Skocz do zawartości

Problem Z Aktualizacją Dnf Plasma-Workspace


webon

Rekomendowane odpowiedzi

Na jednej z maszyn nie mogę wykonać aktualizacji systemu przez błąd:

dnf clean all

dnf --enablerepo=updates-testing upgrade plasma* --allowerasing

Błąd: Błąd podczas sprawdzania transakcji:

file /usr/share/locale/lt/LC_MESSAGES/libtaskmanager.mo from install of plasma-workspace-5.5.3-4.fc23.x86_64 conflicts with file from package plasma-workspace-libs-5.5.1-1.fc23.x86_64

 

Wygląda na to że mam zbędny pakiet plasma-workspace-libs jednak nie mogę go skasować:

dnf remove plasma-workspace-libs

Rozwiązano zależności.

Błąd: Działanie spowodowałoby usunięcie następujących chronionych pakietów: systemd.

 

 

os: 4.2.8-300.fc23.x86_64

dnf --version 1.1.5

Zainstalowane: dnf-0:1.1.5-1.fc23.noarch o 2015-12-28 07:35

Zainstalowane: rpm-0:4.13.0-0.rc1.7.fc23.x86_64 o 2015-11-24 07:03

 

 

Znalazłem kilka podobnych wpisów w google ale jest ich bardzo mało i niestety nie ma podanego rozwiązania.

Jak wymusić na dnf zastąpienie starych pakietów nowymi? --force

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego używasz repo testing, przecież Plasma 5.5.3 jest już w stabilnych aktualizacjach?

W przypadku problemów z aktualizacją dodaje repu testing na wszelki wypadek pojawienia się nowszych pakietów które rozwiązują problem lub brakujących zależności.

Bez repo testing mam ten sam wynik.

 

dnf update -y --exclude plasma* --allowerasing

 

Mam kilka innych konfliktów:

file /usr/share/doc/p11-kit/NEWS from install of p11-kit-0.23.2-1.fc23.i686 conflicts with file from package p11-kit-0.23.1-4.fc23.x86_64

file /usr/share/doc/gnutls/NEWS from install of gnutls-3.4.8-1.fc23.i686 conflicts with file from package gnutls-3.4.7-1.fc23.x86_64

file /usr/lib/udev/hwdb.d/90-libinput-model-quirks.hwdb from install of libinput-1.1.4-2.fc23.i686 conflicts with file from package libinput-1.1.4-1.fc23.x86_64

 

błąd przy zastąpieniu wersji 686 na 64bit. Czy jest polecenie na fc23 które wymusi taką opcje?

na fc22 jest yum który to rozwiązuje ten problem https://ask.fedoraproject.org/en/question/72018/dnf-interrupted-while-upgrading-packages-now-cant-finish-upgrade/

 

 

Czy poleceniem rpm -e bezpiecznie skasuje pakiet i doinstaluje go przez dnf?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem został rozwiązany po skasowanie pakietów rpm -e --nodps *.i686 i odbudowaniu bazy rpm

Być może to jakieś stare zależności z poprzednich wersji fedory.

 

Z mojej perspektywy kasowanie pakietów rpm -e --nodps może być mało bezpieczne a inaczej nie da się skasować p11-kit i gnutls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...