Skocz do zawartości

Brak Wireless I Wired (Fedora 17)


krzysztof114

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

problem postaram się przedstawić szybko i bez zbędnego marudzenia. Liczę na fachową pomoc :)

 

Zainstalowałem Fedorę 17 (przesiadka po około 5 latach z Ubuntu). Niestety nie mogę połączyć się z internetem za pomocą rutera. Miałem kiedyś taki przypadek na Ubuntu (brakujący sterownik broadcom) więc wiedziałem co robić: podpiąłem się bezpośrednio z kabelka zamiast po WiFi. Niestety nic mi to nie dało (Ubu po skonfigurowaniu połączenia przewodowego pobrał co trzeba i więcej nie marudził). Efekt jest taki, że dla połączenia bezprzewodowego mam komunikat o wyłączonym urządzeniu, a dla przewodowego o odłączonym kablu.

 

Poczytałem po necie (również trochę po angielsku) ale rozwiązania nie znalazłem. Jedyny trop z tego forum to aktualizacja kernela. Tylko po co skoro mam nowszy niż ten wymieniany i dla mojego problem nie powinien występować? A może powinien?

 

Logika podpowiada mi, że trzeba by było pobrać brakujące sterowniki (jakaś paczka typu rpm czy coś?) na innym kompie, wrzucić na pendraka i nakarmić nimi Fedorę. Niestety nie wiem skąd owe sterowniki wytrzasnąć oraz jak je już zdobędę to jak je zainstalować. Mimo dłuższego doświadczenia z innym linuksem jestem przyzwyczajony do okienkowych rozwiązań i konsoli nie mam w jednym paluszku, ale jeśli ktoś poda prostą podpowiedź to obiecuję nie zawieźć i wklepać co trzeba :) Z góry dzięki i czekam na jakieś wskazówki ;-)

 

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Nie chcialem tworzyc nowego tematu, poniewaz mój problem jest bardzo podobny. Wczoraj zainstalowalem Fedore 17 i o ile w moim przypadku siec przewodowa dzialala od razu bez zarzutów, to siec bezprzewodowa nie chciala dzialac. Bylo napisane, ze brakuje sterowników (wybaczcie, ale nie pamietam dokladnie czy tak to bylo napisane), zrobilem to co w temacie radziliscie, ale nie dzialalo. Potem, tak w miedzyczasie zrobilem sobie aktualizacje oprogramowania i ni stad, ni zowad opcja sieci bezprzewodowej w ogóle zniknela. Co moge zrobic? Nie za bardzo jeszcze sie orientuje w sprawach Fedory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomnialem powiedziec, ze mam taka sama karte.

:) No to chociaz tyle dalo sie ustalic. Teraz kolejne pytanie czy wykonales czynnosci podane w tym watku? Pisz na przyszlosc od razu jaki masz sprzet, co juz robiles itd, bo jak widzisz to juz 4. post (2 Twoje, 2 moje) a do rozwiazania nie zblizylismy sie nawet o krok.

http://rtfm.killfile.pl/#precyzja

 

Zeby uniknac pytan i kolejnych postów:

- RPM Fusion - od razu przeczytaj poradnik (link na belce na górze).

- Zaktualizuj w pelni system.

- Uruchom ponownie na najnowszym jadrze, i sprawdz jego wersje "uname -r".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to teraz postaram sie byc odpowiednio precyzyjnym. Posiadam Fedore 17, przed chwila zaktualizowalem system i zrestartowalem. Z siecia moge polaczyc sie jedynie przewodowo. Na dodatek, po najechaniu na ikonke sieci w prawym górnym rogu pokazuje mi tylko opcje: "Przewodowe (z paskiem wlaczenia/wylaczenia)" oraz "Ustawienia sieci" (uzywam srodowiska Gnome), z kolei, przed pierwsza aktualizacja systemu oprócz tych byla jeszcze opcja "Bezprzewodowe", a pod nim napisane, ze brakuje sterowników (bodajze, niestety nie pamietam dokladnie tekstu).

 

Dlatego, ze nie dzialala mi siec bezprzewodowa to znalazlem ten temat, zanim jednak zrobilem cokolwiek z podanych porad to po raz pierwszy po zainstalowaniu systemu zaktualizowalem oprogramowanie. Po tym zaktualizowaniu zniknela mi wlasnie opcja "Bezprzewodowe" (która i tak wczesniej nie dzialala). Zabralem sie wiec za wypelnienie porad.

 

lspci

odpowiada, ze Network controller to Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g LP-PHY.

Nastepnie zainstalowalem repozytorium RPM Fusion, dokladnie tak jak w instrukcji. Potem jako root wpisalem:

yum install -y broadcom-wl

. Polecenie "uname -r" wywala mi tresc: 3.6.6-1.fc17.i686

Z tego powodu wykonalem jeszcze:

yum install -y kmod-wl-3.6.6-1.fc17.i686

 

Po zainstalowaniu obu tych pakietów problem wciaz pozostaje jak byl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj moze usunac kmod-wl, zainstalowac akmod-wl, kernel-devel, gcc i system powinien sam (w czasie restartu albo podczas instalacji) zbudowac kmod-wl od nowa.

Moze to cos pomoze.

Zakladam, ze przy instalacji pakietów yumem nie bylo zadnych bledów i pakiety faktycznie zainstalowaly sie w systemie oraz zrobiles po instalacji restart systemu.

 

[EDIT]

W zasadzie z tego co sprawdzilem, to akmod-wl powinien zainstalowac sie jako rozwiazanie zaleznosci broadcom-wl, wiec tym bardziej bylbym za usunieciem kmod-wl i restartem. Albo bez restartu

systemctl restart akmods.service

Mozna tez próbowac, po usunieciu kmod-wl

akmods --kernels 3.6.6-1.fc17.i686

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...