Skocz do zawartości

AMD APU Ryzen5 2400 G i Linux


Krzysztof Michalak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Przymierzam się do zakupu sprzętu i już wiem, że to będzie płyta z AM4 A320 (nie interesuje mnie OC) Ryzen 5 2400G. Z tego co wygooglałem, nie ma jeszcze aktualnego jądra, które to ogarnie? Do tej pory poza bardzo starą wersją Fedory na PowerMaku G4 PPC, używałem Fedora Python Class Room. Jestem fanem "wężona", ale praca na netbooku jest mało komfortowa. Chcę mieć na tym sprzęcie Linuksa i pytanie, kto będzie pierwszy (Mint/Ubuntu/Fedora)? Używa ktoś płyty z podstawka AM4 A320 (jakaś podpowiedź Asus/MSI/Asrock, a może konfig, co się lubi a co nie z Pingwinkiem). Dobrze, że się wstrzymałem, bo czekalem na nowe APU i się doczekalem.
Chce się w końcu uwolnić od mojego obłędnie szybkiego obecnego sprzętu i mieć go jako przenośne DVD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na AMD to bardzo nowy sprzęt. Niestety przywykłem, że produkty tej firmy działają na Linuksie z mocnym poślizgiem. Aktualne jądro, które to ogarnie to 4.16 i można się go spodziewać na Fedorze 28, która ma ukazać się w maju. Stosowne bety są już dostępne. Problem w tym, że to nie wszystko. Oficjalne wsparcie od AMD dotyczy dystrybucji Red Hata, Ubuntu LTS oraz SuSE Enterprise. https://support.amd.com/en-us/download/linux

Na otwartych sterownikach wchodzących w skład kernela 4.16 ponoć można już pracować. Możesz łatwo to sprawdzić ściągając live dvd Fedory 28.

https://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/test/28_Beta/Workstation/x86_64/iso/Fedora-Workstation-netinst-x86_64-28_Beta-1.3.iso

Na zamknięte sterowniki w Fedorze nie ma co liczyć. Są to tak zwane "binary blob" i Fedora z definicji unika tego typu oprogramowania. Nikt nie broni zainstalować ich ręcznie po pobraniu ze stronki AMD, ale nikt tego oficjalnie nie wspiera: ani AMD, ani Fedora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Widziałem na stronie AMD, że w sumie oficjalnie Ubuntu LTS i RHL. Hmm, sprzętu jeszcze nie kupiłem, ale bardzo mi się podoba, podobnie jak Fedora i Mint. Pożyjemy zobaczymy, poczekam jeszcze ciut. A jak wygląda sprawa z RedHatem i Fedorą teraz? Kiedy bawiłem się Fedorą PPC (chyba 12 dawno temu, bo 13 to już G5), to nazywano ten system poligonem RedHata, a teraz z tego co czytam to już całkowicie odrębne systemy. Niby wszystko jasne, ale widzę, że np. na stronie Linuksiarze.pl Fedora jest zaliczana do systemów bazujących na RH. Miałem sporą przerwę, wróciłem właściwie, by spróbować Python Class Room i byłem mile zaskoczony, a walczyłem na netbooku (wiem, sprzęt masakra :D). No i stwierdziłem, że pora kupić sobie sprzęt pod Linuksa (tylko). Wiem, że ponoć najlepsze stery to Intel lub Nvidia, ale jakoś APU jest dla mnie magiczne. Nigdy nie próbowałem RedHata, może warto spróbować, no ale ja chcę "klasopracownię Wężona". Do brzegu jak to mówią, to ile wspólnego z RedHatem na teraz Fedora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fedora z Red Hatem ma tyle wspólnego, co pudełko z klockami i gotowa budowla. Fedora celuje w to, co nowe: atomic, cockpit, wayland, nowe wersje czego się da. Red Hat daje pieniążki na infrastrukturę, konferencje, itd..., a w zamian bierze prawie gotowe rozwiązania, przetestowane przez kilkadziesiąt tysięcy osób.

Sprzęt pod Linuka to nie tylko intel i nvidia. Możesz  spokojnie korzystać z nieco bardziej budżetowych propozycji amd (np. E1-2100), które na standardowych sterownikach z kernela działają świetnie. Prawda, że wydajność jest na poziomie chińskiego klona Super Nintendo, ale jak już się włączy, to działa.

Jeżeli bardzo potrzebujesz Red Hata, to najtańszą i najbardziej życiową propozycją jest Red Hat Developer Suite, który kosztuje 99$ za rok. Ewentualnie możesz spróbować którego z rewelacyjnych klonów, na przykład CentOS, od niedawna sponsorowanego przez Red Hata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując...

1) Czy jak pobiorę stery dla RHL ze strony AMD to będę mógł je (bez problemów, sztuczek) zainstalować i używać z systemem Fedora?

2) Przy okazji, czy mogę sobie do wersji Fedora Python, doinstalować jakąś komendą rzeczy z innych dystrybucji Fedory, np gry z wersji Game?

3) Które ze środowisk dostepnych na Fedorze jest najważniejsze, najlepiej wspierane, najstabilniejsze?

 

To tyle dzięki za dotychczasowe informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Strzelam w ciemno, że chyba tak. :) Jedyne, co może uprzykrzyć życie to zbyt nowa wersja kernela, w której coś się zmieniło od kiedy ktoś z AMD projektował te sterowniki. Mieliśmy już nie raz taką sytuację z ich fglrx, które po instalacji nowego kernela zupełnie głupiały i nawet pulpitu nie dało się na nich uruchomić. Nie to, żeby z nvidią nie było takich problemów, ale są znaaaaaacznie rzadziej i jedną, czy dwie podwersje kernela można przeczekać.

2. Spiny Fedory to ten sam system z innymi programy na płytce instalacyjnej. Są ze sobą w 100% kompatybilne i korzystają ze wspólnego bazowego repozytorium. Ja tam gry kupuję na Humble Indie Bundle, GOGu i Steamie, które po prostu działają.

3. Gnome jest domyśle na najpopularniejszym Fedora Workstation, a co za tym idzie błędy są najszybciej zgłaszane i najwięcej ludzi nad nimi pracuje. Jeżeli zamierzasz mieć komputer włączony 24/7 i ma działać pół roku bez restartu, to możesz zainteresować się lżejszymi środowiskami graficznymi w rodzaju XFCE, albo nawet Lxde, czy IceWM. W przypadku dwóch ostatnich jesteś najczęściej skazany na siebie, gdyż bardzo mało osób korzysta z nich na co dzień i w przypadku problemów nie ma kto pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Chwilowo bawię się starym Athlonem x2 i wstrzymałem się z zakupem, będzie nieco później.

Tak zacząłem się zastanawiać, czy w kontekście sterowników nie lepiej byłoby wybrać zamiast tego APU Ryzem np. Ryzen 3 + RX550, bo takie R7 to raczej cofanie się?

Jak myślicie lepiej w kontekście wydajności sprzętu i jakości sterowników na Linuksa wybrać to APU Ryzen5 2400G, czy lepiej Ryzen 3 1300 + RX550? W miarę podobne pieniądze za sprzęt.

Pobieram testowo, bo nigdy nie miałem Fedora Games i tak mnie naszło przy okazji zabawy Python Classroom i wersji LXQT, czy da się bezkonfliktowo podmienić Gnoma na LXQT, czy lepiej zainstalować LXQT i doinstalować sobie np. to co ma Python Classroom, Games itd.? Wiem, pewnie męczę, ale w sumie optymalnie byłoby dla mnie lekkie środowisko + Python i gry ze spina Games. 

Czy wybierając płytę główną omijać szerokim łukiem któregoś z producentów, czy wszystko jedno? Szukałem, nic nie znalazłem, ale może macie jakieś doświadczenia.

Edytowane przez Krzysztof Michalak
znalazłem rozwiązanie części pytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...