Jump to content
lcoyote

Linux Rosa - nowa przygoda

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Tak jak wcześniej planowałem - zrobiłem przesiadkę na ROSA Desktop Fresh R11 linux oparty na repozytoriach Red Hat. Niektóre polecenia wyglądają inaczej niż w Fedorze

Aktualizacja systemu to

urpmi --auto-update

Instalacja programu

urpmi krusader

a deinstalacja

urpme krusader

usuwa pakiet „krusader” (i wszystkie pakiety zależne od tego pakietu)

Niewątpliwie urpmi jest jednym z najważniejszych narzędzi ROSA. Dzięki urpmi możesz łatwo zarządzać pakietami. Jeśli poradzisz sobie z urpmi, nigdy nie doświadczysz „piekła zależności”, na które narzeka wielu niedoświadczonych użytkowników.

Polecenie urpmi.png

Hmmm... Z piekłem zależności spokojnie radzi sobie Rad Hat/Fedora z yum/dnf, Debian i wszystkie debianopochodne z apt-em, czy Arch i archopochodne jak Manjaro z packmanem i pewnie jeszcze parę innych, więc to - sorry - nic odkrywczego ;)

17 godzin temu, WalDo napisał:

Hmmm... Z piekłem zależności spokojnie radzi sobie Rad Hat/Fedora z yum/dnf, Debian i wszystkie debianopochodne z apt-em, czy Arch i archopochodne jak Manjaro z packmanem i pewnie jeszcze parę innych, więc to - sorry - nic odkrywczego ;)

z Red Hat/Fedora to się zgadzam że "piekło zależności" nie straszne. Archa i Manjaro nie poznałem (na razie) -ale debianopochodne instalują nawet jeśli po ostrzeżeniu że "nie spełnione są zależności" naciśniesz "ignoruj" -podobnie openSUSE. W ROSA bez braku spełnionych zależności programu nie zainstalujemy. Troszkę jest dziwne, że w polskiej wersji językowej pojawiają się w niektórych miejscach napisy w cyrylicy. No i forum po rosyjsku - ale od czego translator?!! ... i w Chromium tłumaczenie stron z automatu. Nie wiem tylko gdzie wyłączyć/włączyć logowanie do systemu z automatu/bez wpisywania hasła. I niektóre kolory "cerkiewne" czyli jasno niebieski. Ale działa szybko. To dopiero trzy dni na nim działam, ale już widać, że szybszy od openSUSE i prędkością podobny do Minta.