Skocz do zawartości

Koniec Projektu CentOS, czy rok 2021 będzie rokiem Fedory?


Jonshu

Rekomendowane odpowiedzi

Wątpię. Fedora za bardzo różni się od RHELa by być uważana za drop-in replacement. CentOS wciąż można uważać za

RHEL_VERSION+0.1

Przy czym jednak wciąż uważnie patrzę na Rocky Linux, może Euro Linux zdobędzie popularność większą niż marginalną.

No i przy okazji powstania Dockera sporo obrazów bazuje na Alpine i Debianopochodnych, więc tutaj udział CentOSa też jest nieduży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Jonshu napisał:

czy w związku z zamknięciem CENTOS-a, Fedora Server może być traktowana jako jedna z alternatyw?

Prywatnie używam i bardzo sobie chwalę. Trochę za często trzeba aktualizować do nowego wydania, gdzie zmienia się wersja PHP oraz Pythona, przez co używane aplikacje muszą być na bieżąco i mieć dobre wsparcie. Fedora na serwer jest całkiem spoko, ale nie do zastosowań, które stoją teraz na CentOSie. Ja póki co poczekam jak Stream będzie wyglądał, nie mam problemu być trochę do przodu. Kiedyś na VPSie z CentOSem miałem włączony Continous Release, co odpowiada mniej więcej obecnemu Streamowi i było w porządku.

21 godzin temu, uosiu napisał:

 

No i przy okazji powstania Dockera sporo obrazów bazuje na Alpine i Debianopochodnych, więc tutaj udział CentOSa też jest nieduży.

CentOS to w ogóle ma jakiś mikro-obraz? RHEL to wiem, że ma mały obraz dla kontenerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2020 o 13:51, uosiu napisał:

Przy czym jednak wciąż uważnie patrzę na Rocky Linux, może Euro Linux zdobędzie popularność większą niż marginalną.

Myślę że EuroLinux ma spore szanse jako dobra alternatywa, zwłaszcza że jest on technicznie dojrzałym już systemem i sprawdzonym w boju... Ale czy polskiej firmie uda się zdobyć  dużą popuarność? czas pokaże... Jeśli chcecie porozmawiać o EuroLinuksie, temat zasługiwałby na oddzielny wątek, może nawet uda się nam zaprosić do dyskusji kogoś z ich zespołu technicznego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2020 o 11:14, SeeM napisał:

CentOS to w ogóle ma jakiś mikro-obraz? RHEL to wiem, że ma mały obraz dla kontenerów.

Ma dla dockera, ale czy jest on mikro to nie wiem https://hub.docker.com/_/centos

1 godzinę temu, Jonshu napisał:

Myślę że EuroLinux ma spore szanse jako dobra alternatywa,

Ale raczej nie oferują wersji darmowej, tak jak CentOS, a stanowią tylko tańszą alternatywę dla rhel.

Jak dla mnie obecnie jedyną poważnym ograniczeniem CentOS Stream jest krótszy okres wsparcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, sunrise napisał:

Ale raczej nie oferują wersji darmowej, tak jak CentOS, a stanowią tylko tańszą alternatywę dla rhel.

Niestety nie oferują (EuroLinux) wersji darmowej z tego co mi wiadomo. Ale wiesz jak to jest z darmowym, CentOS był darmowy i wszyscy widzimy czym to się kończy...
Wiem że mają jakąś specjalną ofertę dla użytkowników CentOS-a, i pewnie też spore rabaty przy większej ilości, ale nie wiem jak to konkretnie przekłada się na ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jonshu napisał:

Ale wiesz jak to jest z darmowym, CentOS był darmowy i wszyscy widzimy czym to się kończy...

Debian też jest darmowy, czyżbyś coś sugerował :) Jak na razie razem z Ubuntu mają chyba z 75% rynku serwerów, a pewnie będą mieli więcej po całym zamieszaniu z CentOSem.

Myślę, że nowi użytkownicy wybiorą darmową alternatywę, a jak się już przyzwyczaja to wiadomo jak jest z przyzwyczajeniami, raczej wybiorą płatne wsparcie dla Debiana/Ubuntu niż przejdą na RHEL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...