Skocz do zawartości

Kilka Wersji Systemu


Zaba2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Pożegnałem Windowsa i przesiadłem się na Fedore niedawno.

Nurtuje mnie jedna kwestia. Po zainstalowaniu Fedory przy uruchamianiu pokazywały się dwie różne wersję systemu (obie działają i nie ma między nimi różnicy bo sprawdzałem), po wczorajszej jakiejś aktualizacji mam teraz trzecią wersję.

Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego tak jest? No i najlepiej by było jakby mi ktoś powiedział jak ukryć (lub usunąć) te dwie nie potrzebne żebym nie miał wyboru przy starcie tylko żeby (_odrazu_ → od razu) ORT ładował się system?

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślnie - jeśli nic nie zmieniałeś w konfiguracji - zawsze będziesz miał zainstalowane max. 3 wersje jądra i start będzie ustawiony na najnowszą wersję. To zabezpieczenie na niezwykle rzadki wypadek, kiedy nowoinstalowane jądro jest źle zrobione i nie można z niego wystartować - wtedy odpalasz z poprzedniej wersji.

Jeśli na ekranie startowym chcesz mieć krótszą listę, to możesz jako root utworzyć listę na nowo. Jako root:

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to właśnie nowa lista, żeby ukryć starsze ;)

Zaraz wrzucę ekrany przed i po, to zobaczysz o co chodzi.

 

[EDIT]

Oops... No i wstyd mi :) Sprawdziłem i faktycznie nie ma zmiany.

Jakoś byłem przekonany, że przebudowanie listy ukryje starsze wersje pod jedną pozycją w menu.

 

W tej sytuacji jeśli chcesz skrócić listę, to możesz albo usunąć starsze wersje jądra, jeśli najnowsze działa poprawnie albo - ryzykownie! nie polecam! - ustawić w /etc/yum.conf prametr installonly_limit=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn jaką nową listę i po co? Tu mi wszystko odpowiada tylko chciałbym ukryć te starsze żeby ich widać nie było. No ale skoro mówicie że to jest normalne no to spoko :)

 

Można ukryć większość wpisów w podmenu.

W tym celu w pliku /etc/default/grub dopisz lub popraw linię na:

 

GRUB_DISABLE_SUBMENU=false

 

Potem

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Wszystko to oczywiście jako root.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...