Skocz do zawartości

Fedora i czarny ekran


dragonite

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem tzn. Fedora 27 się zainstalowała, przy uruchamianiu komputera pojawia się symbol Fedory ale później już tylko sam szaro-czarny ekran. I teraz pytanie: Czy to oznaka, że sobie karta graficzna nie radzi czy może coś innego ??

Na jednym z forum otrzymałem informacje abym przeczytał o parametrze dla kernela  nomodeset

 

Znalazłem dwa podejścia https://ask.fedoraproject.org/en/question/9291/how-do-you-make-nomodeset-permanent/  oraz https://ask.fedoraproject.org/en/question/113653/how-to-add-nomodeset/  które z nich jest właściwe ??
Mam jeszcze pytanie jak wywołać konsole gdy nie mam uruchomionego systemu ? czy mogę wejść do karnela przed uruchomieniem systemu ??

?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz uruchomić system z innego kernela, niż masz zainstalowany. Płytka, czy pendrajw z Fedorą działa, więc uruchom z nich komputer i możesz dokonać tak zwanego change roota do zainstalowanego systemu. W terminalu wygląda to tak:

su -
mkdir /mnt/fedora_na_dysku # tworzymy jakiś punkt montowania
mount -t xfs /dev/sda2 /mnt/fedora_na_dysku # montujemy partycję root
mount -t xfs /dev/sda1 /mnt/fedora_na_dysku/boot # montujemy partycję boot (jeżeli jest)
mount -o bind /dev dev       # montujemy katalogi "systemowe", których Fedora potrzebuje do działania
mount -o bind /proc proc
mount -o bind /sys sys
mount -t tmpfs tmpfs tmp
chroot /mnt/fedora_na_dysku  # logujemy się na roota do zainstalowanego systemu

Kilka uwag:

  • /dev/sda2 oraz /dev/sda1 to zmyślony przykład, u Ciebie Fedora może być zainstalowana na innych partycjach; ich nazwy i typ możesz sprawdzić wpisując w terminalu fdisk -l
  • jeżeli masz partycje w innym formacie (np. ext4 zamiast domyślnego xfs), napisz -t ext4, lub jeszcze coś innego.

I już. Możesz od teraz działać na zainstalowanym systemie, tak jakby się zwyczajnie uruchomił. Dodam tylko, że aby nadpisać różne pliki nie musisz chrootować się do systemu. Czasami jednak trzeba nie tylko napisać coś w pliku konfiguracyjnym, ale też uruchomić jakiś program. Chroot świetnie się do tego nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...