Skocz do zawartości

Wymagania Dla Jack Audio Connection Tool


zibi743

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was.

Udało mi się skonfigurować JACK'a do nagrywania dźwięku (utworów muzycznych) z internetu i nie tylko.

Ustawiłem ten serwer dźwięku tak, że pulseaudio korzysta z JACK'a. Jednak podczas nagrywania zdarzają się czasami bardzo małe przerwy w odtwarzanej muzyce. Gdy odtwarzam tą muzykę niestety to nieznacznie słychać. W związku z tym chciałbym zapytać czy mój komputer nie jest do używania JACK'a za słaby:

8 GB RAM

CPU AMD Phenom II X4 956 3,4 GHz

no i wynik polecenia cat /proc/asound/cards:

0 [SB             ]: HDA-Intel - HDA ATI SB
                     HDA ATI SB at 0xfe024000 irq 16
1 [NVidia         ]: HDA-Intel - HDA NVidia
                     HDA NVidia at 0xfcffc000 irq 19

Audacity informuje, że są małe przerwy w nagranym utworze muzycznym a w Ocenaudio to nieznacznie słychać.

Ustawienia QJackCtl spisałem z internetu. Odtwarzanie w czasie rzeczywistym wyłączyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki spróbuję tak zrobić.

Wcześniej byłem przekonany, że nikt mi nie odpowie na tego posta. Z niecierpliwości odinstalowałem pakiety odpowiedzialne za JACK'a, miałem zamiar już od tego odstąpić.

Gdy dostałem odpowiedź od Ciebie to wykonałem dokładnie wszystkie czynności co za pierwszym razem żeby uruchomić ponownie ten serwer dźwięku ale coś mi nie wychodzi...

Przedtem Ocenaudio JACK'a mi widział jako monitor of pulse audio jack-sink (jak nie pomyliłem się w nazwie) a Audacity w miejsce ALSY miał Jack'a.

Może coś przeoczyłem... W każdym bądź razie próbuję dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jestem ponownie.

Mam prośbę. Powiedz / powiedzcie mi co robię źle. Nie wyszło mi.

Podejmowałem kroki tak jak opisane na tych stronach:

https://fedoraproject.org/wiki/JACK_Audio_Connection_Kit

https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/17/html/Musicians_Guide/sect-Musicians_Guide-Integrating_PulseAudio_with_JACK.html

https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/16/html/Musicians_Guide/sect-Musicians_Guide-Using_JACK.html#sect-Musicians_Guide-Install_and_Configure_JACK

Dodałem siebie do grupy jakckuser.

Po uruchomieniu serwera jack w oknie wiadomości zobaczyłem coś takiego:

19:55:12.391 Statistics reset.

19:55:12.396 ALSA connection change.

19:55:12.399 D-BUS: Service is available (org.jackaudio.service aka jackdbus).

19:55:12.525 ALSA connection graph change.

20:04:53.220 Startup script...

20:04:53.220 pulseaudio -k

20:04:53.630 Startup script terminated successfully.

20:04:53.835 D-BUS: JACK server is starting...

20:04:53.837 D-BUS: JACK server was started (org.jackaudio.service aka jackdbus).

Tue Oct 27 20:04:53 2020: Starting jack server...

Tue Oct 27 20:04:53 2020: JACK server starting in non-realtime mode

Tue Oct 27 20:04:53 2020: self-connect-mode is "Don't restrict self connect requests"

Tue Oct 27 20:04:53 2020: Acquired audio card Audio0

Tue Oct 27 20:04:53 2020: creating alsa driver ... hw:SB|hw:SB|1024|2|44100|0|0|nomon|swmeter|-|32bit

Tue Oct 27 20:04:53 2020: configuring for 44100Hz, period = 1024 frames (23.2 ms), buffer = 2 periods

Tue Oct 27 20:04:53 2020: ALSA: final selected sample format for capture: 32bit integer little-endian

Tue Oct 27 20:04:53 2020: ALSA: use 2 periods for capture

Tue Oct 27 20:04:53 2020: ALSA: final selected sample format for playback: 32bit integer little-endian

Tue Oct 27 20:04:53 2020: ALSA: use 2 periods for playback

Tue Oct 27 20:04:53 2020: graph reorder: new port 'system:capture_1'

Tue Oct 27 20:04:53 2020: New client 'system' with PID 0

Tue Oct 27 20:04:53 2020: graph reorder: new port 'system:capture_2'

Tue Oct 27 20:04:53 2020: graph reorder: new port 'system:playback_1'

Tue Oct 27 20:04:53 2020: graph reorder: new port 'system:playback_2'

Tue Oct 27 20:04:53 2020: graph reorder: new port 'system:playback_3'

Tue Oct 27 20:04:53 2020: graph reorder: new port 'system:playback_4'

Tue Oct 27 20:04:53 2020: graph reorder: new port 'system:playback_5'

Tue Oct 27 20:04:53 2020: graph reorder: new port 'system:playback_6'

Tue Oct 27 20:04:55 2020: Saving settings to "/home/zf/.config/jack/conf.xml" ...

20:04:55.912 JACK connection change.

20:04:55.914 Statistics reset.

20:04:55.925 Client activated.

20:04:55.925 Patchbay deactivated.

20:04:55.925 Post-startup script...

20:04:55.925 pactl load-module module-jack-source;pactl load-module module-jack-sink

20:04:55.942 JACK connection graph change.

20:04:56.346 Post-startup script terminated with exit status=256.

Tue Oct 27 20:04:55 2020: New client 'qjackctl' with PID 3139

20:06:03.693 XRUN callback (1).

 

Za pierwszym razem postępowałem identycznie i nie było żadnego problemu.

Wprawdzie teraz Audacity w polu Host pokazuje mi Jack Audio Connection Kit jednak dźwięku nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2020 o 15:56, SeeM napisał:

To jest dosyć łatwo sprawdzić. Włączy muzykę, zacznij nagrywać i wpisz htop w terrminalu. Daj znać co tam wyszło i czy LOAD nie jest na poziomie większym, niż ilość rdzeniw Twoim procesorze.

OK. Chodzi Ci o zużycie CPU przez JACK? O kurde ale ze mnie...:) Wartość Load w przypadku Audacity dochodzi maksymalnie do 3,9 a w Ocenaudio ponad 4 lub 4,1.

Zużycie procesora waha się między 0,7 - 1,3%. Mój AMD ma 4 rdzenie. Te dane są z KDE. W Mate wartość Load jest odrobinę niższa. W tym środowisku również Audacity informuje o przerwach tak jak na screenie ale przy odtworzeniu jakoś tego nie słyszę...

Czegoś chyba niedopracowałem bo w mikserze podczas procesu nagrywania nie pokazuje urządzenia...

Może te "przerwy" w odtwarzaniu dźwięku są spowodowane tym, że mogłem nieumyślnie zdublować jakieś procesy?...

htop.png

przerwy_w_dźwięku.png

Edytowane przez zibi743
Screeny były niewidoczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zrzucie ekranu żadnego obciążenia nie ma. LOAD ponad 4 przy czterech rdzeniach oznacza, że jakiś proces czeka na zasoby, których w tej chwili sprzęt nie jest w stanie dostarczyć i mogą to być albo procesor, albo wydajność dysku (konkretnie IO). Fajnie by było to odsłuchać. Załącz gdzieś plik mp3, może być nawet 64 kb/mono, byle byłoby słychać jakiś problem. Czy używasz może kernela z łatkami real time z repozytorium CCRMA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam niczego z CCRMA. Kernela również nie mam patchowanego. Jakąś mp3 dołączę jutro. Te przerwy to są małe przerwy, wygląda tak jakby inny proces "zabierał" część mocy dla CPU.

Testowałem nagrywanie na potrzeby Forum ale nic nie zapisywałem.

Tak na marginesie:

Jack'a zostawię, nie będę go odinstalowywać. Czy pulseaudio nadaje się do nagrywania w taki sposów żeby jakość dźwięku np. w odtwarzaczu samochodowym była OK?

Sam proces nagrywania nie wymaga zbyt dużej mocy CPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dołączyć plik mp3 z nagraniem ale ku mojemu zdziwieniu nie słychać żadnych nawet drobnych przerw....

Ocenaudio ma trochę większe wymagania. Po nagraniu utworu tym programem podczas odtwarzania również nic nie słyszałem "podejrzanego"...

Możliwe, że tylko podczas nagrywania było słychać te przerwy.

Mam jednak dodatkowe pytanie:

Mogę nagrywać muzykę przy uruchomionym serwerze JACK i zatrzyzmanym. Przy zatrzymanym jack'u Audacity i Ocenaudio i tak korzysta z tego serwera dźwięku.

Na tej podstawie sądzę, że mogłem powielić proces JACK'a i dlatego LOAD był trochę za wysoki. No chyba, że się mylę... Czy tak powinno być?

QJackCtl.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2020 o 20:35, SeeM napisał:

Na zrzucie ekranu żadnego obciążenia nie ma. LOAD ponad 4 przy czterech rdzeniach oznacza, że jakiś proces czeka na zasoby, których w tej chwili sprzęt nie jest w stanie dostarczyć i mogą to być albo procesor, albo wydajność dysku (konkretnie IO). Fajnie by było to odsłuchać. Załącz gdzieś plik mp3, może być nawet 64 kb/mono, byle byłoby słychać jakiś problem. Czy używasz może kernela z łatkami real time z repozytorium CCRMA?

Zdecydowałem się jednak załączyć mp3-kę;). Na sreenie widać miejsca przerw dźwięku ale ja ich nie słyszę. Może Ty usłyszysz....

Co do tego "zdublowania" procesów jack to nie włączałem teraz QJackCtl tylko wystartował jack z systemem...

Wygląda na to, że te "przerwy" są niesłyszalne dla ludzkiego ucha...

mp3_jack.png

mp3_jack_64kbps.mp3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O... To spróbuję zmienić uprawnienia.

Robiłem testy z tym nagrywanie (jack) i najlepiej wychodzi na MATE. Przed instalacją i konfiguracją JACKA jak nagrywałem na pulseaudio to nic nie "zacinało". Dochodzę do wniosku, że mogę mieć sprzęt "minimal requirements":)

Zobaczę te uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze dodać, że niezbędne procesy jack, firefox oraz systemowe zużywają mi łącznie ok 25% zasobów CPU i ponad 2,1 GB RAM-u (KDE) i około 20% zasobów CPU oraz nieco ponad 1,6 GB RAM-u (MATE)

Gdy szukałem na Google informacji na temat instalacji i konfiguracji jack'a to ostrzegali, że to zużywa dużo zasobów procesora ale nie myślałem że aż tyle:)

AMD PHENOM II X4 965 3,4 GHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...