Skocz do zawartości

Instalacja Fedory w miejsce Minta za Windowsem


AndrzejB

Rekomendowane odpowiedzi

Mam laptopa zakupionego z Windows 10, potem był wymieniany dysk, Mint na całym dysku, aż w potem w serwisie zainstalowany znowu Windows na całym dysku 1 TB (klucze do niego były w biosie i przeżyły wymianę dysku).

Następnie instalowałem Minta, w instalatorze wybrałem że chcę zmniejszyć partycję Windows do 500 GB, dość długo trwało, ale zmniejszył, i nie musiałem nawet zmniejszać z poziomu Windows.

Zainstalował startową partycję Efi z wyborem Minta i Windows.

Teraz chcę instalować Fedorę. Zmniejszyłem Windows o 60 GB, nie chciało się zmniejszyć o więcej , bo jakieś pliki tam siedziały, których nie można było ruszyć, chętnie bym zmniejszył jeszcze o 230 GB. Włączyłem instalator Fedory KDE, i tam mam najpierw drzewo Minta, z jego partycją Efi i partycją danych a następnie partycje Windowsa.

Czy wyrzucić tylko >400 Gb partycję danych, czy też Efi, aby dal się uruchomić Windows, którego nie mogę przeinstalować bo mam tam już poinstalowane rzeczy, czy z partycji Efi od Minta będzie się teraz uruchamiać Fedora i Windows, czy też wrzucić Efi i instalator zainstaluje własną partycję bootowalna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja dwóch różnych dystrybucji Linuksa na jednym komputerze była zawsze dosyć skomplikowana. Bo o ile uruchomienie systemu Windows przez linuksowy bootloader jest dosyć proste, to uruchomienie Linuksa wymaga podania kilku parametrów, na przykład: gdzie jest partycja root i w jakiej wersji jest Kernel.

Jeżeli potrzebujesz kilku dystrybucji i jeszcze Windowsa, to szedłbym raczej w wirtualizację. Dodatkowy plusik będzie taki, że będziesz mógł używać tego wszystkiego jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak:

Link do obrazka

Chciałbym mieć jednego Linuksa, od lat używam Minta, kiedyś zaczynałem z Ubuntu, poprzez wirtualizację na Windows, aż wreszcie Mint stał się podstawowym systemem,

Teraz jednak chciałbym poznać świat rpm zamiast deb i potrzebuję zmienić z Minta usuwając go na Fedorę. Nie wiem czy usunąć partycję bootującą.

Co zrobić, aby bez problemu odpalał się i Windows i Fedora?

Inna rzecz, jak patrzyłem na wirtualizacji, TImeshift nie chce działać, może też trzeba partycje odpowiednio zainstalować aby działał? Ale może jest niebezpieczny. Zamiast Timeshift (potrzebny do powrotu gdy coś źle zainstaluję) chyba użyję kontenerów Docker i Kubernetes.

------------

A może tak: jak usunąć tylko Minta bez instalacji Fedory tak aby Windows od razu się ładował bez bootloadera wyboru?

Wtedy zainstalowałbym Fedorę w najprostszym trybie, instalator przydzieliłby całe dostępne miejsce (dodał by również to 60 GB, mam nadzieję że między tym miejscem a Mintem nie ma jakiejś małej 100 MB partycji, która nie pozwalała by je połączyć) i od razu dodałby swojego bootlloadera między Fedorą a Windows.

Czyli

1. usuwam Minta, wraz ze wszystkimi małymi partycjami, zmieniam partycję bootującą na bezpośredni Windows

2. Instaluję Fedorę w najprostszym trybie

Czy usuwanie można zrobić jakimś programem z poziomu Linuksa Live?

-------

Tu jest https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=53958

sudo apt-get install lilo
sudo lilo -M /dev/sda mbr

To odinstaluje Minta, ale czy będzie  zostawi Windows?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez wiele lat pracowałem na 2 linuksach na jednym dysku i bardzo sobie chwalę taką konstrukcję,
przykładowy układ partycji

/boot (miejsce na gruba)
/boot/efi (opcjonalnie)
/home - wspólna
/system1 (w tym którego dotyczy zamontować jako /)
/system2 (w tym którego dotyczy zamontować jako /)

Ważne żeby nazwy użytkowników różniły się między sobą w obu systemach, wtedy każdy z nich będzie miał swój katalog w /home i nawet można używać szyfrowania w ecryptfs. Podczas instalacji drugiego Linuksa trzeba pamiętać aby nie formatować partycji /home.

ten układ jest sprzed paru lat więc nie jestem pewien czy to się sprawdzi przy obecnych systemach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...