Skocz do zawartości

Nvidia Optimus - Fedora35 KDE Plasma 5 + X11


lucifer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Potrzebuję pomocy bardziej doświadczonych użytkowników bo mój mózg jest bardzo blisko eksplozji...

[user@asus-tuf-fedora ~]$ uname -a
Linux asus-tuf-fedora 5.16.12-200.fc35.x86_64 #1 SMP PREEMPT Wed Mar 2 19:06:17 UTC 2022 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Posiadam laptopa na którym mam dwie karty graficzne - zintegrowaną AMD oraz Nvidia GTX 1650Ti czyli z tego co wyczytałem zalicza się do technologi optimus. Chcąc pozbyć się całkowicie windowsa ( w tej chwili mam dual boot) chciałbym mieć możliwość odpalania jedynie CSa korzystając z dedykowanej karty a reszta może śmigać na integrze w celu oszczędzania baterii.

Trochę poczytałem o Optimus, Bumblebee, Prime etc i zacząłem się gubić. Na początku w SDDM ustawiłem sobie autologowanie w sesji X11 dla plasma 5 żeby jednak pozbyć się Wayland chociaż z tego co wyczytałem, Wayland od wersji Plasma 5.20 powinien działać dobrze ze sterownikami Nvidia.

Bumblebee - na fedoraproject znalazłem info "With recent releases of Xorg and the NVIDIA driver, Bumblebee is no longer required. Please refer to the RPM Fusion NVIDIA documentation to see how you can get the best out of your NVIDIA Optimus hardware on Fedora." Rozumiem w takim razie, że to mogę sobie odpuścić

RPMFusion - z dokumentacji wynika, że najnowsze sterowniki są dostępne od Fedory 34 więc takowe zainstalowałem zgodnie z instrukcją na stronie.

Prime - Tego nie chciałbym instalować bo z tego co rozumiem to wymusi to działanie jedynie dedykowanej karty co skróci czas pracy na baterii...

Zainstalowałem sterowniki zgodnie z https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA?action=show&redirect=Howto%2FnVidia#Current_GeForce.2FQuadro.2FTesla ale we właściwościach systemu cały czas widzę AMD RENOIR dla Graphic Processor. Co robię nie tak? polecenie modinfo zwraca poprawną wersję jaka powinna być zainstalowana.

[user@asus-tuf-fedora ~]$ modinfo -F version nvidia
510.47.03

Screenshot_20220310_163711.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lucifer napisał:

Prime - Tego nie chciałbym instalować bo z tego co rozumiem to wymusi to działanie jedynie dedykowanej karty co skróci czas pracy na baterii...

I tu się mylisz. Owszem da się skonfigurować, by działała tylko Nvidia, ale domyślnie wszystko będzie na integrze. Jak będziesz chciał uruchomić coś na Nvidii to według dokumentacji wpisujesz w konsoli:

NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 polecenie

Teoretycznie po instalacja sterowników (co już zrobiłeś), konfiguracja powinna się ograniczać do wklepania tego czegoś: 

cat > /etc/modprobe.d/nvidia.conf <<EOF
# Enable DynamicPwerManagement
# http://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/440.31/README/dynamicpowermanagement.html
options nvidia NVreg_DynamicPowerManagement=0x02
EOF

Bardziej niestety nie pomogę. Z PRIME miałem doświadczenie tylko na Manjaro, a tam w tych kwestiach jest dużo prościej – albo instalujesz system z własnościowymi sterownikami i masz out of box, albo robisz to dosłownie w dwóch kliknięciach w ustawieniach systemowych. A potem tylko `prime-run polecenie` i aplikacja śmiga na Nvidii. Działało to znakomicie. Teraz już nie działa, zmieniłem sprzęt :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! I tak pomogłeś więc jestem wdzięczny ;)

Odnośnie Prime - Ja nawet nie chcę żeby działała tylko Nvidia :) wolałbym żeby wszystko było na integrze, a jedynie CS śmigał na dedykowanej karcie no ale jestem skłonny do kompromisów ;)

Sam już nie wiem co działa a co nie... we właściwościach systemu cały czas widzę AMD RENOIR ale screenfetch czy gui nvidia pokazuje właściwą nazwę karty. Cały czas próbuję odpalić CSa z właściwymi zmiennymi ale za każdym razem fpsów jest około 150 (na windowsie oscyluje w granicach 300) i nie wiem czy ja nie umiem tego ustawić czy po prostu coś jest nie tak skonfigurowane ale znając mnie to pewnie gdzieś popełniłem jakiegoś babola... :)

EDIT: A niech będzie, zdecydowałem się na prime :) wolę żeby wszystko chodziło na GPU Nvidia aniżeli nic. Próbowałem zainstalować PRIME zgodnie z https://ask.fedoraproject.org/t/solution-easy-prime-setup-using-nvidia-auto-installer-for-fedora/14426 jednakże mam problem z poniższym poleceniem:
 

[user@asus-tuf-fedora linux64]$ sudo nvautoinstall primec

[sudo] password for user:  
[ # ] NVIDIA AUTOINSTALLER FOR FEDORA LINUX
[ ★ ] CHECKING SUPERUSER PERMISSIONS...
[ ✓ ] Superuser privilege acquired
[ ★ ] CHECKING AVAILABILITY OF RPM FUSION NVIDIA REPOSITORY...
[ ✗ ] RPM Fusion repository for Proprietary NVIDIA Driver was not detected
[ ✗ ] Leaving installer

tylko, że ja instalowałem sterowniki z RPM Fusion :(
 

Edytowane przez lucifer
additional info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum wyczytałem że z  początku na Vega pod Linuksem, obraz bywał nieczytelny tak że oczy bolały po pewnym czasie od wpatrywania się w ekran. Jestem ciekaw jak wygląda obecnie sytuacja w tym temacie.

czy czasem nie powinno być :

sudo nvautoinstall --primec

niby drobiazg, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sunrise

Wynik dla dnf repolist:


repo id                                                                            repo name
copr:copr.fedorainfracloud.org:t0xic0der:nvidia-auto-installer-for-fedora          Copr repo for nvidia-auto-installer-for-fedora owned by t0xic0der
fedora                                                                             Fedora 35 - x86_64
fedora-cisco-openh264                                                              Fedora 35 openh264 (From Cisco) - x86_64
fedora-modular                                                                     Fedora Modular 35 - x86_64
microsoft-edge                                                                     microsoft-edge
packages.microsoft.com_yumrepos_edge                                               created by dnf config-manager from https://packages.microsoft.com/yumrepos/edge
rpmfusion-free                                                                     RPM Fusion for Fedora 35 - Free
rpmfusion-free-updates                                                             RPM Fusion for Fedora 35 - Free - Updates
rpmfusion-nonfree-nvidia-driver                                                    RPM Fusion for Fedora 35 - Nonfree - NVIDIA Driver
sputnik-look-and-feel                                                              Look And Feel (Fedora_32)
updates                                                                            Fedora 35 - x86_64 - Updates
updates-modular                                                  

@prymula

Jak próbuję uruchomić polecenie z --primec to dostaję błąd:

Usage: nvautoinstall [OPTIONS] COMMAND [ARGS]...
Try 'nvautoinstall --help' for help.

Error: No such option: --primec

a help zwraca poniższy usage:

Usage: nvautoinstall [OPTIONS] COMMAND [ARGS]...

Options:
  --version  Show the version and exit.
  --help     Show this message and exit.

Commands:
  cheksu  Check the user privilege level.
  compat  Check your system compatibility.
  driver  Install the NVIDIA driver.
  ffmpeg  Install only the FFMPEG support software.
  getall  Install all the above packages.
  nvrepo  Enable the official NVIDIA repository for CUDA.
  plcuda  Install only the CUDA support software.
  primec  Setup PRIME support.
  rpmadd  Enable the RPM Fusion NVIDIA drivers repository.
  vidacc  Install only the VDPAU/VAAPI acceleration.
  vulkan  Install only the Vulkan support software.

 

EDIT:
Sprawdziłem za pomocą repoquery, że np. akmod-nvidia został zainstalowany z  rpmfusion-nonfree-nvidia-driver więc jak mniemam powinienem to teraz przeinstalować używając  rpmfusion-free ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...