Skocz do zawartości

Polska społeczność Linuksowa


Jonshu

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem mały research i podzielę się wnioskami

polskie fora ogólnolinuksowe,
https://forum.linuxiarze.pl/
https://forum.linux.pl/
orientacyjnie oba mają średnio 250-300 wyświetleń post w skali miesiąca,
dla ciekawostki linuxiarze.pl w tym roku uruchomiło angielską wersję serwisu i forum

polskie fora poświęcone dystrybucjom
https://forum.archlinux.org.pl/
ruch podobny jak u nas

grupy na Discord
- "Polska Społeczność Linuksa" - grupa współpracująca z CachyOS, ok. 500 osób
- PLUG - najstarsza polska grupa linuksowa, ok. 500 osób
- Świat Linuksa, grupa wokół kanału youtubowego, około 1500 osób

dopiszcie proszę kanały które znacie,
zaskakuje mnie to jak bardzo spłeczność linuksowa jest rozproszona nawet w obrębie pojedynczego kraju

Odnośnik do komentarza
  • 5 months later...

Społeczność linuksowa w naszym kraju jest znikoma. Na forum liniksiarze i linux.pl rządzą od lat tylko te same nicki, nadęty i często arogancki Kraszewski i jego pupil Baranov Pawcio...
Jest jeszcze kilku innych dupowłazów i na tym koniec. Na każdym forum rządzi tylko admin + kilku pomagierów + garsteczka tambylców.
Powody?
Jeden!
Jest jeden powód i zwie się "upadek mentalny polskości", linuks jest za ciężki dla 95% narodu ex polskiego. 90% tubylca nadwiślańskiego miałaby problem z poprawnym utworzeniem choćby nośnika instalacyjnego zatem szkoda gadać o instalacji jakiejś dystrybucji a potem użytkowaniu. Nie oszukujmy się - linux jest choćby z deka dla kumatych a takich w Polsce jest jak na lekarstwo. Od razu boli główka gdy trzeba choćby trochę pomyśleć a potem przemyślane zrozumieć. Nie ma to wtedy jak "jeszcze chwila, nie wyłączaj komputera, zaraz wszystko będzie gotowe, pracujemy dla (i za) ciebie. Powodem istnienia skromnej rzeszy linuksiarzy w Polsce jest imbecylizm narodowy klasycznie pospolity. Powód imbecylizmu? W naszym kraju od dekad każdy zawsze liczył na gotowca a takim tworem jest choćby wieśDołs.
Każdy (prawie każdy) sapiens nad Wisłą na wieść o linuksie od razu z mordą leci i zapytaniem: a po co mi to gdy mam dobry Windows?
A po to, aby telemetriami, zczytywaniem danych z dysków, skanowaniem dokumentów, skanowaniem klików z klawiatury nie dorabiać jankesów swoimi pracami (prace doktorackie, projekty, wszystie inne prace). I tym sposobem USA od zawsze ma największą liczbę patentów na wszystko a świat PrzyGuPufff udaje, że nie wie o co chodzi, prawda?
Stany dzięki Redmond kradną dane z całego świata a potem dzięki I.T.I. wciskają światu kit, że to ... Ruskie hakery :D
a tak w skrócie ... to Polacy są za głupi na linuxa.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza

W środowisku serwerowym Linux ma się bardzo dobrze. A w desktopowym - rzekłbym tylko kwestia odrobiny chęci aby przekonać się że przesiadka z Win/mac na Linux to same plusy. Czekam na moment kiedy polskie urzędy i firmy dojrzeją do tego aby to zrozumieć, a niektóre już to wiedzą...

Dlaczego środowisko Linuskowe jest tak podzielone? też długo nad tym się zastanawiałem i wciąż nie mam jednoznacznej odpowiedzi, może mnogość dystrybucji, nowoczesne media i komunikatory przepełnione botami i slangiem którego nie da się czytać na trzeźwo... Wiem że są jeszcze grupy takie jak PLUG (polish Linux user group) które zapewne trzymają poziom, chociaż odniosłem wrażenie że to środowisko jest dość hermetyczne...

Zastanawia mnie czy ten podział na drobne enklawy, walka i wylewanie hejtu między dystrybucjami nawet tej samej rodziny  - czy nie jest w jakiś sposób podsycana przez korporacje które mają w tym jakiś interes?  Z drugiej strony wydaje się że wystarczy skrzyknąć się w parę osób, którym przyświecają podobne ideały, aby stworzyć jakiś nowy projekt czy też społeczność...

Odnośnik do komentarza
  • 1 year later...
W dniu 14.01.2023 o 10:38, Mocny napisał:

Polacy są za głupi na linuxa

Mocne stwierdzenie... W tym poście masz dużo racji ale Polacy nie są "za głupi" na Linuksa tylko za leniwi. Posłużę się przykładem krytykowanego przez Ciebie Windowsa (windę). Nawet tam, kiedy muszą zalogować się do jakiegoś serwisu, portalu to na myśli o wpisaniu mocnego hasła dostają białej gorączki. Każdy z nas wie, że mocne hasła to podstawa choć stu procentowej gwarancji bezpieczeństwa nie ma.

Zdarzają się też tacy, którzy są "za głupi" na windę bo bezmyślnie klikają na wszystko co popadnie. Skutkiem takich działań są różnego rodzaju włamania do PC-tów.

Odnośnie wykradania danych, szpiegowania to nie tylko są winne mechanizmy Win OS, Microsoft ale również Google. Powstał też PRISM, którego autorem są prawdopodobnie (może się mylę) USA i Izrael. Przez ten bardzo złożony projekt kradną ludziom na całym świecie miliardy terabajtów informacji. Nawet niestety w Linuksach ludzie korzystają z wyszukiwarki Google - wiadomo jakie ona spełnia zadania. Trochę że wstydem przyznaję, że nie znam alternatywy i nie wiem jaką wyszukiwarkę można było by używać w Linuksach...

Przeważająca większość użytkowników komputerów używa Win OS do gier. Wielu nie stać na kupno konsol, które kosztują nie mało, lepsze kilka tysięcy złotych. Na Linuksie nie da się zagrać w większość popularnych tytułów a jeśli tak to zawsze brakuje "tego czegoś" - przeważnie wrażenia związane z grafiką.

Nie wiem na jakim poziomie stoi Play on Linux ale mu też coś tam pewnie "brakuje".

Wspomniałeś coś o telemetrii... Niestety moim zdaniem będzie ona wprowadzana w Linuksach na szeroką skalę, ktoś w końcu na tym zarabia... Za przykład podaję Fedorę 40. Nie wiem czy można będzie to wyłączyć, jak wścibska będzie ta telemetria...

Dziękuję Wam za cierpliwość w przeczytaniu tej litanii:)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, zibi743 napisał:

Trochę że wstydem przyznaję, że nie znam alternatywy i nie wiem jaką wyszukiwarkę można było by używać w Linuksach...

Ja od lat używam DuckDuckGo. Wyszukiwarka Google to dla mnie nieużywalny shit

 

6 godzin temu, zibi743 napisał:

Na Linuksie nie da się zagrać w większość popularnych tytułów a jeśli tak to zawsze brakuje "tego czegoś" - przeważnie wrażenia związane z grafiką.

Zdziwiłbyś się. Ja gram wyłącznie na Linuksie i jak dotąd wszystkie moje gry byłem w stanie odpalić, nawet najnowsze tytuły. Grafika nie jest tu żadnym problemem. Takie AMD jest nawet wydajniejsze niż pod Windowsem, możesz sobie pozwolić na więcej - np. z moim sprzętem w Cyberpunku 2077 pod systemem M$ stabilne 60fps wg benchmarków zapewniały ustawienia wysokie, a ja byłem w stanie pod Linuksem mieć te same osiągi na ustawieniach ultra :)

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, tomcio napisał:

Ja od lat używam DuckDuckGo. Wyszukiwarka Google to dla mnie nieużywalny shit

Zdziwiłbyś się. Ja gram wyłącznie na Linuksie i jak dotąd wszystkie moje gry byłem w stanie odpalić, nawet najnowsze tytuły. Grafika nie jest tu żadnym problemem. Takie AMD jest nawet wydajniejsze niż pod Windowsem, możesz sobie pozwolić na więcej - np. z moim sprzętem w Cyberpunku 2077 pod systemem M$ stabilne 60fps wg benchmarków zapewniały ustawienia wysokie, a ja byłem w stanie pod Linuksem mieć te same osiągi na ustawieniach ultra :)

DuckDuckGo jest nieco zorientowane na technicznych użytkowników. Sklepy, czy "techniczne blogi" raczej w nią nie inwestują, co wypycha wyniki z Stack Overflow, czy przeróżnych Bugzilli oraz Wiki trochę wyżej, niż w Googlach. Dobre narzędzie do wykorzystania.

Ja sobie od tygodnia Alien Isolation czasami pogrywam. Działa z buta na Linuksie i można grać steamowym padem. Czy to działa na Windowsie lepiej, albo z wyższym klatkażem? Nie mam pojęcia. I nie mam również ani czasu, ani ochoty tego sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, tomcio napisał:

Ja od lat używam DuckDuckGo. Wyszukiwarka Google to dla mnie nieużywalny shit

 

Zdziwiłbyś się. Ja gram wyłącznie na Linuksie i jak dotąd wszystkie moje gry byłem w stanie odpalić, nawet najnowsze tytuły. Grafika nie jest tu żadnym problemem. Takie AMD jest nawet wydajniejsze niż pod Windowsem, możesz sobie pozwolić na więcej - np. z moim sprzętem w Cyberpunku 2077 pod systemem M$ stabilne 60fps wg benchmarków zapewniały ustawienia wysokie, a ja byłem w stanie pod Linuksem mieć te same osiągi na ustawieniach ultra :)

:)  Rzeczywiście zdziwiłem się. Z pewnością nie podzielisz się Twoją wiedzą na ten temat, jak to robisz. Rzuć chociaż parę linków ze wskazówkami....

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, tomcio napisał:

Ja od lat używam DuckDuckGo. Wyszukiwarka Google to dla mnie nieużywalny shit

No też słyszałem.... Jakiś czas temu była spora afera z DuckDuckGo, udostępniali dane użytkowników za kasę. No ale w porównaniu z Google Kaczuszka jest święta;)

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, zibi743 napisał:

Z pewnością nie podzielisz się Twoją wiedzą na ten temat, jak to robisz. Rzuć chociaż parę linków ze wskazówkami....

To żadna wiedza tajemna. Ot wchodzę na Steam, odpalam gierkę i gotowe. Sporadycznie jeśli zdarzy się jakaś problematyczna gra to zaglądam na https://www.protondb.com/ i w minutę mam rozwiązanie. To wszystko co robię w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...