Skocz do zawartości

Webmin Virtualne Hosty Wystawienie Na Zewnatrz


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Działam na Fedora i zainstalowałe do testów webmin i chciałem się dowiedzieć jak "wystawić na zewnątrz" utworzone virtualne hosty ?

 

mam dwa tak jak pokazane na zrzutach, nie wiem czy dobrze ale jak wpiszę w przeglądarce te adresy to działają prawidłowo tzn mam tam pliki index o innych treściach stąd wiem iż jest ok

 

Zrzut-ekr_wweqewx.pngZrzut-ekr_wweqewn.png
Zrzut-ekr_wweqewe.pngZrzut-ekr_wweqeww.png

 

Dodam iż w sieci LAN nie działa to ponieważ na innym kompie podłaczonym do tej sieci nie działa to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam iż w sieci LAN nie działa to ponieważ na innym kompie podłaczonym do tej sieci nie działa to.

 

W skrócie nie działa, ponieważ nie działa, profesionalna diagnoza :)

Żeby działało to musisz użyć adresów ip nie z puli local loop (127.0.0.0/8) tylko adresu interfaceu lanu.

Dodatkowo każdy vhost nie musi mieć oddzielnego adresu (tu 127.0.0.2 i 127.0.0.3) mogą działać na jednym (np. 127.0.0.1, 192.168.1.100).

Przykładowo, twój komputer na którym działa serwer http ma adres 192.168.1.100 i taki adres wpisujesz w /etc/hosts

192.168.1.100   test.local
129.168.1.100   test1.local

Musisz taki wpis dokonać na każdym z komputerów, które maja mieć dostęp do vhostów z lanu lub ustawić własny serwer dns który będzie zwracał odpowiednie adresy dla zapytań o test.local i test1.local.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to skoro moj komp z serwerem ma IP 10.20.1.31 to może ten wpis wyglądać ta

 

Zrzut-ekr_wweqqnn.png

 

i ok działa po wpisaniu w przeglądarkę, lecz tylko z tego kompa.

 

Ale jak sobie poradzić jak bym chciał takie dwie różne strony udostępnić pozna lan, aby mieć dostęp z netu do nich?

 

Jeszcze zapytam bo domyślnie po zainstalowaniu systemu mam taki intefejs virbr0 który ma domyślne IP co to w ogóle jest ?

 

Zrzut-ekr_wweqqea.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dodawaniem vhostów już ogarnąłem tylko dalej nie wiem jak rozgryść udostępnianie kilku takich virtualnych hostów poza sieć jak przekierować porty np na routerze czy w jakiś inny sposób...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ok działa po wpisaniu w przeglądarkę, lecz tylko z tego kompa.

Czytaj całe komentarze, zacytuje samego siebie z poprzedniej odpowiedzi "Musisz taki wpis dokonać na każdym z komputerów, które maja mieć dostęp do vhostów z lanu lub ustawić własny serwer dns który będzie zwracał odpowiednie adresy dla zapytań o test.local i test1.local."

 

nie wiem jak rozgryść udostępnianie kilku takich virtualnych hostów poza się jak przekierować porty np na routerze czy w jakiś inny sposób...?

Poza co? Musisz pisać tak aby inni zrozumieli co masz na myśli.

Jeżeli ci chodzi o dostęp do vhostów z "Internetu" to musisz posiadać na routerze ip publiczne i ustawić na nim przekierownie portu 80 na twój komputer z vhostami + odpowiednie wpisy w dns.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ci chodzi o dostęp do vhostów z "Internetu" to musisz posiadać na routerze ip publiczne i ustawić na nim przekierownie portu 80 na twój komputer z vhostami + odpowiednie wpisy w dns.

OK mam IP publiczne i przekierowuje na mój komputer

 

Zrzut-ekr_wwwpepr.png

 

a wpisy dns gdzie muszą być umieszczone dokładnie i jaki wpis  w przeglądarce dokładnie musiał by być aby np wywołało test lub test1 ?

 

 

Czytaj całe komentarze, zacytuje samego siebie z poprzedniej odpowiedzi "Musisz taki wpis dokonać na każdym z komputerów, które maja mieć dostęp do vhostów z lanu lub ustawić własny serwer dns który będzie zwracał odpowiednie adresy dla zapytań o test.local i test1.local."

a gdzie się w komputerach dodaje takie wpisy ?

 

już wiem, wpisy windows/system32/drivers/etc hosts

 

 

Nie wiem jak trzeba skonfigurowac apache aby np po wpisaniu w przegladarke test.pl  pokazywało zawartośc vhosta o takiej nazwie test a jak wpisze test1.pl pokazywało zawartość vhosta test ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak trzeba skonfigurowac apache aby np po wpisaniu w przegladarke test.pl  pokazywało zawartośc vhosta o takiej nazwie test a jak wpisze test1.pl pokazywało zawartość vhosta test ??

 

Tak samo jak poprzednio, zamiast test.local wpisujesz test.pl w ustawieniach vhosta i /etc/host. Zauważ tylko, że nie powinieneś tego robić, ponieważ nie jesteś właścicielem domeny test.pl i test1.pl, przez co usługi pod tymi adresami nie będą działały prawidłowo. Możesz np. zamiast test.local i test1.local wpisać google.pl i microsoft.pl vhosty będą działały ale stracisz dostęp do google.pl i microsoft.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się, miałem na myśli sposób połączenia 2 vhostó działających na jednym kompie z dwoma domenami chociażby na darmowej stronie z domenami .tk

 

tzn wpisująć w przeglądarce np test.tk łączyło z vhostem test i analogicznie test1 z test1 na 2 vhoscie - skąd serwer "wie" z którym połączyć jak w ustawieniach domeny wpisuje IP mojego kompa a hostów może być pod tym IP o ho ho..

 

A te dwie domeny test.pl i test1.pl podałem przykładowo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się, miałem na myśli sposób połączenia 2 vhostó działających na jednym kompie z dwoma domenami chociażby na darmowej stronie z domenami .tk

tzn wpisująć w przeglądarce np test.tk łączyło z vhostem test i analogicznie test1 z test1 na 2 vhoscie - skąd serwer "wie" z którym połączyć jak w ustawieniach domeny wpisuje IP mojego kompa a hostów może być pod tym IP o ho ho..

A te dwie domeny test.pl i test1.pl podałem przykładowo..

Serwer (apache) wie z nazwy którą wpisujesz w webminie w polu "Nazwa serwera" w twoim przypadku test.tk, test1.tk itd, w konfigu apache jest to dyrektywa ServerName

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie związane z zasadami przy tworzeniu vhostów, tzn czy każdy vhost powinien miec swój katalog domowy /home (tak jak to tu http://net.ratio.eu.org/2008/01/lepszy-apache-wprowadzamy-mae-zmiany-w.html)i czy plik konfiguracyjny powinien być osobny dla każdego vhosta i gdzie powinien się dla bezpieczeństwa czy dostępu znajdować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie każdy vhost powinien mieć swój własny katalog, chyba, że istnieje konieczność powiązania bądź też dwie lub więcej domen ma wskazywać na tą samą zawartość. Co do lokalizacji strony to jeżeli wdrażana infrastruktura tego nie wymusza to można to zrobić według uznania. Wiele stron stoi w /home, wiele stoi w /var. Ważniejsze od lokacji strony są jej  nadane uprawnienia, zwłaszcza jak strona robi coś więcej poza serwowaniem statycznych treści.

Aczkolwiek jeżeli skonfigurowałeś Apache według poradnika, to generalnie wyjdzie ci tak, że na każdą stronę musisz mieć katalog /home i użytkownika ponieważ wykorzystujesz moduł UserDir, którego zadaniem jest serwowanie stron użytkowników systemu z ich katalogu domowego. Jeżeli zależy ci na skonfigurowaniu wielu stron najednym adresie bez konieczności posiadania od tego celu dodatkowych userów, wykorzystaj same vhosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie związane z zasadami przy tworzeniu vhostów, tzn czy każdy vhost powinien miec swój katalog domowy /home (tak jak to tu http://net.ratio.eu.org/2008/01/lepszy-apache-wprowadzamy-mae-zmiany-w.html)i czy plik konfiguracyjny powinien być osobny dla każdego vhosta i gdzie powinien się dla bezpieczeństwa czy dostępu znajdować ?

Każdy vhost musi mieć swój własny katalog, zamiast /home proponuje /srv zgodnie z https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/14/html/Storage_Administration_Guide/s1-filesystem-fhs.html#s3-filesystem-srv

Tak samo dla każdego vhosta osobny plik konfiguarcyjny w katalogu /etc/httpd/conf.d/, oczywiście przy edycji ręcznej w przypadku webmina chyba nie masz wpływu na lokalizacje konfiguracji (nie znam aż tak dobrze webmina).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to zrozumiałe.

 

Czy jeżeli np tworze użytkownika test.tk i to wszystko o czym mowa wyżej to też po to aby przy pomocy loginu tego logować się i ew modyfikować zawartość www i konfigów i czy trzeba dodać go w takim razie do grupy apache?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to zrozumiałe.

 

Czy jeżeli np tworze użytkownika test.tk i to wszystko o czym mowa wyżej to też po to aby przy pomocy loginu tego logować się i ew modyfikować zawartość www i konfigów i czy trzeba dodać go w takim razie do grupy apache?

Konfigi apacha może zmieniać tylko root, nie musisz dodawać użytkownika do grupy apache.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...