Skocz do zawartości

Instalacja fedorki.


Banditos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam zapytanie. Posiadam nośnik ssd zewnętrzny.

Jest możliwość instalacji na nim fedory?

Granie odpada. Bardziej chodzi mi o przetestowanie czy mnie zadowoli.

Użytkowanie standardowe ze względu na starszą jednostkę sprzętu.

Pracowałem ostatnio na XFCE ze względu na lekkość, chyba że polecacie jeszcze lżejszą nie trudną spinową dystrybucję fedorki.

Czekam na odpowiedzi bo dysk leży na biurku i czy zaimplementować standardową instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Wydajność będzie tragiczna, nawet z lekkimi pulpitami, które całe zmieszczą się do pamięci ram. Bardzo polecam Ventoy, które właśnie do takich zastosowań jest stworzone. Jeżeli dysk jest duży, możesz zainstalować kilka dystrybucji i się między nimi przełączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie będę na linuxie i testował na vrtualboxie. Chcę poznać świat innych dystrybucji aby zobaczyć ich piękno i jak się różnią i które lepiej wypadają w różnych kategoriach.

Hmm. W wirtualboxie Nobara dziwnie się zachowuję jakby była ciągle w live pomimo instalacji.

W ustawieniach wyjąłem obraz iso  i startuję normalnie teraz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Banditos napisał:

Hmm. W wirtualboxie Nobara dziwnie się zachowuję jakby była ciągle w live pomimo instalacji.

z każdą dystrybucją będziesz tak miał dopóki nie wyłączysz bootowania z ISO : )

Nobara ma narzędzia dla gier, ale może brakować w niej rzeczy funkcjonalnych, poza tym to nadal jest Gnome (mało praktyczne i mało konfigurowalne środowisko), jeśli chcesz poznać świat Linuksa lepiej, polecam też sprawdzić inne forki, np. Kedora (KDE) i Ultramarine (środowiska Budgie i Cutefish)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jonshu napisał:

z każdą dystrybucją będziesz tak miał dopóki nie wyłączysz bootowania z ISO : )

Nobara ma narzędzia dla gier, ale może brakować w niej rzeczy funkcjonalnych, poza tym to nadal jest Gnome (mało praktyczne i mało konfigurowalne środowisko), jeśli chcesz poznać świat Linuksa lepiej, polecam też sprawdzić inne forki, np. Kedora (KDE) i Ultramarine (środowiska Budgie i Cutefish)

Dziękuję za polecane dystrybucję. KDE i Plasma czytałem że najlepiej nadają się na komputery desktopowe.

Ostatnio też porównywałem dystrybucję Mabox,Garuda,Regata te gamingowe aby tak jak w Nobarze zobaczyć o co chodzi w tym gamingu. Zapewne wypróbóję te środowiska które podałeś bo to cudne poznawać świat innych dystrybucji. Ze względu na mój sprzęt to przeważnie używam XFCE4. Gnome używałem ale źre ramu i jakoś mi nie podszedł jak były jego początki. Możliwe że się to zmieni ale xfce4 pulpit jest bardziej konfigurowalny chociaż w Mabox to tam bardzo intuicyjnie i prosto się to zmienia.

Poza tym ostatnio wszyscy youtuberzy linuksa robią hype na to środowisko Fedory Nobara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto mieć świadomość czym różnią się rodziny systemów i najlepiej rozwijać się w jednej, ponieważ różnice mogą być dość znaczne
(np. menedżer pakietów i sposób aktualizacji, repozytoria i dostępność pakietów, display server, firewall),
- Fedora (także Nobara) jest w rodzinie Red Hata i ma rzeczy wspólne dla tzw. enterprise Linuksów
- Mabox, Garuda to już Arch, jeśli się nie mylę
- jeśli lubisz XFCE to w rodzinie Debiana też znajdziesz dobre distra, jak Linux Mint czy MX Linux, a z typowych dla graczy Drauger OS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
W dniu 13.09.2022 o 23:51, Jonshu napisał:

też tak czuję, człowiek nie jest w stanie tego ogarnąć...
chyba przydałaby się jakaś strona która rzetelnie to kataloguje...

Distrowatch jest chyba czymś takim.. Chociaż z tą rzetelnością polemizowałbym. Niemniej jakiś pogląd już daje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...