Skocz do zawartości

Przesiadka Na Fedorę 30


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was.

Zachciało mi się zainstalować na czysto ten system:). Cała instalacja poszła pięknie ale GRUB 2 nie zapisał się do MBR. W czasie instalacji Fedory 30 był wyraźny komunikat: instalowanie programu startowego. Windę mogę uruchomić ale Fedory już nie... Sytuacja dotyczy F29 i F30. Instalacja Gruba 2 z linii poleceń nie pomaga. Kiedyś podobna sytuacja była bodajże w F 17...:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo miło. :)Może masz ustawione w BIOSie/EFI ochronę rozruchowej części dysku? Też to sobie kiedyś ustawiłem i kilka dni szukałem przyczyny. Używasz BIOSu, EFI, czy EFI z trybem kompatybilności BIOSowej? Zdarzało mi się już instalować Fedorę na laptopach z EFI i nie było wielkiego kłopotu. Bardzo by pomogło, gdybyś pokazał co się dzieje podczas instalacji Gruba z linii poleceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z BIOS-u i ochrony rozruchowej części dysku raczej nie włączałem. Przyznam się szczerze, że nawet nie wiem w którym miejscu ona jest:) W tej chwili Fedory nie mam, robiłem to z pobranego obrazu live Fedory 30...

#sudo fdisk -l | less

sudo grub2-install /dev/sdx (akurat u mnie było sdb)

Wszystko odbyło się bez żadnych błędów. Gdzieś ten Grub jest ale nie mogę go zlokalizować... W necie na anglojęzycznych forach coś pisali o uruchomieniu w stanie init 3 lub 4, wyłączeniu i włączeniu gdm...

Raczej zrobił mi się bałagan z partycjami...

Podczas instalacji Fedory dałem automatyczny podział na partycje i VLM. Spróbuję jeszcze raz. Jak coś to będę jeszcze na Forum pisać.

Tą opcję blokady postaram się sprawdzić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, SeeM napisał:

Bardzo miło. :)Może masz ustawione w BIOSie/EFI ochronę rozruchowej części dysku? Też to sobie kiedyś ustawiłem i kilka dni szukałem przyczyny. Używasz BIOSu, EFI, czy EFI z trybem kompatybilności BIOSowej? Zdarzało mi się już instalować Fedorę na laptopach z EFI i nie było wielkiego kłopotu. Bardzo by pomogło, gdybyś pokazał co się dzieje podczas instalacji Gruba z linii poleceń.

Drugi raz zainstalowałem Fedorę 30. Tym razem ściągnąłem obraz Live z KDE i użyłem ręcznego partycjonowania dysku. Też nie ma Gruba. Wydaje mi się, że te dwie wersje F29 i F30 trzeba instalować w trybie tekstowym... No może coś jeszcze zdziałam z wersją Live. Przyznam się, że nie podoba mi instalacja z wersji live. Kiedyś umieszczali zwykłe obrazy iso i nie było większych problemów... Ponownie spróbuję polecenia:

#sudo grub2-install

Wystartuję kompa w trybie ratunkowym. Mam taką płytkę ze starszą wersją Fedory... Oczywiście wykorzystam fdisk -l :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądałeś tutaj

https://getfedora.org/pl/workstation/download/

Ja nie miałem problemu z instalacją i znalezieniem Windowsa 8.1 trudności czasem występują i w Fedorze i w wydaniach debianowych z poprawna instalacja programu rozruchowego. Tylko w openSUSE przebiega to bez problemu (u mnie) -ale w SUSE to już trudniej skonfigurować WiFi. U ciebie pewnikiem "diabeł tkwi w szczegółach"

Pod Windowsem użyj do tworzenia bootowalnego USB programu Balena-Etcher https://github.com/balena-io/etcher/releases

Program sam sprawdza sumy kontrolne, bo często niewłaściwie zassany ISO powoduje błędy przy programie rozruchowym GRUB. Powdrawiam

Balena-Etcher.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, zibi743 napisał:

Przyznam się, że nie podoba mi instalacja z wersji live. Kiedyś umieszczali zwykłe obrazy iso i nie było większych problemów...

Nadal umieszczają: https://getfedora.org/en/server/download/

Nie daj się zmylić nazwie. Wersja serwer nie ma nic wspólnego z serwerem, po prostu nie jest Live. :)Jeżeli instalator uruchamia się w trybie tekstowym, to znaczy, że masz za mało ramu. Kiedyś potrzaba było 512, żeby wystartował graficzny instalator, teraz to już nie pamiętam. Jeżeli bardzo ci zależy, mogę spróbować sobie przypomnieć co pozmieniać w plikach Anakondy, żeby instalator nie sprawdzał ilości ramu przy jego uruchamianiu. Wystarczy mieć wówczas swap i będzie graficznie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) Uruchomiłem zainstalowaną Fedorę 30 na środowisku KDE. Muszę przyznać, że w windzie użyłem programu EasyBCD żeby dodać gruba do mbr'u.

Ale za to w menu uruchamiania systemów mam wielki bajzel:) Menu w menu:)

Następna sprawa jest taka, że po uruchomieniu Fedory 30 po krótkim czasie (1min - 2min) mysz mi przestała działać. Może jest zbyt "ciężka" (Fedora:) ) na KDE, tak jakby muliła...

Miałem F28 na KDE to działała mi normalnie... Może po aktualizacji będzie lepiej... Jak nie to skorzystam z linku, który mi podałeś i zainstaluję system na nowo:) Polubiłem te KDE i żal mi się z nim rozstawać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lcoyote napisał:

Zaglądałeś tutaj

https://getfedora.org/pl/workstation/download/

Ja nie miałem problemu z instalacją i znalezieniem Windowsa 8.1 trudności czasem występują i w Fedorze i w wydaniach debianowych z poprawna instalacja programu rozruchowego. Tylko w openSUSE przebiega to bez problemu (u mnie) -ale w SUSE to już trudniej skonfigurować WiFi. U ciebie pewnikiem "diabeł tkwi w szczegółach"

Pod Windowsem użyj do tworzenia bootowalnego USB programu Balena-Etcher https://github.com/balena-io/etcher/releases

Program sam sprawdza sumy kontrolne, bo często niewłaściwie zassany ISO powoduje błędy przy programie rozruchowym GRUB. Powdrawiam

Balena-Etcher.png

Szacunek dla Ciebie. Szczerze - nie zaglądałem ale już udało mi się uruchomić zainstalowaną Fedorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, zibi743 napisał:

...na KDE, tak jakby muliła...

Miałem F28 na KDE to działała mi normalnie... Może po aktualizacji będzie lepiej... Jak nie to skorzystam z linku, który mi podałeś i zainstaluję system na nowo:) Polubiłem te KDE i żal mi się z nim rozstawać:)

KDE Plasma jest najbardziej sprzętowo wymagającym środowiskiem. Następne w kolejce jest Gnome, Cynamon i MATE a najlżejsze Xfce. Jest również sporo innych do doinstalowania. Poczytaj tutaj https://www.linuxportal.pl/srodowiska-graficzne

środowiska graficzne.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...