Skocz do zawartości

Ocenaudio Redukcja Basów W Nagranych Utworach


zibi743

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy Ktoś orientuje się jak zredukować bas w nagranym utworze za pomocą edytora dźwięku Ocenaudio? Audacity już nie używam.

Podczas nagrywania piosenek z radia (RMF FM) miałem aktywny serwer dźwięku jack. W RMF puszczają utwory ze wzmocnionym basem. W edytorze dźwięku wykres graficzny tak nagranej piosenki nie wygląda zbyt profesjonalnie, czyli taki "zlany" pas (ścieżka stereo) choć brzmi oryginalnie.

Próbowałem zredukować bas za pomocą equalizera. Chyba udało się ale do końca nie jestem pewien czy delikatnie brzmienie utworu nie zostało zmienione. Przesłuchiwałem kilka razy.

Kiedy nagrywam muzę np. ze Spotify używając Ocenaudio (serwer dźwięku jack aktywny) wykres wygląda dobrze tak jak w nagraniach w systemie Windows.wykres1.thumb.png.28a9dd9e034a2703dc6eebfda4a25f7d.pngwykres.thumb.png.4ba10b200be8b259fd5aaaea8261559b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W darmowym Ardour, albo bardzo tanim Reaper - https://cdm.link/2020/07/reeq-free-reaper-eq-keeps-getting-better/  - jest śliczny korektor. Każdy jeden cyfrowy mikser ma coś takiego i w cyfrowym audio to przemysłowy standard. HPF, LPF, tyle częstotliwości ile chcesz i pokazuje aplitudę podczas odtwarzania, więc widać gdzie ile brakuje, a gdzie jest za dużo. Nie mówiąc o dodatkowych filtrach i efektach, przez jakie możesz "przemasterować" radiowe nagrania. Możesz też użyć darmowych wtyczek -  http://calf-studio-gear.org/

Radio FM musi trochę wzmonić basy (i zapewne skompresować i zrobić dodatkowe magiczne rzeczy), ponieważ muzyka jest odtwarzana na tanich słuchawkach, tanich radyjkach i tanich głośniczkach w samochodzie, gdzie basy są dodatkowo zagłuszane przez odgłosy drogowe.

A co do Audacity, to możesz spokojnie używać. W repozytoriach Fedory jest nadal starsza wersja, zanim Muse zaczęło mieszać w licencji oraz zabierać statystyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O!:) To bardzo ciekawe.... Przyjrzę się temu. Wielkie dzięki. Tak przy okazji zapytam czy gdy wykres graficzny nagranego utworu (jack audio server) wygląda jak "zlany" pas to normalna sprawa? Oczywiście brzmi jak w oryginale. Nie chcę porównywać wszystkiego z windą ale tam wygląda to po ludzku:)

Tak jak wcześniej pisałem, w nagranych piosenkach o niezbyt wygórowanym poziomie basów (w źródle) graph wygląda normalnie. Już bez powiększania dobrze to widać.

Tak zastanawiam się, może powinienem był inaczej skonfigurować jack audio connection kit... Wyłączyć na stałe pulse audio chociaż wiele aplikacji go używa...

W chwili obecnej w razie potrzeby pulse audio jest przekierowywany na jacka. Edytory dźwięku jako urządzenie nagrywające pokazują Jack sink (PulseAudio JackSink) lub monitor jack audio itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zibi743 napisał:

Mógłbyś podać dokładny link skąd pobrałeś taniego reapera? Jaka jest jego cena? Może nie tam patrzyłem bo koszt to 60 $

To właśnie ten tani. :) Ale:

  • nie musisz kupować dodatkowo pluginów, bo są w pakiecie,
  • licencja obejmuje wersję na wszystkie systemy operacyjne
  • dostajesz aktualizację kilku dużych wersji do przodu; aktualizowałem swoją kopię wiele razy i po prostu działa.

Ostrzegam, że będzie Ci bardzo trudno wrócić do Audacity, bo W Reaperze pracuje się po prostu szybciej. Głównie przez to, że nie trzeba zatrzymywać odtwarzania, by zrobić cokolwiek: przesunąć ścieżkę, podzielić ją na pół, dodać efekt, itd...

Nie musisz go od razu kupować, będzie działał jakiś miesiąc bez rejestracji.

Zlany pas to efekt przepuszczenia nagrania przez stereo kompresor, użyty prawie na samym końcu produkcji nagrania. Jego zadanie to przyciszenie najgłośniejszych dźwięków i potem podbicie wszystkiego do góry. Osiągana w ten sposób "cegła" na wykresie jest efektem tak zwanej wojny głośności w muzyce Pop, według której zwycięża zawsze najgłośniejszy kawałek. Coś w tym jest. Jeżeli na Linuksie i na Windowsie wygląda ona inaczej, oznacza to różnice w ustawieniu poziomu głośności na wejściu słuchawkowym, usb, czy jakiego tam używasz.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...