Skocz do zawartości

Ustawienie Scrolla W Touchpadzie - Jak?


Jusko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przedstawię to tak - walczyłem z tym w Debianie i nieco poległem, w Fedorze na starcie sytuacja jest taka sama. W Ubuntu na starcie już po instalacji systemu, sunięcie palcem po prawej stronie touchpada powoduje scroll strony www (wspominam o Ubuntu, bo zainstalowałem ostatnio z ciekawości Lubuntu i automatyka mnie zaskoczyła na plus). Jest to tam out of the box, bez używania programów trzecich. Jak ustawić takie coś w Fedorze? Z repo mam gsynapticsa i tam się generalnie da to ustawić, jednak program gubi ustawienia co uruchomienie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f16.. ale podejrzewam, ze bedzie podobnie. zakladam, ze uzywasz jakichs okienek

w administracji/preferencjach - to juz musisz znalezc sam.. >ustawienia>mysz>zakladka touchpad?

w zaleznosci od toucha albo bedziesz mial mozliwosc przewijania (v lub/i h) po krawedziach albo dodatkowo opcje dwupalcowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieszczególnie - używam spinu z LXDE i tam nie ma zbyt wielu opcji konfiguracji. Są w zasadzie trzy - czułości, przyśpieszenia i ustawienia dla leworęcznych, jeden checkbox i dwa suwaki :D W każdym razie da się bez tego, bo w Ubuntu jednak jakoś to wykombinował Canonical. Pod Debianem myślałem, że w wyniku jakiegoś błędu gsypapticsa nie pamięta on ustawień, lecz pod Fedorą jest to samo. A nie oszukujmy się - przy korzystaniu z gładzika scroll się przydaje, i w tym durnym Ubuntu jakoś to ominęli bez korzystania z gsynaptics lub pochodna :huh: Wszystko jest OK, ale gsynaptics wspomniany co uruchomienie systemu gubi ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd - gsynaptics przerodził się w GPointingDeviceSettings i z niego korzystam (w zasadzie kontynuacja gsynapticsa). Z tego co przeczesałem sieć, w zasadzie każdy ma problem z trzymaniem ustawień po reboocie. Niby jakieś rozwiązanie to jest, ale drażniące na dłuższą metę za każdym razem włączać ustawienia, szczególnie że da się problem przeskoczyć (skoro w Ubuntu się udało, to jakoś to wykombinowali). W 98% przypadków korzystam w lapku z myszy, lecz zwyczajnie nie lubię, jak coś nie działa do końca jak ma :P Poczytam jeszcze w sieci o scrollu, może coś wykopię metodą z palca, bo innych narzędzi graficznych nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to te programy są chyba graficznymi nakładkami na synclienta, więc wszystko można ustawić w tej aplikacji i potem przywrócić. Ale to jest takie siłowe rozwiązanie. Najlepszym jest utworzenie pliku /etc/X11/xorg.conf.d/10-evdev.conf z odpowiednią sekcją (InputClass), w której sobie ustawisz wszystko jak należy. Składnia jest taka sama jak w dawnym xorg.conf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, pokombinowalem troszke i z pomoca Wasza, jak i nieco googlowania znalazlem rozwiazanie:

 

Ustawienie klikania touchpadem (tapping) jak i scroll w Fedora LXDE Spin:

 

Jezeli nie ma, tworzymy plik:

 

~/.config/lxsession/LXDE/autostart

 

Do pliku dopisujemy takie oto linijki:

 

synclient VertEdgeScroll=1
synclient TapButton1=1

 

Teraz restart systemu/srodowiska i dziala nam tapping oraz scrollowanie touchpadem :) Mysle, ze informacja warta jest zanotowania, gdyz przyda sie nawet poza Fedora na distrze, gdzie wystepuje ta niedogodnosc. Metoda o tyle fajna, ze nie trzeba zaprzegac tu roota. Minus - osobne konto systemowe, ponowienie kroków w nowym /home (ale chyba kiedys na forum radziliscie mi cos z /etc/skel czy podobnie, wiec moze kombinacja z tym bylaby rozwiazaniem).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że informacja warta jest zanotowania, gdyż przyda się nawet poza Fedorą na distrze, gdzie występuje ta niedogodność.

Nie do końca, bo na pewno nie jest to właściwy sposób. Lepiej byłoby wykorzystać xorg.conf.d.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...