Skocz do zawartości

4 Partycje Podstawowe - Jak Je Zmienić By Utworzyć Następne ?


slabypingwin

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wszyscy wiecie lubię testować różne dystrybucje linuksa i inne darmowe systemy operacyjne . Klka dni temu MS udostępnił nam darmową betę 8-mki więc i ją też zainstalowałem .

Tylko że 8-ka podobnie jak 7-mka sama sobie tworzy " system reserved" który jest partycją podstawową .

Tak więc teraz mam 4 partycje podstawowe ;

100 MB - system reserved 7-mki

C - główna partycja 7-mki.

350 MB - system reserved 8-mki

E - główna partycja 8-mki

Więc choć na dysku mam jeszcze sporo nieprzydzielonego obszaru nie mogę na nim zainstalować linuksa , ponieważ linuksowy instalator nie może utworzyć żadnej partycji .

Proszę o pilną pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim prosze pisac we wlasciwych dzialach! Ten problem nie ma nic wspólnego z Fedora, a problemy Windows to raczej nie to forum. Watek przenosze do "No name".

 

Co do samego problemu:

1. Musisz usunac co najmniej jedna partycje podstawowa i w to miejsce zalozyc partycje rozszerzona. Jesli nie ma mozliwosci utworzenia partycji zarezerwowanej dla jednego z Windows na partycji rozszerzonej to nalezy zrezygnowac z którejs wersji :) albo

2. kupic dodatkowy dysk, ale po powodziach w Tajlandii ceny sa wciaz dosc wysokie (relatywnie do okresu sprzed powodzi) albo

3. wykorzystac GPT, ale moja wiedza w tym temacie jest "wikipedyczna" → http://pl.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła złego na jednego (Linuksa). ;) Nie sądzę żeby można było zmusić parę Windowsów do korzystania ze wspólnej partycji system reserved, więc nie wciśniesz na ten dysk już żadnego innego systemu. Tak, jak pisał WalDo musisz jednemu systemowi podziękować. A na przyszłość testuj "różne dystrybucje linuksa i inne darmowe systemy operacyjne" na maszynie wirtualnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem i wychodzi na to, ze albo musisz zrezygnowac z jednego Windowsa :) albo przekonwertowac MBR na GPT. GPT umozliwia zalozenie do 128 partycji podstawowych, ale konwersja z MBR do GPT laczy sie z usunieciem wszystkich partycji, a wiec równiez danych na konwertowanym dysku. Chociaz sa równiez podobno wykonane konwersje bez utraty danych → https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=62984

 

Konwersje mozna przeprowadzic zarówno z Linuksa jak i z Windows 7 (z 8 pewnie tez).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...