Jump to content

Owncloud / Nextcloud


SeeM
 Share

Recommended Posts

Może ktoś ma nextclouda i lubi przy nim pogrzebać?

Właśnie zaktualizował mi się do wersji 23, gdzie chwalą się szybszym transferem plików. W poróananiu do firmowego Ownclouda (też zaktualizowanego) rzeczywiście widać różnicę. Co prawda rzadko korzystam z interfejsu www do wysyłania plików, albo ogólnie synchronizacji, ale jest.

Zupełnie przeoczyłem moment, od kiedy w kalendarzu można przenosić myszką spotkania i wydarzenia na inne dni i godziny.

Ogołnie interfejs jest trochę odświeżony. Najmniej pliki i kontakty. W ustawieniach trochę się pozmieniało. Można przykładowo wpisać swoje godziny pracy, co ułatwia planowanie spotkań, oraz ładnie dostosować powiadomienia. Bardzo rozszerzono też uprawnienia administracyjne. To już nie jest tak, że ktoś albo jest adminem, albo nie jest. Można dać uprawnienia tylko do crona aplikacyjnego, albo tylko do motywu, albo tylko do wyświetlania przeglądu ustawień administracyjnych. Wystarczy porobić grupy, powiedzmy admin-motyw, i dodać im uprawnienia.

Mój Nextcloud wygląda tak: Fedora 35, Apache, php-fpm, MariaDB 10.5. Od lat nie mam z nim problemu. Co prawda nie jest skonteneryzowany, ale Apache i php-fpm używają dedykowanego użytkownika dla aplikacji, więc jakieś tam ograniczenia są. W PHP ustawiłem memory_limit na 512M. Sporo, ale jest 512 jest wykorzystywane tylko podczas aktualizacji. Na co dzień mógłbym to spokojnie zmieniać na 128M. Również z powodu przedłużających się czasem aktualizacji,, na vhoście w Apache jest ustawione ProxyTimeout 480 , żeby PHP zdążył ze wszystkim, zanim Apache zwróci 408.

Używa ktoś 2FA, lub szyfrowania po stronie serwera? Chciałbym to wdrożyć u siebie, ale trochę się cykam. O antywirusie nawet nie marzę, bo ClamAV zużywa kosmiczne ilości pamięci, której ten serwer nie posiada.

Link to comment
Share on other sites

Istnieje - https://play.google.com/store/apps/details?id=at.bitfire.davdroid&hl=pl  -  i jest nie tyle klientem Nextcloud, co klientem webdav. Synchronizuje się więc "pod maską" z Nextcloudem i można wówczas używać dowolnego oprogramowania do kontaktów, czy kalendarza. Może to być kalendarz googlowy, samsungowy, czy jakikolwiek inny. Kontakty i terminy wyświetlają się dokładnie na tych samych zasadach, co loklane, czy powiązane z innymi kontami. To sam dotyczy wszelkich powiadomień, spotkań, przypomnień i tak dalej.

inne systemy telefoniczne nie mają tego problemu, bo obsługują webdava natywnie. Nawet starszy telefon z BB10 synchronizował mi kalendarz bez żadnego dodatkowego oprogramowania.

Link to comment
Share on other sites

  • Jonshu changed the title to Owncloud / Nextcloud

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...