Skocz do zawartości

Jaka Wersja Fedory Na Pc


ADAM00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym porady jaką najlepiej wersje Fedory wybrać pod  instalacje dla sprzetu .

 

 

płyta głowna : ASRock P4i65G

 

Procesor : Pentium 4  2.8GHz /Prescott /  L2 - 1024MB

 

RAM : 2GB

 

Karta graficzna : GeForce FX5200 128MB (x8 AGP)

 

modem Huwei : Huawei E3276

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretyczne wymagania dla Fedory 20 .

Ale jak to zwykle teoria nie zawsze schodzi się z praktyką :) W każdym razie nie wchodziłbym z taką specyfikacją w KDE a tym bardziej nie w ciężki Gnome 3. Osobiście korzystam z XFCE, bo ma wg mnie najlepszy stosunek możliwości (w sensie łatwość konfiguracji, wtyczki itp) do wymagań sprzętowych (zajętość pamięci przez "czysty" desktop, wymagania co do procesora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starym laptopie (Pentium M 1,6ghz, 1gb ram, 40gb dysk) w ramach testów mam środowisko cinnamon - działa całkiem sprawnie, aż sam jestem zaskoczony. A standardowo jest na nim LXDE - bardzo dobre do podstawowych zastosowań. 

 

W komputerze z którego głównie korzystam mimo że działa płynnie kde i gnome, używam xfce - dla mnie najwygodniej się korzysta i można fajnie skonfigurować aby praca szła szybciej:) Na XFCE przy codziennych czynnościach praktycznie nie przekraczam zużycia 1gb ram (pakiet biurowy + torrenty + google chrome z kilkoma zakładkami + radio internetowe + ciągła synchronizacja DropBox + ssh + teraz próbuję testować chmurę owncloud), do tego mam "upiększony" system poprzez conky, cariodock'a i compiz. Tuż po uruchomieniu systemu zanim nie wejdę w żadną aplikację zużycie wynosi 246mb ram. 

 

Tak więc możesz spokojnie zainstalować kilka środowisk, albo pooglądać je sobie na youtube i wybrać odpowiednie. W sumie oprócz KDE i GNOME 3 możesz instalować każde dostępne środowisko. A wybór  jest ogromny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam dystrybucje Fedore 14 i386 na 5CD+cd NETinst 14 -i386  oraz obrazy iso DVD Fedore -16 i386 i dodatkowo iso F-16 i386 netinst. Zainstalowałbym  F16, czy wsparcie wygasło i biedą problemy z instancją np. Modemu E3276. Następna kwestia: Instalacja na dysku 80GB z systemem Xp 

 

Dysk ~80GB chciałbym podzielić w taki sposób dla XP NTFS  55-60GB a na Fedore przeznaczyć pozostałe ~20GB

          Jak dokładnie to powinno wyglądać przy instalacji Fedory  np:  sposób zwiększania partycji dla XP NTFS. Przypominam sobie teraz  z  ostatniej instancji Fedory 14 to trochę miałem z tym problemów tj. z podziałem itd. niż to było w np: UBUNTU 7.01 ale czasy odległe.  

 

FEDORA i wielkość partycji :ile

TAK to było  zapisane pod  UBUNTU ver 7.01 : gdzies w zeszycie :)

 

A.  "/" -  punkt montowania  typ plików "EXT3" dla systemu i programów 5-8GB

B. "swap"  - max 512MB (2xRAM)

C. "/home"  - katalog domowy (EXT3)

D. "/boot" - 100MB/300MB

 

Wymogi        pod*  * * * Fedore-no 14* * *  ;-)

 

A. "/" - punkt montowania typ pliku  "EXT3"  wielkość 5-10GB

B. "swap" -  500MB

C.  "/boot" - 300MB

D. "/home" 

 

         Jeśli ktoś ma jakieś uwagi lub propozycje, jak znaleźć najlepsze rozwiązanie odnośnie  wielkości, podziału  poszczególnych partycji  uwzględniając  instalację Fedory-14/16 na partycji 20-25GB będę  wdzięczny.

       

                                                                                                                       Pozdrawiam ADAM00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam:

1. ext4 a nie ext3 - idźmy z duchem czasu, nie obniżajmy wydajności.

2. Spin XFCE Fedora 20 z LiveCD

3. Nie wiem co będziesz robił, ale przy 2GB RAM dałbym drugie tyle swap

4. Przy 20GB na Fedorę nie polecam dzielenia na partycję / i /home - zrób tylko /

5. /boot - 500MB

 

Jeśli masz już Windows i chcesz zmienić rozmiar partycji, to ściągnij LiveCD gparted - podzielisz dysk w wizualnym narzędziu, szybko, pewnie i bez bólu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli posiadasz dowolny stary dysk, pomyśl może nad postawieniem linuxa na osobnym dysku. W razie gdyby coś nie wychodziło robisz format dysku, a xp masz cały czas chodzącego. W przypadku, kiedy chcesz wydzielisz kawałek partycji na linuxa jak piszesz w razie problemów będziesz się "użerał" grubem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partycję w windowsie XP możesz zmniejszyć z poziomu samego systemu, wchodząc w panel sterowania, narzędzia administracyjne i w dyski (no jakoś tak, dawno to robiłem) - tylko trzeba najpierw zrobić defragmentację. Wtedy będziesz sam widział ile możesz zmniejszyć.  W przypadku dystrybucji, która swoje wydania ma cyklicznie warto zawsze instalować jej najnowszą wersję - czyli 20. Jeżeli system ma służyć typowo do prac biurowych i nie jest to laptop (usypianie,hibernacja) to ja bym nie robił w ogóle partycji swap. Przy Twoich 20gb wolnego szału nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Rozważe instalcje na drugim dysku (np: mam kieszeń pod IDE i dysk 20GB zobacze jaka jest pzrepustowsc tego dysku MB/s)

 

Chciałbym uzyskać na PC z partycja FEDORA :

Fedorą z Firefoxem, czyli mozliwość dzialanie  internetu z Modem E3276 :

 

Podobny program jak Edit Cool pod Linuxa, czyli nagrywanie, śćiezki muzycznej i odsłuch  i edycja, mp3, wav

 

GIAMP  (Photoshop) oraz   pakiet XAMMP do podgladu strony w HTML, którą sobie tworze.

 

Ogólnie taka instalcja moze być na dystrybucji ver wczesniejszej  i nie problematczycznej z instalcja modemu E3276.  W googlach wyszukałem zgodność  w opisie z F-14/16. Nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GIMP nie GIAMP - standardowo w repozytoriach.

odpowidnik Edit Cool, to nie lepiej ktoś bardziej obeznany się wypowie, ale myślę, że Audacity w wersji freeworld z RPMFusion spełni Twoje wymagania.

Zajrzyj do Poradnika i ogólnie przejrzyj naszą wiki, bo widzę, że znajdziesz tam sporo interesujących Cię rzeczy z podstaw systemu. Link na belce nad forum. Poradnik wprawdzie wciąż dla wersji Fedopra 19, ale spokojnie możesz korzystać - zmiany 19→20 były niewielkie a nikt jakoś nie ma czasu zaktualizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym uzyskać na PC z partycja FEDORA :

Fedorą z Firefoxem, czyli mozliwość dzialanie  internetu z Modem E3276 :

 

Powinno działać. Sprawdź jednak na wersji Live.

 

 

Podobny program jak Edit Cool pod Linuxa, czyli nagrywanie, śćiezki muzycznej i odsłuch  i edycja, mp3, wav

 

Hmm...z tego co mówisz, Audacity w wersji freeworld (jest w repozytorium) spełni wymagania - robi dokładnie to o czym piszesz + znacznie więcej.

 

 

GIAMP  (Photoshop) oraz   pakiet XAMMP do podgladu strony w HTML, którą sobie tworze.

 

Eee...przeca do tego XAMMP (LAMP'a) nie trzeba - wystarczy załadować stronkę lokalnie w przeglądarce ;-) Oczywiście mówimy o HTML i JS, ale jak coś tam dodatkowo jeszcze w PHP'cu kodzisz, albo potrzebujesz lokalnie zainstalować jakąś aplikację typu sklep PrestaShop, no to tak, możesz postawić sobie taki zestawik dość szybko: http://wiki.fedora.pl/wiki/LAMP_%28Linux_Apache_MySQL_PHP%29

 

Co do "PhotoShopa", GIMP do webdesignu jest dobry (zawodowa pani grafik z którą miałem przyjemność współpracować, a która tworzyła projekty graficzne na dużą skalę dla moich klientów, korzystała z GIMP'a i Inkscape, także widać da się, choć pewnie nie zawsze). Ewentualnie PS możesz postawić pod Wine, podobno działa, na Wine AppDB jest parę testów działania wraz z opisem uruchomienia. Niemniej są jeszcze inne programy graficzne, także myślę, że jak zawodowo nie potrzebujesz PS i chcesz po prostu program do stworzenia projektu graficznego www czy nawet czegoś artystycznego - GIMP wystarczy. Niemniej jak chcesz posyłać projekty do drukarni, przyda się jakaś wtyczka konwertująca do CMYK (ale może nie jestem na czasie, choć GIMP rozwija się raczej powoli).

 

 

Ogólnie taka instalcja moze być na dystrybucji ver wczesniejszej  i nie problematczycznej z instalcja modemu E3276.  W googlach wyszukałem zgodność  w opisie z F-14/16. Nie wiadomo.

 

Odradzam wcześniejsze wersje, tym bardziej niewspierane. Wszystkie wersje Fedory aż do 19 są już poza wsparciem, więc w przypadku komplikacji nie uzyskasz już do nich wsparcia ani żadnych aktualizacji, czyli to tak, jakbyś dziś zainstalował sobie Windows 95. Celuj w Fedorę 19 (wspieraną do chwili po premierze 21), bądź najnowszą Fedorę 20. Niemniej potencjalnie, bo w informatyce, że to co nowsze niby lepsze nie jest regułą, celuj w Fedorę 20 - nowsze sterowniki, nowszy kernel itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...