE4 w Fedorce 14 to tu też nie powinno być problemu. No, ale cóz... Kolejny format na środowisko XFCE w celu sprawdzenia czy to od komputera czy już środowiska takie wymagające. Zaskoczony byłem jak zobaczyłem jak to chodzi, ale po aktualizacji miałem pełno śmieci i doinstalowało mi jakieś cząstki GNOME3, a nie mam czasu przeglądać listy aktualizowanych pakietów tylko aktualizuję jak leci wszystko po kolei.

Chwyciłem za płytę Linux Mint Debian Edition w celu testowania. System szybki reagujący idealnie na polecenia.

 

Zastanawiam się nad zainstalowaniem dystrybucji ciągłej, bo nie chce mi się bawić już w co 6 miesięczną batalię z szukaniem miejsca na ważne pliki.

 

Z drugiej jednak strony przekonałem się do Fedory, bo v. 14 działała jak należy i mogłem na niej polegać.

 

Może ktoś jest w stanie odpowiedzieć co jest z wersją 16? Dlaczego tak się dławi i czy może już sprzętowo jest cienko i trzeba myśleć nad ratami za komputer?:)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaba karta graficzna i Gnome 3 z Shellem raczej będzie na niej słabo działał. Od jakiegoś czasu w KDE domyślnie po instalacji są włączone efekty pulpitu wymagające także akceleracji 3D. Wyłącz efekty pulpitu w KDE i powinni być ok. W miarę dobrze powinno działać także Xfce lub LXDE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos jest w stanie odpowiedziec co jest z wersja 16? Dlaczego tak sie dlawi i czy moze juz sprzetowo jest cienko i trzeba myslec nad ratami za komputer?:)
Komputer dosc cienki, ale powinien dac rade, chociaz RAM-u masz w zasadzie na styk. F15 i wyzej z G3 - zalecane 768MB, wiec niewiele przekraczasz minimum.

Ale XFCE na takich parametrach powinno smigac. Tym bardziej LXDE, ale XFCE mimo wszystko nieco przyjazniejsze IMHO w obsludze (ale to moze byc subiektywna ocena, bo sam z XFCE 4.8 korzystam). Jesli nie na calego kompa, to na pewno zaczalbym zbierac na RAM ;)

 

[EDIT]

No i jeszcze co do Gnome3 → http://forum.fedora.pl/index.php?/topic/24799-upgrade-z-f15-do-f16/page__view__findpost__p__155189

U mnie tez dziala :)

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Bardzo zawiodłem się na F16 w wersji wypuszczonej przez deweloperów (bez aktualizacji).

Przy upgrade z F15 na F16 system był praktycznie nie do pracy (pracowałem na KDE).

Dopiero ostatnie aktualizacje doprowadziły do jako takiej używalności.

To co się działo to temat na kilka innych wątków ;)

Podsumowując:

Po instalacji dokonaj aktualizacji i dopiero testuj bo wcześniej nie ma sensu.

Pozdrawiam,

andrew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja długo pracowałem na F14 i faktycznie nie miałem jej nic do zarzucenia. Potem, krótko używałem F15 i też miałem wrażenie, że strasznie zwalnia. Po instalacji F16 okazało się że "coś" się w tej materii poprawiło i ogólnie jestem zadowolony. F15 podczas logowania mogłeś wybrać dodatkowo wersję gnome (np. uruchomić z compizem tak jak F14) i wtedy wszystko płynnie i szybko działało. W F16 nie ma na starcie tej opcji ale ja już się przyzwyczaiłem do Gnome 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem swieza kopie openSUSE 12.1 w wersji NETINSTALL (wersja z KDE4 na procesory 64 bit). Nawet nie macie pojecia jak to szybko chodzi. Na dzien dzisiejszy sie przesiadam :-). W repozytorium Pacmana najnowsze Kadu, nie ma klopotu z multimediami. Pierwsze wrazenie jak najbardziej wspaniale. Do tego wszystkiego przyjazne wiki: wiki openSUSE. Mam nadzieje, ze sie nie rozczaruje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...