Skocz do zawartości

Fedora 30 XfcE4 Thunar SAMBA SMB


Sl0w_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem dotyczący z kopiowania plików do samby (serwera). Problem występuje następująco i tylko w systemie Fedora 30 Xfce4 Thunar (Fedora29, Ubuntu działa poprawnie).Gdy montuje serwer plików smb://192.168.1.210/ i wpisuje użytkowania oraz hasło dostaje dostęp do zawartości. Mogę usuwać mogę tworzyć w tym katalogu (smb) nowe pliki i foldery (działa to na Fedora 29 oraz UBUNTU, ten sam użytkownik), ale gdy próbuje skapować np. plik z pulpitu mam błąd ERROR WHILE COPYING TO THE DESTINATION IS READ-ONLY. Gdy używam MC kopiowanie z pulpitu lub innej ścieżki do samby przebiega bez żadnych problemów. Także programy takie jak np. Qnapi gdy skanują server z Fedory 30 i zaczyna zapisywać jakieś pliki na serwerze nie występuje żaden problem.

Mam wrażenie że problem leży po stronie Thuna’ra lecz nie nie wiem jak go rozwiać.

Na Fedora 30 Workstation działa wszystko prawidłowo.

Ma ktoś może jakieś sugestie gdzie szukać problemu ?

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj udział ręcznie. Dopisz do /etc/fstab:

//192.168.1.210/[nazwa_udziału] /mnt/dysk cifs user=[użytkownik],pass=[hasło],auto 0 0

I zamontuj mount /mnt/dysk . Z tego, co ostatnio używałem XFCE (w zeszłym roku) Thunar miał kłopoty z odtwarzaniem mediów z smb, chyba, że się zamontowało ręcznie. Zawsze działa idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy. Jeżeli smb jest zamontowane na maszynie z Linuksem, albo BSD, to należy na serwerze samby zmienić uprawnienia do plików.

sudo chown -R [użytkownik]:[grupa] /katalog/z/plikami

Jako bonus możesz uporządkować uprawnienia do plików oraz katalogów w katalogu z plikami:

sudo find /katalog/z/plikami -type d -exec chmod 750 {} \;
sudo find /katalog/z/plikami -type f -exec chmod 640 {} \;

Powyższe nadaje uprawnienia rwx:r-x:--- dla właściciela:grupy:pozostałych dla katalogów oraz rw-:r--:--- dla plików.

Możliwe, że Nautilus w Gnomie dba o uprawnienia w jakiś inny sposób, którego do końca nie rozumiem. :) i Bardzo uważaj na przypadkowe spacje w ścieżce do katalogu.

Użytkownik musi być ten sam, którego masz w pliku /etc/fstab.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maszynie SMB jest ustawiony prawidło gdyż niektóre foldery posiadają użytkowników i są dostępne tylko do odczytu, a niektóre tylko mają dostęp poszczególni użytkownicy.

Np. laptop (UBUNTU) ma przepisanego użytkownika i gdy wchodzę przez Tuhunar działa prawidłowo, tam gdzie mam zapis jest tam gdzie mam tylko odczyt, jest odczyt.

A na Fedora (nr. 30) i tylko Thunar gdy montuje przez smb://xxx.xxx.xxx.xxx/zasób mam dostęp tylko do odczytu lub usuwania z brakiem możliwości zapisu pomimo iż jestem zalogowany jako użytkownik z pełnymi prawami. Przez MC działa prawidło zapis odczyt usuwanie. Przez Gnome Nautliusa (nie wiem czy to jest to) działa prawidło. A gdy montuje tak jak mi podałeś katalog się montuje się ale tylko z prawami odczytu (prawa dostępu root) z poziomu użytkowania nie mam praw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...