Skocz do zawartości

Konsolowy Mp3Gain Używanie Komend


zibi743

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Szukałem kiedyś programu do wyrównywania głośności plików mp3 w Fedorze i znalazłem konsolowy mp3gain. Chciałem też do tego graficzną nakładkę (qmp3gain). Waldo napisał, że "konsola nie boli":)

Ma rację. Zresztą i tak tej nakładki nie umiem zainstalować bo to nie rpm;) Czytałem mana mp3gain, wybrałem sobie kilka potrzebnych mi opcji do użycia.

Testowałem go na plikach (kopiach) mp3.

Może to śmieszne ale do końca nie jestem pewien czy mp3gain zadzaiałał... bo nie widzę różnicy w głośności tych plików.

Używałem opcji -r -k oraz -d i podawałem żądane parametry.

 

Jak działa mp3gain bez żadnych opcji?

np. #mp3gain *.mp3

 

Podczas pracy wyświetlił info o parametrach plików ale nie wiem czy zrobił tylko ich analizę czy od razu znormalizował...

 

Za każdym razem pokazuje inne sugestie...

 

Czy Ktoś ma ochotę mi to dokładnie wytłumaczyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie wytłumaczę, ale mogę powiedzieć tyle, że wyniki są za każdym razem inne, bo pewnie podajesz mu różne zestawy plików do analizy albo różne opcje. Zadaniem programu jest wyrównanie poziomów dźwięku pomiędzy różnymi nagraniami, tak, żeby przy tym samym ustawieniu potencjometru natężenie dźwięku było zbliżone. Czyli nie wystąpi sytuacja, że jeden utwór będzie ledwie słychać a inny będzie wbijał bębenki w uszach do środka mózgu.

Jeśli dysponujesz poprawnymi nagraniami, to faktycznie możesz nie zauważyć różnicy, szczególnie jeśli masz zgrane utwory z tej samej (oryginalnej, profesjonalnie wykonanej) płyty. Poza tym różnice mogą być na tyle małe, że będą widoczne tylko na wykresie - uchem nie złapiesz.

Taka jest moja, absolutnie niefachowa, interpretacja skutków działania programu.

 

Poza tym stosowanie -r razem z -d jest chyba bez sensu. Przy -r piszą "all files set to equal loudness" a -d "modify suggested dB gain by floating-point n". Ja to rozumiem tak, że "-r" jest pewnego rodzaju automatyczną zmianą zgodnie z analizą plików, a "-d" wymusza zmianę określona przez użytkownika. Wydaje mi się, że jedno zaprzecza drugiemu. 

Zresztą wrzuć w Googla "mp3gain examples" i wyskoczy sporo tutoriali. Ten chyba ładnie opisuje sposób użycia http://pclosmag.com/html/Issues/201304/page11.html

 

Jeśli mimo wszystko wolisz coś z interfejsem graficznym, to możesz spokojnie zainstalować paczkę przygotowana dla Magei 5 → http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/4/idpl/30745951/dir/mageia_5/com/easymp3gain-0.5.0-8.mga5.x86_64.rpm.html

Rzuca błędem przy korzystaniu, ale można go zignorować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mogę powiedzieć tyle, że wyniki są za każdym razem inne, bo pewnie podajesz mu różne zestawy plików do analizy albo różne opcje

Właśnie dokładnie tak.... :)

Znam angielski i też to czytałem - jedno przeczy drugiemu, w końcu "zgłupiałem" i stąd ten mój wątek na naszym Forum. Pobawię się trochę nim w konsoli ale z wielką chęcią skorzystam z tego co mi podałeś.

 

Wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...