Skocz do zawartości

Wpływ posiadania kilku środowisk graficznych na wydajność działania systemu


chemik86

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam pytanie, czy jeżeli posiadam zainstalowane kilka środowisk graficznych to ma to wpływ na wydajność/szybkość działania systemu?

Tak w skrócie, posiadam fedorę 35 workstation z gnome, chciałem sobie potestować xfce/lxde czyli doinstalowałem i zastanawiam się, jak mi jakieś całkiem "przypasuje" to czy zostawić wszystko tak jak jest (jeżeli nie ma wpływu na wydajność, z tego co znalazłem, to nie powinno ale to też nie do końca zrozumiałem), czy też zainstalować goły system z danym środowiskiem graficznym.

Oczywiście szukałem informacji o odinstalowaniu dodatkowego środowiska ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jak to zrobić "dobrze", za to znalazłem, że można łatwo coś popsuć :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, chemik86 napisał:

Mam pytanie, czy jeżeli posiadam zainstalowane kilka środowisk graficznych to ma to wpływ na wydajność/szybkość działania systemu?

Nie.

23 minuty temu, chemik86 napisał:

Oczywiście szukałem informacji o odinstalowaniu dodatkowego środowiska ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jak to zrobić "dobrze", za to znalazłem, że można łatwo coś popsuć :)

Generalnie dostępne środowiska graficzne można zobaczyć wydając polecenie

dnf grouplist

Instalujesz poleceniem

dnf groupinstall "nazwa grupy do zaistalowania"

np. jeżeli chcesz zainstalować LXDE

dnf groupinstall "Środowisko LXDE"

a usuwasz poleceniem

dnf groupremove "nazwa grupy do usunięcia"

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, chemik86 napisał:

czy jeżeli posiadam zainstalowane kilka środowisk graficznych to ma to wpływ na wydajność/szybkość działania systemu?

Nie powinno mieć to żadnego wpływu na wydajność systemu, ale przy testowaniu wielu DE na jednym systemie trzeba troszkę uważać. Różne DE mogą korzystać z różnych narzędzi do i te narzędzia czasem mogą wchodzić sobie w paradę i czasem mogą wyjść różne kwiatki, najczęściej w kwestii wyglądu. Aby się przed tym zabezpieczyć wystarczy nie testować wszystkiego na jednym i tym samym użytkowniku – a więc np. instalujesz xfce i od razu tworzysz nowego usera, którego będziesz wykorzystywał tylko do logowania się do xfce. Po skończonych testach możesz usunąć dane DE i użytkownika wraz z wszystkimi plikami.

23 minuty temu, chemik86 napisał:

Oczywiście szukałem informacji o odinstalowaniu dodatkowego środowiska ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jak to zrobić "dobrze", za to znalazłem, że można łatwo coś popsuć

Sposób odinstalowania zależy od danego DE, więc tu nie ma prostej recepty – ale generalnie sprowadza się to do odinstalowania tego, co zainstalowałeś wraz z niepotrzebnymi zależnościami Co do popsucia to łatwo o to jeśli robisz wszystko na jednym użytkowniku. Na osobnych użytkownikach raczej ciężko coś popsuć.

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...